هفته‌ی پُرکار وزارت کار

در حالی که پیش‌بینی می‌شد این هفته هزینه سبد معیشت خانوار کارگری مشخص شود، به دلیل اختلاف نظر بین نگاه نمایندگان کارگران و کارفرمایان این موضوع به روزها و هفته های آتی موکول شد.

مهمترین اخبار این هفته تعاون و اشتغال در دو محور خلاصه می‌شود .ارائه سند توسعه تعاون تا ۱۰ روز آینده به دولت وبرگزاری جلسه تعیین مزد.
سیدحمید کلانتری،معاون تعاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به اینکه پیش‌نویش سند توسعه تعاون تا ۱۰ روز آینده به دولت ارائه می‌شود گفت:اهداف اصلی وزارتخانه برای توسعه بخش تعاون در پیش‌نویس سند گنجانده شده است.
موضوع بعد بازهم بحث بیکاری بود. یحیی آل اسحاق، کارشناس اقتصادی در حالی بیکاری و معیشت را ۲مشکل عمده مردم دانست که علی ربیعی، وزیرتعاون،کار و رفاه اجتماعی از برنامه‌های جدید اشتغال‌زایی دولت خبر داد.
وی به تدوین آموزش‌های دوگانه در شورای عالی اشتغال اشاره کرد و گفت: وزارت کار برنامه‌هایی برای آموزش‌ مهارت نیروهای بومی دارد و همچنین رسیدن به بیکاری تک‌نرخی در دستور کار دولت است.
خبر داغ دیگر این هفته موکول شدن تعیین دستمزد کارگران به بعد از انتخابات بود. دو مقام کارفرمایی کشور بیان کردند، برای جلوگیری از بهره‌برداری سیاسی تعیین دستمزد سال ۹۵ کارگران به پس از انتخابات ۷ اسفند موکول خواهد شد.
خبربعدی که برای کارگران می‌توانست خبر خوبی باشد، تعیین هزینه سبد معیشت خانوار کارگری بود. از این جهت خوب که شاید روند تعیین مزد میلیون‌ها کارگر راحت‌تر ادامه پیدا می‌کرد. اما جلسه روز گذشته دستمزد به دلیل اختلافات بین کارگران و کارفرمایان بی نتیجه باقی و به جلسات بعدی موکول شد.
خبر بعدی درباره افزایش نرخ بیکاری بود. گزارش جدید مرکز آمار بیانگر افزایش ۰.۲ درصدی نرخ بیکاری در پاییز ۹۴ به ۱۰.۷درصد است. نرخ بیکاری در نقاط شهری ۱۱.۷ درصد و نقاط روستایی ۸.۱درصد اعلام شده است.

دیگر مطالب

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.