​درآمد نفتی صرف امور زیربنایی کشور شود

رئیس خانه اقتصاد گفت: طبق فرمایش مقام معظم رهبری در برنامه ششم توسعه درآمد نفتی تنها باید صرف امور زیربنایی شود.

جمیلی رئیس خانه اقتصاد ایران در خصوص وضعیت اقتصادی ایران در دوران قبل و بعد از انقلاب اظهار داشت: تولید صنعت در دوره پهلوی دوم مونتاژی بوده و در آن زمان هیچوقت به صادرات فکر نکرده ایم به طوریکه بیشتر مصرف گرا بوده ایم.
وی  با اشاره به تولید در دوران انقلاب گفت: در دوران انقلاب با تهیه برنامه ای توانستیم نیازهای اساسی خود را تولید کنیم اما متأسفانه ۸ سال جنگ موجب شد که از یک سری برنامه ها جا بمانیم و گفتنی است که طی این دوران به فکر برنامه های ۵ ساله بودیم و توانستیم با تصویب برنامه های اول و دوم پیشرفت هایی داشته باشیم.
جمیلی با بیان اینکه برنامه سوم از موفق ترین برنامه ها بوده بیان داشت: دوران شکوفایی اقتصاد  کشور با برنامه سوم توسعه آغاز شد بطوریکه  این برنامه توأم با دولت اصلاحات بود تا جایی که برنامه چشم انداز بیست ساله در همین زمان تدوین شد.
وی  در ادامه یادآور شد: با توجه به صادرات در برنامه چشم انداز بیست ساله دگرگونی های زیادی در اقتصاد ایجاد شد که در همین خصوص علی رغم محدودیت های جنگ مجبور به تنوع صادرات کالاها و بازاریابی صادرات شدیم و توانستیم خیلی خوب عمل کنیم.
دبیرکل خانه اقتصاد ایران  بیان کرد: در شرایط فعلی با نگاهی به تنوع کالاهای صادراتی متوجه می شویم که اگر مشکلات تحریم وجود نداشت قطعاً شاهد جهش های بیش از این در اقتصاد بودیم.
وی گفت: اکنون با نگاهی به صادرات متوجه می شویم که صادرات کمتر از  یک میلیارد دلار در شرایطی که قیمت های جهانی کاهش پیدا کرده به ۵۰ میلیارد دلار رسیده و مطمئنناً اگر قیمت فلزات و معیانات گازی کاهش نداشت صادرات بالاتر از این رقم خواهد بود.
جمیلی با اشاره به برنامه ششم توسعه گفت: در برنامه ششم توسعه بایستی تأکید جدی بر صادرات داشته باشیم تا بتوانیم طبق اظهارات مقام معظم رهبری که در نظر دارد کشور را با درآَمدهای صادراتی اداره کند و تنها درآمد نفتی را برای کارهای زیربنایی صرف کند ادامه دهیم.
وی در خصوص خودکفا شدن بخش های صنعتی و کالا اظهار داشت: در واقع ما می توانیم این ادعا را داشته باشیم که بسیاری از بخش های صنعتی علاوه بر خودکفایی توان صادرات کالا را دارد و لازم به ذکر است که هیچ کشوری نیست که نیازی به واردات کالا نداشته باشد و حال لازم است به جای اینکه به فکر تأمین ۱۰۰ درصد نیازهای خود باشیم بیشتر تمرکز خود را روی افزایش صادرات مازاد تولید و تنوع ارزآوری قرار دهیم.
دبیرکل خانه اقتصاد ایران در پایان تصریح کرد:  بایستی تلاش کنیم تا بخش هایی را که عقب هستیم به سرعت جبران کنیم.

دیگر مطالب

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.