یک مقام آمریکایی: ایران ۵۰میلیارد دلار از پول‌های آزادشده را قبلاً خرج کرده است

یک مقام آمریکایی گفت، ایران ماه گذشته حدود ۱۰۰میلیارد دلار از محل آزادسازی دارایی‌های بلوکه‌شده‌اش پول به دست آورده، اما ۵۰میلیارد دلار از این پول به‌دلیل بدهی‌ها و سایر تعهدات این کشور از قبل خرج شده است.

به نقل از رویترز، یک مقام آمریکایی گفت، ایران ماه گذشته حدود ۱۰۰ میلیارد دلار از محل آزاد سازی دارایی‌های بلوکه شده‌اش پول به دست آورده، اما ۵۰ میلیارد دلار از این پول به‌دلیل بدهی‌ها و سایر تعهدات این کشور از قبل خرج شده است.
استفن مال، هماهنگ کننده امور اجرای برجام در وزارت امور خارجه آمریکا همچنین به کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا گفته، هیچ مدرکی دال بر اینکه ایران در چند هفته نخست اجرای برجام تقلبی در اجرای تعهدات خود مرتکب شده وجود ندارد.
در این جلسه، مال و جان اسمیت، رئیس اداره نظارت بر تحریم‌ها در خزانه داری آمریکا با سؤالات چالشی برخی از اعضای کمیته مواجه شدند و برخی از دموکرات‌ها نیز در مخالفت با توافق هسته‌ای ماه جولای با قانونگذاران جمهوری‌خواه همراه شدند.
کریس اسمیت، نماینده جمهوری‌خواه در این جلسه پرسیده که آیا با توجه به اینکه روسیه متحد تهران است و این کشور اورانیوم غنی شده ایران را تحویل گرفته، می‌توان به این سازوکار اعتماد کرد؟ وی همچنین پرسیده، این مواد اکنون کجا نگهداری می‌شوند و مال در پاسخ گفته، وی اطلاعی از این موضوع ندارد. «این به‌عهده دولت روسیه است که تصمیم بگیرد این مواد به کجا منتقل شود».
اسمیت گفته: این یکی از ایرادات توافق است، «ما حتی نمی‌دانیم این مواد کجا هستند».
در این جلسه بسیاری از قانونگذاران آمریکایی نگران بوده‌اند که ایران در عمل به توافق تقلب کند و از دارایی‌های آزادشده خود برای اقدام علیه رژیم صهیونیستی یا حمایت از گروه‌های مبارز اسلام‌گرا در مناطق دیگر استفاده کند.
مال گفته: «از این میزان، بخشی قابل توجه، یعنی بیش از ۵۰ میلیارد دلار، قبلاً هزینه شده است».
مجلس نمایندگان آمریکا در تلاش است تا با تصویب قانونی، توانایی باراک اوباما در لغو تحریم‌های ایران بر اساس برجام را محدود کند. در این راستا روز دوم فوریه مصوبه‌ای در مجلس نمایندگان به تصویب رسید، اما سنا آن را برای رأی‌گیری مطرح نکرده و اوباما هم گفته این مصوبه را وتو خواهد کرد.

دیگر مطالب

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.