سرنوشت شکایت گازی ترکیه از ایران چه می‌شود؟

رسیدگی دیوان داوری بین‌المللی به شکایت شرکت «بوتاش» ترکیه از ایران درباره گران‌فروشی گازی، پس از چهار سال به مرحله پایانی نزدیک شده است.

همزمان با سفر «نجم‌الدین اربکان» رئیس جمهوری پیشین ترکیه به تهران در سال ۱۹۹۶ میلادی، یک قرارداد گازی برای صادرات سالیانه نزدیک به ۱۰ میلیارد مترمکعب گاز به ترکیه امضا شد. 
ترکیه در سال ۲۰۱۲ میلادی پس از آن که تهران نظر آنکارا را درباره بالا بودن قیمت نپذیرفت، به دیوان داوری بین‌المللی در سوییس درباره کم‌فروشی و گرانی قیمت گاز عرضه شده، شکایت کرد و کاهش ۲۵ درصدی قیمت گاز صادراتی ایران به ترکیه را خواستار شد. 
این دادگاه پارسال شکایت نخست ترکیه در مورد کم‌فروشی گاز ایران را رد کرد و به سود ایران رای داد. 
اینک همچنان پرونده شکایت دوم ترکیه درباره گران‌فروشی گاز ایران، باز است و به نظر می‌رسد بررسی‌های دیوان داوری بین‌المللی در مرحله پایانی قرار دارد.
در همین پیوند عزیزالله رمضانی مدیر امور بین‌الملل شرکت ملی گاز ایران، ۲۹ آذرماه پیش‌بینی کرد «نتیجه شکایت گازی ترکیه از ایران اوایل سال ۲۰۱۶ میلادی تا پایان دی ماه اعلام شود». 
رمضانی گفت: ترکیه قیمت بازار جهانی، خرید گاز از روسیه و بازار انرژی‌های غیرگاز در این کشور را جمع‌بندی کرده و معتقد است گاز ایران نسبت به انرژی‌های دیگر گران محاسبه می‌شود و تهران باید آن را ارزان کند.
چندی پیش، وی درباره رای دیوان داوری به ایرنا گفت: کاهش قیمت‌ها در بازار جهانی به سود ایران است و باعث می‌شود رای صادرشده از سوی دیوان داوری درباره شکایت گازی ترکیه علیه ایران، منصفانه باشد و ما را چندان دچار مشکل نکند. 
به گفته او، شاید اگر یک یا دو سال پیش بود، رای شدیدی علیه ایران صادر می‌شد.
رمضانی از تاخیر چندین باره دیوان داوری در اعلام نتیجه گلایه کرد و افزود: آن‌ها به دلیل تغییر شرایط بازار جهانی نفت و گاز و نوسان قیمت‌ها، در اعلام رای نهایی دچار سردرگمی شده‌اند. 
مدیر امور بین‌الملل شرکت ملی گاز گفت: نمی‌توان رای را پیش‌بینی کرد اما با توجه به اینکه قیمت‌ها پایین آمده، شرایط به نفع ما شده است.
دیگر مطالب

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.