نتایج رتبه بندی خبرگزاری‌ها اعلام شد

نتایج ارزیابی کمیته رتبه‌بندی خبرگزاری‌ها با اعلام ماتریس مقایسه‌ای امتیازات و جدول رتبه‌بندی خبرگزاری‌های عمومی و تخصصی منتشر شد.

آئین‌نامه و شاخص‌های رتبه‌بندی خبرگزاری‌ها در نیمه اول سال ٩۴، پس از ۵ جلسه بررسی به تصویب مدیران مسئول خبرگزاری‌ها رسید. بر این اساس خبرگزاری‌ها به صورت داوطلبانه اقدام به ارسال فرم خوداظهاری به کمیته رتبه‌بندی کردند.
این جداول همراه با مستندات و ارزیابی‌های دبیرخانه کمیته در ١٨ جلسه، بررسی، ارزیابی و راستی‌آزمایی شد. نتایج رتبه‌بندی در دو مرحله برای مدیران مسئول خبرگزاری‌ها ارسال و در هر مرحله مستندات و نظرات تکمیلی خبرگزاری‌ها به اطلاع کمیته رتبه‌بندی رسید و در ارزیابی‌ها اعمال شد.
در آخرین مرحله، روز دوشنبه ١٩ بهمن ماه جلسه استماع و بررسی اعتراضات مدیران مسئول ١٢ خبرگزاری در کمیته رتبه‌بندی و با حضور همه اعضا، برگزار شد.
همچنان که ملاحظه می‌شود رتبه بندی در ٢ جدول جداگانه برای خبرگزاری‌های عمومی و تخصصی صورت پذیرفته است.

اجرای اولین دوره رتبه‌بندی خبرگزاری‌ها فرصتی برای حرکت در مسیر تکاملی و رفع نقائص دانسته می شود تا در جلسه بعدی مدیران مسئول خبرگزاری‌ها که ١٢ اسفند ماه برگزار خواهد شد، اصلاح شاخص‌ها ، تعاریف دقیق‌تر و اوزان هر شاخص در دستور کار قرار بگیرد.

دوره بعدی رتبه بندی خبرگزاری‌ها مطابق آیین نامه پس از اصلاحات لازم شاخص‌ها و در صورت تأیید مدیران مسئول خبرگزاری‌ها در تیرماه ٩۵ و برای فصل بهار ٩۵ اجرا خواهد شد.

شایان ذکر است تا کنون طرح رتبه‌بندی روزنامه‌ها برگزار شده  و هم اکنون با پایان یافتن فرصت خوداظهاری پایگاه‌های خبری، فرایند بررسی و رتبه بندی پایگاه‌های خبری از امروز شنبه ۲۴/۱۱/۹۴ آغاز و نتایج آن توسط کمیته رتبه‌بندی پایگاه‌های خبری اعلام خواهد شد.

کمیته رتبه بندی خبرگزاری‌ها از ترکیب زیر تشکیل شده است: ٢ استاد ارتباطات به انتخاب مجمع روسای دانشکده‌ها و گروه‌های ارتباطات دانشگاه‌های تهران، یک مدیرمسئول خبرگزاری عمومی و یک مدیر مسئول خبرگزاری تخصصی و یک سردبیر خبرگزاری، همگی به انتخاب مدیران مسئول خبرگزاری‌ها و عضو ششم نیز مدیرکل مطبوعات و خبرگزاری‌های داخلی.

در این دوره به ترتیب آقایان یونس شکرخواه، حسن نمکدوست، علی متقیان (ایسنا)، صابرفرزام (ایکنا)، محمدمهاجری (خبرآنلاین) و حسن محرابی اعضای این کمیته بوده‌اند.

خبرگزاری‌هایی که اسامی آن‌ها در جداول زیر دیده نمی‌شود در این طرح داوطلبانه شرکت نکرده‌اند.

دیگر مطالب

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.