طیب نیا: سال آینده رتبه اول در رشد اقتصادی را خواهیم داشت

وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: سال آینده اقتصاد ما از رکود خارج می شود و رشد بی سابقه ای را تجربه خواهیم کرد.

علی طیب نیا که در بازدید از سازمان بورس صحبت می کرد ، افزود: کشور در سال آینده رشد اقتصادی بی سابقه ای را تجربه خواهد کرد و رتبه اول را در بین کشورهای منطقه خواهد داشت.
وی ادامه داد: در سال جاری نرخ تورم را مهار کردیم و در بازار طلا و ارز تلاطم های اساسی نداشتیم و در زمان تحریم نیز این بازارها باثبات بوده است.
وزیر اقتصاد با بیان اینکه طلا و ارز نمی تواند حوزه مناسبی برای سرمایه گذاران باشد و بازدهی بسیار کمی دارد ، گفت: این حوزه جاذبه ای برای سرمایه گذاران ندارد و در این شرایط بازار سرمایه، سرمایه گذاران را به خود جلب می کند.

* نرخ سود بانکی در حال کاهش است
وزیر اقتصاد درباره نرخ سود بانکی گفت: خود بانکها تمایلی به نرخ سود بالا نیز ندارند و این نرخها کارایی لازم را در سیستم بانکی ندارد.
وی با اشاره به اینکه بانکها باید نرخ سود خود را کم کنند و حرفی نیست ، گفت : نرخ سود بانکی باید با فاصله ۲ تا ۳ درصدی در بانکها اعمال شود و با توجه به اینکه نرخ تورم نقطه به نقطه در آذرماه به زیر ۱۰ درصد رسیده است نرخ سود بانکی هم باید کاهش پیدا کند .
وی افزود: نرخ سود بانکی در حال حاضر باید ۱۲ تا ۱۳ درصد باشد.
وزیر اقتصاد افزود: در این شرایط دارایی ها در بازار سرمایه توان رقابت بیشتری پیدا می کند.
طیب نیا گفت : امیدواریم بازار سرمایه بتواند در جهت توسعه اقتصادی کشور نقش مهمی
ایفا کند.
وزیر اقتصاد خاطرنشان کرد: برای سال آینده ۴۰ هزار میلیارد تومان اوراق منتشر می کنیم که بخشی از آن به عنوان وثیقه از بانکهای بدهکار نزد بانک مرکزی پذیرفته می شود.
وی افزود: سهم بازار اولیه را در تامین مالی بنگاهها افزایش خواهیم داد و این امر باید به صورتی برنامه ریزی شود که شرایط در بازار ثانویه هم مناسب باشد.

دیگر مطالب

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.