رسانه روسی: ایران در فروش نفت به ژاپن از عربستان پیشی گرفت

یک رسانه روسی نوشت: ایران با از سرگیری صادرات نفت به اروپا، با جا گذاشتن عربستان، کویت و امارات، بالاترین میزان صادرات نفت به ژاپن را به نام خود ثبت کرده است.

خبرگزاری اسپوتنیک روز یکشنبه در تحلیلی از افزایش صادرات نفت ایران نوشت: در کنار کشورهای عضو اتحادیه اروپا، ژاپن هم یکی از بازارهای سنتی و راهبردی نفتی ایران در دوران پساتحریم به شمار می رود و آمارهای جدید از ثبت بالاترین میزان فروش نفت ایران به پالایشگران ژاپنی در سایه رقابت کشورهای عربی عضو اوپک حکایت دارد. 
خبرگزاری روسی افزود: بر این اساس، در دسامبر سال ۲۰۱۵ میلادی و در حالی هنوز تحریم های نفتی ایران به طور رسمی لغو نشده بود، صادرات نفت ایران به ژاپن در مقایسه با سایر کشورهای صادرکننده نفت همچون عربستان، قطر، امارات، روسیه و کویت بیشترین میزان را به نام خود به ثبت رسانده است. 
اسپوتنیک نوشت: در این مدت در حالی رشد صادرات نفت برخی از کشورهای عربی همچون امارات متحده عربی و کویت منفی شده و فروش نفت عربستان هم فقط پنج درصد افزایش یافته که صادرات نفت خام ایران به پالایشگاه های ژاپنی از رشد ۳۴ درصدی برخوردار بوده است. 
این رسانه روسی خاطرنشان کرد: وزارت اقتصاد، تجارت و صنعت ژاپن هم با انتشار گزارشی با تایید جهش حدود ۳۴ درصدی واردات نفت خام از ایران در دسامبر سال ۲۰۱۵ میلادی، اعلام کرده است در این مدت، بیش از ۱۷۵ هزار بشکه نفت خام از ایران وارد ژاپن شده است. 
اسپوتنیک افزود: «از سوی دیگر برآوردها نشان می دهد با لغو تحریم های بانکی و به ویژه از سرگیری همکاری های بانکی بین ایران و بانک «توکیو میتسوبیشی یو. اف. جی» به عنوان بزرگترین بانک ژاپن، حجم فروش نفت خام ایران به این کشور صنعتی در ماه های پیش روی با افزایش بیشتری همراه شود.» 
رسانه روسی ادامه داد: با وجود تلاش مقامات عربستان سعودی و برخی از کشورهای عربی عضو اوپک برای حفظ تولید نفت خود به منظور عدم بازگشت ایران به بازار، اما ایران موفق شده است که به ثبت رکورد جدید فروش نفت به پالایشگران ژاپنی دست یابد. 
اسپوتنیک با قید این که در دسامبر حجم فروش نفت امارات متحده عربی و کویت به ترتیب با سه و دو درصد کاهش به ۷۸۰ و ۳۲۰ هزار بشکه در روز رسیده است، اضافه کرد: اکنون حدود ۳۲ درصد بازار نفت ژاپن در اختیار عربستان سعودی بوده و سهم کشورهای امارات ۲۲.۴ درصد، کویت ۹.۱ درصد، قطر ۸.۳ درصد، روسیه هشت درصد و مکزیک ۲.۷۳ درصد بوده، این در حالی است که اکنون ایران از سهمی حدود ۵ درصدی در این بازار برخوردار است. 
در این گزارش آمده است: یکی از برنامه های کلان شرکت ملی نفت ایران در اختیار گرفتن سهمی حدود ۱۰ درصدی و معادل ۳۵۰ هزار بشکه نفت خام در روز بوده که در صورت تحقق این برنامه، ایران به سومین کشور بزرگ تامین کننده نفت خام ژاپنی ها تبدیل خواهد شد. 
«یکی از مهمترین چالش های پیش روی به منظور افزایش صادرات نفت خام ایران به پالایشگاه های ژاپنی به ویژه در دوران پساتحریم، کاهش ظرفیت پالایش نفت در این کشور آسیایی است. ظرفیت پالایش نفت ژاپن از حدود پنج میلیون و ۵۰۰ هزار بشکه در روز در چند سال اخیر به روزانه حدود سه میلیون و ۵۰۰ هزار بشکه کاهش یافته که محدود شدن ظرفیت پالایش نفت، رقابت در بین کشورها به منظور گرفتن سهم بیشتر در این بازار استراتژیک نفتی را دو چندان کرده است.» 
خبرگزاری روسی خاطرنشان کرد: یکی از مهمترین برگ برنده های نفت ایران در بازار ژاپن، سازگاری استاندارد و کیفیت طلای سیاه ایرانی در مقایسه با سایر کشورهای رقیب به ویژه نفت تولیدی کشورهای حاشیه خلیج فارس است، ضمن آنکه ایران تامین کننده مطمئن و پایدار نفت خام پالایشگران ژاپنی حتی در بدترین شرایط ژئوپولیتیکی و طبیعی به شمار می رود. 
اسپوتنیک در پایان نوشت: ایران افزایش صادرات نفت خود به ژاپن به سقف روزانه ۳۵۰ هزار بشکه را هدف قرار داده و برای این منظور برنامه ریزی کرده است. 
دیگر مطالب

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.