مدیرعامل بانک ملّی: رونمایی از برنامه‌های اقتصاد مقاومتی بانک‌ها در روز شنبه

مدیرعامل بانک ملّی ایران از رونمایی برنامه نظام بانکی برای اجرای اقتصاد مقاومتی در روز شنبه آینده خبر داد و گفت: توافق بانک‌ها برای کاهش نرخ سود، توافقی برای اصلاح امور اقتصادی و رونق کسب و کار در جامعه است.

عبدالناصر همتی در مراسم افتتاحیه دومین همایش ملی نظام پیشنهادها در شبکه بانکی کشور، با انتقاد از برخی اظهار نظرها مبنی بر تبانی سیستم بانکی برای کاهش نرخ سود، اظهار داشت: سیستم بانکی علیه کسی تبانی نکرده بلکه اقدامی مشترک برای کاهش نرخ تسهیلات و جلوگیری از رکود کسب و کار و تلاشی برای کمک به رونق گرفتن اقتصاد است.
وی افزود: وقتی حاکمیت کشور در بخش پول یعنی شورای پول و اعتبار، طرح کاهش نرخ سود بانکی را تنفیذ و تایید کرد، نشانه تصمیم درست بانک‌ها برای اقتصاد کشور است.
همتی تصریح کرد: واقعیت این است که با نرخ‌های بالای تسهیلات، تولید در کشور راه نمی‌افتد؛ وقتی نرخ تورم ۱۳ درصد است و بسیاری از کالاها روی دست تولیدکنندگان مانده و تولیدکنندگان و فعالان اقتصادی به‌جای تولید، سپردن منابع خود در نزد بانک‌ها را ترجیح می دهند، لذا این توافق در جهت رونق کسب و کار در جامعه است.
وی با بیان اینکه همه بانک‌ها لازم است این توافق را رعایت کنند، ادامه داد: دولت، بانک مرکزی و شورای پول و اعتبار مصمم هستند با بانک‌هایی که تخلف کرده و این توافق را رعایت نکنند، مطابق مقررات برخورد کنند.
همتی خاطرنشان کرد: فرصت تاریخی برای ایجاد رونق در کسب و کار و اصلاح امور اقتصادی کشور ایجاد شده و واقعیت این است که هر بانکی بخواهد نرخ سودهای بالاتر از توافق پرداخت کند، مطمئناً وضعیت ترازنامه‌ای خوبی ندارد.
مدیرعامل بانک ملی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به سالروز ابلاغ خطوط اصلی اقتصاد مقاومتی توسط مقام معظم رهبری اظهار داشت: نظام بانکی در این زمینه کارهای اساسی را مدنظر دارد و در روز شنبه آینده در جلسه مشترک شورای هماهنگی بانک‌های دولتی و کانون بانک‌های خصوصی، برنامه‌های عملیاتی بانک‌ها برای تحقق اقتصاد مقاومتی با حضور رئیس کل بانک مرکزی رونمایی خواهد شد.
وی افزود: برنامه‌های خوبی در این راستا پیش بینی شده‌ است که قطعاً مسیر حرکت بانک‌ها متفاوت‌تر از گذشته و همراه با تحول خواهدشد.
همتی بر همین اساس خواستار قرار گرفتن اقتصاد مقاومتی به عنوان یک اولویت در موضوعات مورد بررسی دبیرخانه همایش ملی نظام پیشنهادها در شبکه بانکی کشور شد.
مدیرعامل بانک ملی ایران به تبیین اهمیت نظام پیشنهادها در پیشبرد کار بانک ها پرداخت و گفت: برای مؤثر بودن نظام پیشنهادها در بانک‌ها، باید ابتدا استراتژی‌های حرکتی بانک‌ها برای کارکنان تبیین شود تا آنها نیز بتوانند پیشنهادهای مفید و مؤثری برای بهبود امور بانک‌ها ارائه کنند.
وی افزود: همکاران سیستم بانکی باید از استراتژی‌ها، سیاست‌ها، برنامه‌ها و وضعیت ترازنامه‌ای بانک‌ها مطلع باشند تا پیشنهادهای آنها نیز مؤثر باشد.
همتی در پایان تأکید کرد: در کنار بررسی مسائل مبتلابه نظام پیشنهادها و نحوه ارتقای آن، باید ابتدا مسائل و مشکلات بانک‌ها به همکاران توضیح داده شود تا شناخت مناسبی از شرایط امروز بانک‌های خود داشته باشند و در این صورت قطعاً پیشنهادهای خوبی برای اصلاح امور بانک‌ها ارائه خواهند کرد.
دیگر مطالب

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.