شمخانی: امنیت خلیج فارس و منطقه ، امنیت همه است

شمخانی گفت : امنیت خلیج فارس و منطقه ، امنیت همه است و هر نوع تنش آفرینی و بحران به ضرر کشورهای منطقه و تامین کننده اهداف نظام سلطه است.

به نقل از دبیرخانه شورا ،یوسف بن علوی وزیر امور خارجه عمان عصر امروز با علی شمخانی نماینده مقام معظم رهبری و دبیر شورای عالی امنیت ملی دیدار و درباره تحولات منطقه و گسترش همکاریهای دو کشور در ابعاد سیاسی، اقتصادی و فرهنگی گفتگو کرد .
علی شمخانی در این دیدار با اشاره به روابط تاریخی عمیق و مستحکم دو کشور که همگرایی کم نظیری در روابط منطقه ای ایجاد کرده است تاکید کرد : مهمترین اولویت سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران توسعه همه جانبه با همسایگان و ارتقاء مناسبات سازنده مبتنی بر تامین منافع مشترک است .
دبیر شورای عالی امنیت ملی، عمان را دوست ، همکار و شریک قابل اعتماد جمهوری اسلامی ایران در منطقه عنوان کرد و اظهار داشت : باید با بهره گیری از فضای پسابرجام، تلاشی مشترک برای ترمیم فاصله عمیق میان روابط سیاسی با همکاریهای اقتصادی دو کشور شکل بگیرد.
وی با تاکید بر مشی پایدار جمهوری اسلامی ایران در پیگیری مناسبات مبتنی بر خویشتن داری و تفاهم با همسایگان تصریح کرد : برخی کشورهای منطقه با اقدامات و رفتارهای شتاب زده و متکبرانه ضمن از میان بردن زمینه تفاهم و گفتگو ، امکان مدیریت بحرانهای منطقه ای را با چالش های جدی روبرو ساخته اند.
شمخانی افزود : جمهوری اسلامی ایران خود را شریک آلام آسیب دیدگان از تروریسم و تهاجم نظامی غیرمشروع در منطقه می داند و بر مبنای رفتار اسلامی سعی در یاری رسانی و حل و فصل بحران ها به منظور اجتناب از افزایش تلفات مادی و معنوی در جهان اسلام دارد .
دبیر شورای عالی امنیت ملی گفت : در حالی که گزینه نظامی برای دستیابی به اهداف سیاسی در حال خارج شدن از ادبیات قدرتهای جهانی است ، برخی کشورهای منطقه با تلاش برای اعزام نیرو و تامین تجهیزات نظامی برای نجات تروریست ها و معارضان مسلح همچنان بر پیگیری رفتارهای مخرب و غیرمنطقی اصرار دارند .
دریابان شمخانی با بیان اینکه اولویت ایران احترام به خواست مردم و حق ملت ها در تعیین سرنوشت خود است خاطرنشان کرد : گزینه های نظامی در سوریه و بحرین و بمباران مردم یمن هیچ یک نخواهد توانست اراده ملت ها را برای انتخاب حاکمیت خود تغییر دهد .
وی افزود : امنیت خلیج فارس و منطقه ، امنیت همه است و هر نوع تنش آفرینی و بحران به ضرر کشورهای منطقه و تامین کننده اهداف نظام سلطه است.
یوسف بن علوی وزیر امور خارجه عمان نیز ضمن تاکید بر لزوم بهره گیری از تجربیات گذشته و پرهیز از اقداماتی که افزایش تنش و بحران در منطقه را به دنبال خواهد داشت بر خاتمه استفاده از ابزارهای نظامی برای رفع اختلافات سیاسی تاکید کرد .
وی فعال سازی ظرفیت های بالقوه در حوزه همکاریهای اقتصادی میان دو کشور را ضرورتی غیر قابل اجتناب عنوان کرد و اظهارداشت : موقعیت جغرافیایی و ظرفیت های علمی ، فنی صنعتی و مالی ایران و عمان چشم انداز بسیار روشنی را در توسعه همکاریهای اقتصادی با هدف ایجاد رونق و دستیابی به بازارهای صادراتی جدی پیش روی دو کشور قرار داده است .

دیگر مطالب

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.