۶ سوال ممنوعه!

بیشتر مقالات حوزه مشاوره درباره حرف‌هایی که نباید به همسرتان بگویید، به اجتناب از حرف زدن در مورد موضوعات تابو و خارج از محدوده اشاره می‌کند اما سوالاتی عمیق‌تر و مهم‌تر هم وجود دارد که خودداری از پرسیدن آن‌ها ضروری‌تر است.

اگر از پرسیدن ۶ سوالی که در ادامه عنوان می‌شود از همسرتان خودداری کنید، مطمئن باشید زندگی رضایت‌بخش‌تر و شادتری در کنار او خواهید داشت.

۱- چرا هیچ وقت کاری که می‌گم رو انجام نمیدی؟
 متهم کردن همسر، فضایی از ناامیدی، خشم، بی اعتمادی و جدایی ایجاد می‌کند. این کار نه تنها برای رابطه‌تان مخرب است بلکه کاملا بی فایده است. تا به حال کسانی را دیده‌اید که سبک زندگی و شخصیت‌شان را ناگهان عوض می‌کنند چون همیشه متهم می‌شده‌اند؟ آدم‌ها گاهی اوقات به این دلیل تغییر می‌کنند که از بس متهم‌شان کردند احساس بدی پیدا کرده‌اند. در چنین شرایطی قدرت درونی فرد او را به سبک جدیدی از زندگی می‌کشاند. شما آن کاتالیزوری نباشید که طرف‌تان را تغییر دهید. راه‌های دیگری برای ایجاد همان تاثیر به روشی قابل اطمینان‌تر و سازنده‌تر هم وجود دارد. هر وقت از همسرتان ناراحتید، اول باید مسئولیت احساسات، افکار و اعمال خودتان را بپذیرید. سهم خودتان را به گردن بگیرید. وقتی بیشتر به راه حل مشکل فکر کردید و درک بهتری از موقعیت و شرایط پیدا کردید، با لحنی شفاف، آزاد و دوستانه با او حرف بزنید تا راه حلی پیدا کنید که هر دو شما را خوشحال‌تر کند.

۲-چرا این قدر (تنبل، خودخواه و قدرنشناس) هستی؟
وقتی ناراحتید نباید به طرف‌تان حمله کنید! این کار هیچ کمکی به شما نمی‌کند. شما با او هستید، با کل زندگی‌اش، او هم با شماست، با کل زندگی‌تان. اگر با هم هستید، یعنی تقریبا زوج خوبی هستید. اگر می‌خواهید کیفیت رابطه‌تان بهتر شود، اول از همه به نحوه ارتباط و حرف زدن‌تان توجه کنید. دکتر مارشال روزنبرگ می‌گوید که مفیدترین راه ارتباط برقرار کردن با همسرتان این است که صادقانه احساسات‌تان را ابراز کنید و با همدردی به ابراز احساس او پاسخ دهید.

۳- می‌خوای از من جدا بشی؟
استفاده از این جمله در مشاجرات روزمره غیرضروری است و از نظر عاطفی یک مخرب احساسی به حساب می‌آید. خیلی اوقات افراد این سوال را نمی‌پرسند که وضعیت برای‌شان روشن شود، می‌پرسند که امکان جدایی را به صورت تهدیدی وارد دعوا کنند. اگر واقعا می‌خواهید آن لحظه رابطه‌تان را بر هم بزنید، به او بگویید و همان کار را هم بکنید. در غیر این صورت دلیلی برای پرسیدن این سوال وجود ندارد. اگر احساس می‌کنید آن لحظه خیلی عصبانی هستید، یک قدم به عقب بردارید و مسئله را تا جایی که می‌توانید منتقدانه بررسی کنید و وقتی اوضاع بین‌تان آرام‌تر شد دوباره درباره آن موضوع حرف بزنید.

۴- مطمئنی که دوست داری به زندگی با من ادامه بدهی؟
با این که برای سلامت رابطه مهم است که دو طرف همدیگر را تحسین کنند اما هر فرد خودش مسئول احترام و اعتماد به نفس خود است. دکتر دیوید شارک نویسنده کتاب ازدواج پر از عشق می‌گوید داشتن تمایل و علاقه به همسری که مدام به دنبال تایید گرفتن از شماست سخت است. اگر مدام به دنبال تایید گرفتن طرف مقابل‌تان باشید، دیر یا زود برای همسرتان سخت خواهد شد که تحسین‌تان کند یا به شما احترام بگذارد. راه حل این است که مطمئن شوید خودتان، خودتان را دوست دارید و دوست دارید با خودتان باشید. وقتی برای خودتان جذاب باشید آن وقت برایتان راحت‌تر خواهد بود که بفهمید همسرتان واقعا تحسین‌تان می‌کند و دوست دارد با شما باشد یا خیر.

۵- می‌تونم به تو اعتماد کنم؟ / راستش را به من می گویی؟»
پرسیدن مستقیم این سوال ایده خوبی نیست. هم این که باعث می‌شود همسرتان بلافاصله به حالت دفاعی برود و هم این که هیچ‌وقت نمی‌توانید به پاسخی که دریافت می‌کنید اطمینان کنید. دلیل آن این است که اگر اساسا نمی‌توانید به فردی اعتماد کنید، دیگر پرسیدن این که می‌توانید یا نمی‌توانید به او اعتماد کنید فقط اعصاب‌تان را خردتر می‌کند. برای وقتی که افراد در روابط خود حالت مالکیت پیدا می‌کنند و کمی حسود می‌شوند، مارک مانسون چنین توصیه می‌کند: «خیلی ساده است یا به همسرتان اعتماد دارید یا ندارید. اگر به او اعتماد دارید، پس دهانتان را ببندید! اگر اعتماد ندارید، دلیلی برای ادامه زندگی‌تان با او وجود ندارد. اما اگر به او اعتماد دارید ولی او به شما دروغ بگوید چه؟ آن وقت مطمئن باشید که یک روز متوجه دروغ‌های او خواهید شد. ماه هیچ‌وقت پشت ابر نمی‌ماند. بالاخره دروغ‌های او رو می‌شود و متوجه آن می‌شوید و آن روز ترکش خواهید کرد.» بله کمی تلخ است اما کاملا رک و راست است.

۶- اگر می‌دانستی ناراحت می‌شوم، چرا این موضوع را وسط کشیدی؟
یک رابطه خوب و با کیفیت با شبه آرامش ناشی از نگفتن‌ها ایجاد نمی‌شود. این رابطه برای دو نفری حاصل می‌شود که با شفافیت کامل با هم صحبت می‌کنند تا صمیمیت رابطه و رضایت‌شان را از آن بیشتر کنند. برای این منظور باید بتوانید درباره موضوعات سخت و ناراحت‌کننده هم با هم صحبت کنید.

 

دیگر مطالب

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.