اهالی علم و فناوری خواستار شدند: توجه به سرمایه انسانی و پرورش استعدادها در مجلس دهم

جامعه نخبگان و اهالی علم و فناوری کشور در آستانه برگزاری انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی، از نامزدهای این دوره خواستند که فراجناحی عمل کرده و پس از ورود به مجلس به طور خاص به سرمایه های انسانی و پرورش استعدادها توجه داشته باشند.

با توجه به نزدیک شدن هفتم اسفند ماه روز انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی، نامزدهای یکایک احزاب، جناح ها، گروه ها و اقشار خاص با شعارهای مختلف وارد صحنه تبلیغات انتخاباتی شده اند.
دراین میان، هر یک از آحاد جامعه براساس دغدغه خود، از داوطلبان نمایندگی مجلس دهم انتظاراتی دارد و متوقع است که نامزدها پس از ورود به مجلس شعارهای انتخاباتی خود را محقق دنبال کنند و اهداف و مطالبات حزبی، جناحی و گروهی را در اولویت قرار ندهند. 
در کنار اقشار مختلف جامعه، نخبگان و اهالی علم و فناوری کشور نیز با توجه به دستاوردهای ملی حاصل شده در زمینه علم و فناوری در چند سال گذشته، انتظار پیگیری و رفع موانع موجود در برابر توسعه علم و فناوری را دارند. 
دکتر نصرالله ضرغام رئیس صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران روز سه شنبه در گفت وگو با خبرنگار علمی ایرنا در این زمینه گفت: با توجه به شرایط متفاوت کشور بعد از توافقات برجام و با توجه به شرایط گوناگون و ظرفیت هایی که در کشور ایجاد خواهد شد، مجلس دهم باید مجلسی باشد که با توجه به شرایط برنامه ریزی و اقدام کند.
وی بیان کرد: نمایندگان انتخاب شده برای مجلس دهم باید در کل اهداف نظام را در تمامی زمینه های سیاسی، اقتصادی، علمی و آموزشی و بهداشتی مد نظر قرار دهند.
ضرغام اظهارکرد: توجه نمایندگان مجلس پیش رو به اهداف اسناد بالادستی نظام و احکام برنامه توسعه کشور یک ضرورت است. 
وی گفت: افرادی که به عنوان امین، معتمد و منتخب مردم وارد مجلس می شوند، باید متدین، اهل معرفت، کارشناس و دلسوز و مطلع از ضرورت ها و نیازهای کشور باشند، نمایندگان مجلس باید توجه داشته باشند که مصوبات و تصمیماتی که گرفته می شود، در راستای نیازهای مردم، پاسخگویی به ضرورت ها و استفاده بهتر و بیشتر از ظرفیت های کشور باشد.
وی با اشاره به این که افرادی باید برای مجلس دهم انتخاب شوند که اخلاق مدار، صاحب نظر، جامعه نگر و دارای دید کلان باشند، گفت: ثروت هر کشوری نیروی انسانی و سرمایه اجتماعی آن است، نمایندگان مجلس در این دوره باید توجه ویژه ای به این دو مقوله داشته باشند، اگر به این سرمایه توجه ویژه ای شود با خود، تولید دارایی فکری برای کشور به همراه خواهد داشت و دارایی فکری، ثروت کشور را رقم می زند.
ضرغام یادآور شد: مجلس دهم باید با توجه به دستاوردهایی که ایران در عرصه علم و فناوری کسب کرده است، به سرمایه انسانی، پرورش استعدادها، توسعه نیروی انسانی و سرمایه اجتماعی توجه ویژه و خاص داشته باشند.
وی افزود: نامزدهای انتخابی باید افراد تیزبین باشند تا از فرصت ها به نفع کشور و اهداف نظام، نهایت استفاده و بهره برداری را به عمل آورند. 

نمایندگاه مجلس دهم ملی فکر کنند
دکتر 'سعید سهراب پور' قائم مقام بنیاد ملی نخبگان نیز از دیگر اهالی علم و فناوری نیز بر ضرورت پرهیز مجلس دهم از اتخاذ تصمیم های جناحی و گروهی تاکید کرد و گفت: نمایندگان انتخابی در مجلس دهم باید ملی فکر کنند و در تصمیم های خود، آنچه را به نفع کشور و ملت است، مد نظر قرار دهند. 
سهراب پور با اشاره به اینکه صحن مجلس به عنوان خانه ملت از جایگاه و ارزش ویژه ای برخوردار است، افزود: نمایندگان منتخب نباید از اعتماد ملت به آنها در جهت منافع شخصی، گروهی، حزبی و جناحی بهره برداری نادرست کنند.
وی تصریح کرد: با توجه به گسترش فناوری های نوین در دنیا، نیاز است که نمایندگانی از جامعه روشنفکر کشور به صحن مجلس راه یابند تا شاهد شکوفایی هرچه بیشتر دستاوردهای حاصل شده توسط نیروهای متخصص کشور در چند سال گذشته باشیم.

مجلس دهم نخبگانی و علاقه مند به توسعه علمی وفناورانه کشور باشد
اسماعیل قادری فر، مدیرکل دفترتجاری سازی فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری نیز علاقمندی به توسعه علمی و فناورانه کشور را از ویژگی های ضروری مجلس دهم دانست و افزود: احتمالا دهمین مجلس شورای اسلامی باید قانون برنامه ششم توسعه را بررسی کند، قانونی که ستاره قطبی حرکت کشور را در یک برنامه جامع پنج ساله در افق سند چشم انداز، تدوین و تبیین می کند و اهمیت دارد که با انتخاب شایسته، مجلسی پرتوان تشکیل شود تا بتواند کشور را درمسیر تعالی کمک کند.
وی ابراز امیدواری کرد که با برگزاری انتخابات شایسته، انتخاب شایسته ای از میان سلایق و جریان های گوناگون کشور با یک دید عالمانه و نخبگانی صورت بگیرد، مجلسی که پرتوان، برنامه ریز و ناظر بر عملکرد همه دستگاه ها در کشور باشد.
انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی روز هفتم اسفند ماه سال جاری در سراسر کشور به طور همزمان برگزار می شود، انتخابات پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری نیز در همین روز برگزار می شود. 

دیگر مطالب

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.