افزایش ۵۰ درصدی صادرات نفت ایران به چین در ماه گذشته

آمارهای رسمی گمرک چین نشان داد واردات نفت این کشور از ایران در ماه نوامبر تقریبا ۵۰ درصد نسبت به ماه اکتبر (که در آن خرید از ایران به پایین ترین رقم ۱۴ ماه گذشته رسیده بود) افزایش داشته است.

بر اساس آمارهای اداره کل گمرک چین، این کشور به عنوان بزرگترین مشتری نفت ایران در ماه گذشته میلادی، ۲.۰۲ میلیون تن، معادل روزانه ۴۹۱ هزار بشکه نفت از ایران خریداری کرده که ۴۵.۲ درصد نسبت به ماه قبل از آن افزایش داشته، اما ۵.۱ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل کاهش داشته است.
این آمار، بالاتر از برآورد خرید روزانه ۴۴۴ هزار و ۱۰۰ بشکه‌ای چین از ایران بود که موسسه تامسون رویترز برای ماه نوامبر برآورد کرده بود. این گروه تحقیقاتی انتظار دارد واردات نفت چین از ایران در ماه دسامبر به ۵۳۳ هزار و ۴۰۰ بشکه در روز برسد.
این گزارش حاکی است چین در ۱۱ ماهه نخست سال جاری، نزدیک به ۲۴.۴ میلیون تن، معادل ۵۳۲ هزار و ۴۰۰ بشکه در روز از ایران نفت خریده که ۲.۱ درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته کمتر است.
حجم خرید چین از ایران از ابتدای سال جاری تاکنون، پایین‌تر از رقم قراردادی بیش از ۶۰۰ هزار بشکه در روز است و دلیل عمده آن این واقعیت است که شرکت دراگون آروماتیکس چین که به صورت منظم از ایران میعانات می‌خرد، به دلیل آتش‌سوزی در ماه آوریل تعطیل شده است.
همچنین در ماه نوامبر، روسیه عنوان بزرگترین تامین‌کننده نفت چین را برای سومین ماه در سال جاری از عربستان گرفت.
ایران که زمانی دومین تولید کننده بزرگ عضو اوپک محسوب می‌شد، امیدوار است صادرات نفت خود را در طی ماه‌های پس از برداشته شدن تحریم‌های غرب تا یک میلیون بشکه در روز افزایش دهد.
دیگر مطالب

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.