​شرکت هایی از ۲۰ کشور تجهیزات ساخت بمب در اختیار داعش قرار می دهند

براساس گزارش «تحقیقات تسلیحات جنگی» اتحادیه اروپا ،شرکت هایی از ۲۰ کشور ،تروریست های داعش را در تامین تجهیزات مورد نیاز برای ساخت بمب کمک می کنند.

روزنامه انگلیسی زبان تایمز آو ایندیا هند روز پنجشنبه با انتشار این گزارش نوشت :این بررسی که از سوی اتحادیه اروپا تهیه شده است از دولت ها و شرکت های بین المللی خواسته است که نظارت بیشتری بر صادرات کابل ها و مواد شیمیایی که در ساخت بمب مورد استفاده قرار می گیرد، داشته باشند.
درادامه این گزارش اضافه شده است:۵۱ شرکت از کشورهایی مانند ترکیه، برزیل و امریکا، بیش از ۷۰۰ قطعه مورد استفاده گروه تروریستی داعش برای ساخت بمب دستی را تولید و به فروش می رسانند.
در بخش دیگری از این گزارش آمده است:بمب های دست ساز اکنون به صورت نیمه صنعتی توسط این گروه تروریستی تولید می شود. 
در ادامه این گزارش اضافه شده است:برای تولید این بمب ها از مواد صنعتی مانند کودهای شیمیایی و گوشی های تلفن همراه که قانونی و به راحتی در دسترس هستند، استفاده می شود.
در بخش دیگری از این گزارش آمده است:ترکیه بزرگترین تامین کننده تجهیزات ساخت بمب داعش است و ۱۳ شرکت ترکیه به طور مستقیم و غیر مستقیم تجهیزات مورد نیاز ساخت بمب را در اختیار داعش قرار می دهند.
این گزارش می افزاید:شرکت های هندی جایگاه دوم تامین تجهیزات ساخت بمب های دستی داعش قرار دارند و محصولات تولید شده ۷ شرکت هندی به داعش برای ساخت بمب های دست ساز کمک می کند.
«جیمز بیوان» دبیر گزارش' تحقیقات تسلیحات جنگی' گفت:یافته های ما نشان می دهد که نیروهای داعش مواد لازم برای ساخت بمب های دست ساز را به صورت داخلی و به راحتی بدست می آورد. فروش این قطعات ارزان و در دسترس است و نیازی به مجوز دولت ندارد.
وی افزود:دولت ترکیه از همکاری در تهیه این گزارش خودداری کرده است بنابراین تخمین میزان تاثیر قانون گذاری دولت ترکیه در ردیابی محصولات صادراتی بسیار مشکل است.
براساس این گزارش، شرکت های هندی بیشترین قطعات ساخت بمب مانند چاشنی ،سیم و فیوز بمب های دستی را تولید می کنند.این محصولات با مجوز دولت از هند به شرکت هایی در ترکیه و لبنان صادر می شود.
در بخش دیگری ازاین گزارش آمده است:محصولات تولید شده شرکت هایی متعلق به کشور های برزیل، رومانی، روسیه، هلند،چین، سوئیس، اتریش و جمهوری چک نیز توسط داعش برای ساخت بمب مورد استفاده قرار می گیرد.
«جیمز بیوان» گفت که شرکت ها باید با ایجاد سیستم های موثر مقصد کالاهای تولیدی خود را پس از صادرات ردیابی کنند.
وی افزود:این عامل می تواند به عنوان یک عامل بازدارنده در جلوگیری از استفاده داعش ازاین تجهیزات برای ساخت بمب باشد.
دیگر مطالب

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.