​کسری ذخیره ارزی چین همچنان ادامه داد

ارقام منتشره بانکی در چین حاکی است که میزان کسری ذخیره ارزی این کشور که دارنده بزرگترین ذخایر ارزی جهان است و عنوان دومین اقتصاد برتر دنیا را یدک می کشد، همچنان ادامه دارد.

بانک های چین در یک ماه گذشته ۱۹۳ میلیارد دلار ارز به اشخاص و موسسات فروخته اند و در مقابل اقدام به خرید مبلغ ۱۳۸ میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار کرده اند.
با این حساب میزان کسری ذخیره ارزی چین در ماه گذشته میلادی به ۵۴ میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار رسیده است.
اداره تبادلات ارزی چین از کاهش مستمر این ذخیره ارزی ابراز نگرانی کرده و افزوده است که رکود اقتصادی کشور در این موضوع تاثیر مستقیم داشته است.
تارنمای «چاینا ارگ» گزارش کرده که ذخیره ارزی چین در ابتدای سال جاری میلادی به کمتر از سه هزار و ۲۳۰ میلیارد دلار رسیده است که پایین ترین رقم در چهار سال گذشته به حساب می آید.
دو ماه قبل در همایش تجاری که در پکن برگزار شد مسوولان و کارشناسان این کشور هشدار دادند که رسیدن ذخیره ارزی به زیر ۳ هزار میلیارد دلار می تواند برای چین مخاطرات اقتصادی سنگینی به دنبال داشته باشد.
با این حال آمار و ارقام ثابت می کند کاهش متوالی ذخیره ارزی بزرگترین دارنده ذخایر دنیا در حال کاهش است و این روند به رغم تلاش های دولت و کنترل سیاست های مالی و پولی متوقف نشده است.
در ماه دسامبر سال ۲۰۱۵ نیز میزان ذخیره ارزی چین ۱۰۸ میلیارد دلار دیگر کاهش یافته بود.
چین شش ماه قبل اقدام به تغییراتی در ساختار تبادلات ارزی کشور کرد و پس از آن به اجبار ذخایر ارزی بیشتری را به فروش رساند.
بر همین اساس آمار بانک مرکزی این کشور موید آن است که میزان کاهش ذخیره ارزی چین در کل سال ۲۰۱۵ میلادی ۵۱۲ میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار بوده است.
نگرانی از رکود اقتصادی چین، بالا رفتن نرخ بهره در آمریکا، رکود در بازار سهام و تضعیف ارزش یوان واحد پول ملی چین از دیگر دلایل کاهش ذخیره ارزی دارنده کشوری است که عنوان دومین اقتصاد برتر دنیا را یدک می کشد.
به رغم گزارش های منتشر شده، اداره کل تبادلات ارزی چین اعلام کرده است که این کشور هنوز بزرگترین دارنده ذخایر ارزی دنیاست و با توجه به مازاد بالای تجاری در برابر شرکای خود، توان کافی برای رفع مشکلات ارزی کشور را در اختیار دارد.
دیگر مطالب

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.