تنش در روابط عراق و امارات/ مقامات عراق، توهین وزیر خارجه امارات را محکوم کردند

دفتر اطلاع رسانی نخست وزیر، وزارت خارجه و نمایندگان پارلمان و نیز نیروهای داوطلب مردمی عراق اظهارات وزیر خارجه امارات در مورد بسیج مردمی را تقبیح کرده و این اظهارات را مداخله در امور داخلی کشورشان خواندند.

در بیانیه دفتر حیدر العبادی، نخست وزیر عراق آمده است که بسیج مردمی و نیروهای داوطلب قهرمان در کنار نیروهای امنیتی شجاع مقابل جنایت‌های گروه‌ تروریستی داعش ایستادند و مناطقی را که تروریست‌ها آنها را اشغال کرده بودند، آزاد و خطر آن را از کشورهای عربی حوزه خلیج فارس دور کردند و این امر می‌طلبد که این کشورها از عراق در این جنگ پشتیبانی کنند و در کنار آن بایستند.
دفتر العبادی اظهارات وزیر خارجه امارات در مورد بسیج مردمی را محکوم و تقبیح کرده و نسبت به این اظهارات تعجب خود را اظهار و به این امر اشاره کرد که بسیج مردمی یک نهاد وابسته به نخست وزیری و فرماندهی کل نیروهای مسلح است.
دفتر العبادی تاکید کرد: ما مقایسه این هیات با گروه‌های تروریستی جنایتکار را رد می‌کنیم و اظهارات وزیر خارجه امارات در مورد بسیج مردمی اهانتی به عراق و دخالتی در امور عراق است.
در همین حال، وزارت خارجه عراق نیز اظهارات مطرح شده از سوی وزیر خارجه امارات را محکوم و آن را اهانتی به نهاد امنیتی و نظامی عراق به شمار آورد.
وزارت خارجه عراق در بیانیه‌ای تاکید کرد که اظهارات مطرح شده از سوی وزیر خارجه امارات در مورد بسیج مردمی عراق مداخله‌ای آشکار در امور عراق است و وزارت خارجه عراق این اظهارات را محکوم می‌کند.
وزارت خارجه عراق تاکید کرد که اگر بسیج مردمی نبود، یقینا داعش و القاعده به بسیاری از کشورهای منطقه حمله می‌بردند.
همزمان، تعدادی از نمایندگان پارلمان عراق نیز اظهارات این مقام اماراتی را تقبیح و آن را طائفه‌گرایانه و دخالتی در امور عراق خواندند و خواهان احضار سفیر امارات در عراق و دادن یادداشت اعتراضی به وی شدند.
قاسم الاعرجی، رئیس فراکسیون بدر در پارلمان عراق و عضو کمیسیون امنیت و دفاع در پارلمان در بیانیه‌ای اعلام کرد، اظهارات وزیر خارجه امارات دخالتی در امور داخلی عراق است و این سخنان طائفه‌گرایانه بوده و به دور از رفتار برادری عربی است.
وی با بیان اینکه وزیر خارجه امارات می‌بایست در کنار مردم عراق و بسیج مردمی می‌ایستاد که همه چیز خود را برای آزادی تمامی عراقی‌ها فدا کرده‌اند، گفت که عراقی‌ها یکپارچه هستند و پشت پرچم آزادی و رهایی از گروه تروریستی داعش ایستاده‌اند و این اظهارات طائفه گرایانه که امارات را از میانه روی خود خارج کرده است، بر آنها تاثیر نمی‌گذارد.
همزمان، عباس البیاتی، عضو کمیسیون روابط خارجه در پارلمان عراق این اظهارات را اهانت عمدی به تمامی عراقی‌ها خواند و از وزارت خارجه عراق خواست تا سفیر امارات را احضار کند و اعتراض شدید اخود را به وی ابلاغ کند.
وی تصریح کرد: هدف این اظهارات مشغول کردن عراقی‌ها از ماموریت آزادسازی موصل و دور کردن بسیج مردمی از آزادسازی موصل است.
وی گفت که این امر به نفع برنامه‌های داعش است. این سخنان شکافی را در روابط بین دو کشور ایجاد می‌کند و به تنش طائفه‌ای در منطقه دامن می‌زند.
خالد الاسدی، عضو کمیسیون روابط خارجه پارلمان عراق نیز گفت که این اظهارات وزیر خارجه امارات برای برهم زدن معادلات و دفاع از داعش و حمایت از آن است.
کریم النوری، سخنگوی هیات نیروهای مردمی تاکید کرد که این اظهارات به منزله حمایت امارات از داعش است.
وی تاکید کرد که این اظهارات وزیر خارجه امارات اشتباه استراتژیک بین امارات و عراق است و وزیر با این حرف عجولانه خود نشان داد که از گروه‌های مسلح در عراق و سوریه حمایت کرده و حامی اصلی داعش است.
او افزود: امیدواریم وزیر خارجه عراق به نیابت از کشورش از عراق عذرخواهی کند.
اخیرا عبدالله بن زاید، وزیر خارجه امارات در همایش روسیه-اتحادیه عرب در مسکو گفت: توافق آتش‌بس در سوریه برداشتن گامی در مسیر درست است.
عبدالله بن زاید ادعا کرد: برای نابودی داعش ابتدا باید حزب‌الله و نیروهای مردمی در عراق و سوریه را از بین برد!
سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه نیز در همایش روسیه – اتحادیه عرب در جواب وی گفت: اگر وارد بحث و جدل درباره این گروه‌ها شویم صحبت امروز ما به هیچ وجه به پایان نمی‌رسد.

دیگر مطالب

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.