عضو کمیسوین اصل ۹۰: پرونده سعید طوسی بسته نشده/ یکی از پرونده‎ها محرمانه بود

عضو کمیسیون اصل نود مجلس گفت: پرونده سعید طوسی در این کمیسیون مورد بررسی قرار گرفت اما یکی از پرونده‌های او محرمانه بود.

بهرام پارسایی در خصوص ورود کمیسیون اصل ۹۰ به پرونده حادثه دانش‌آموزان غرب تهران گفت: در کمیسیون این موضوع مطرح شده و پی‌گیری‌های ابتدایی و مکاتبه با دستگاه‌های ذیربط به صورت فوری صورت خواهد گرفت. سپس اطلاعات جمع‌آوری شده و حتما رسیدگی به طور جدی صورت خواهد گرفت. طبق قانون وظیفه کمیسیون اصل نود نظارت بر طرز کار سه قوه است و این اتفاق برمی‌گردد بر طرز کار غلط بر مجموعه آموزش‌وپرورش که چنینی حادثه‌ای اتفاق افتاده است.
پارسایی با اشاره به اینکه «آموزش‌وپرورش اعلام می‌کند این اتفاق تعرض نیست»، گفت: این فقط اظهار نظر این وزارت‌خانه است. هر اقدامی که صورت گرفته کاری ضداخلاقی، ناپسند و به طور مطلق غیرقابل‌دفاع است. اینکه مدام اعلام می‌شود این تجاوز نبوده، کار درستی نیست. این موضوع باعث بدبینی بیشتر و ایجاد شک و شبهه می‌شود و باید اجازه داده شود، قوه قضاییه در مسیر خود به این پرونده رسیدگی کند.
وی اضافه کرد: کمیسیون اصل نود هم قطعا به این موضوع ورود پیدا خواهد کرد. اما بحث این است که این اقدام باعث جریحه‌دار شدن افکار عمومی و بی‌اعتمادی مردم شده و در همه نقاط کشور خانواده‌ها به طور جدی نگران هستند.
پارسایی گفت: مدرسه امن‌ترین جایی است که والدین می‌توانند به آن اعتماد کنند. قوه قضاییه باید اشد مجازات را برای کسانی که جرم مرتکب شده‌اند، در نظر بگیرد. اما فقط آن شخص مقصر نیست بلکه سیستم نظارت و گزینش آموزش‌وپرورش خصوصا در مدارس غیرانتفاعی نیز مقصر است. این اتفاق به جامعه و انسان‌های فرهیخته لطمه وارد می‌کند.
عضو کمیسیون اصل نود تاکید کرد: شخص مرتکب به جرم قطعا مجازات خواهد شد و افرادی که در مسئولیت، نظارت و انتخاب افراد کوتاهی کردند، این‌ها هم مورد پی‌گیری و مجازات قرار می‌گیرند.
پارسایی در ادامه بیان کرد: بدون شک عوامل برخورد و بازدارندگی نمودش در جامعه مشخص است. پرونده سعید طوسی در کمیسیون اصل نود مورد بررسی قرار گرفت اما یکی از پرونده‌های او محرمانه بود و انتظار ما هم برخورد به گونه‌ای دیگر بود. نه در نظر افکار عمومی و نه در نظر من نماینده مجلس پرونده سعید طوسی بسته نشده ولو اینکه این پرونده بسته شده باشد. بدون شک عدم برخورد یا برخوردهای دوگانه با جرم‌های مشابه هم می‌تواند عدالت ما را زیر سوال ببرد و هم باعث افزایش بی‌اعتمادی در جامعه شود.
او ادامه داد: این‌گونه نیست بگوییم پرونده سعید طوسی بسته شده بنابراین پرونده مدرسه شهرک غرب هم باید بسته شود. به نظر من، افراد دیگر هم که پرونده آن‌ها در افکار عمومی همچنان باز است، باید به صورت جدی رسیدگی شود.

دیگر مطالب

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.