معبد ببر؛ پناهگاه یا محل تجارت؟

«معبد ببر» یکی از مقاصد توریستی و گردشگری تایلند است که روزانه صدها نفر بازدیدکننده از سراسر جهان به آنجا می‌آیند. پیشتر گفته می‌شد در اینجا نزدیک به یک‌صد ببر که از دست شکارچیان نجات داده شده‌اند آزادانه و مسالمت‌آمیز زندگی می‌کنند با این حال گروه‌های مدافع حقوق حیوانات خبر از حیوان‌آزاری در این معبد می‌دهند.

گزارش نهادهای حقوق حیوانات حاکی است این معبد نه تنها پناهگاه امن ببرهای نجات‌یافته نیست بلکه جایی مخفی برای پرورش و تجارت ببر است که بر اساس یک توافق تجاری میان راهبان معبد با یک مزرعه ببر در «لائوس» بوجود آمده است.
بر اساس این گزارشات معمولا، حیوانات مسن‌تر معبد با توله‌های جوان از مزرعه ببر لائوس رد و بدل می‌شوند و برای رد گم کردن و پنهان کردن واقعیت، نام ببرهای منتقل شده به مزرعه لائوس را روی ببرهای جدید می‌گذارند.
این در حالی است که تبادل و یا فروش ببر در سراسر مرزهای بین‌المللی تحت قوانین بین‌المللی و تایلندی ممنوع است. همچنین بر پایه قانون تایلند نگهداری از حیوانات وحشی، پرورش و تکثیر ببر، نیاز به پروانه دولتی دارد. معبد این پروانه را ندارد اما بر پایه پرونده‌های موجود، معبد دست کم ۱۰ توله ببر پرورش داده است.
همچنین گزارش نهادهای حقوق حیوانات حاکی است ببرهای معبد بر خلاف آنچه در بروشورهای معبد تبلیغ می‌شود، اجازه هیچ گونه جنبش آزادانه‌ای را ندارند و کم و بیش تمامی وقت خود را درون قفس‌های کوچک با کف‌پوش بتونی و میله‌های فلزی سپری می کنند.
ببرهای غمگین روزانه ۲۱ ساعت را درون سلول‌های خالی زندانی هستند و زمانی که برای اجرای نمایش برای گردشگران به بیرون آورده می‌شوند، محکم به زنجیر کشیده می‌شوند. در گزارشات آمده است که غذای اصلی ببرها مرغ است و به همین دلیل آن‌ها در معرض خطر سوءتغذیه قرار دارند. سوء تغذیه در ببرها می‌تواند باعث کوری، ضایعات عضلانی و اسکلتی گردد. برخی از ببرهای معبداز ضعف بینایی و تغییر شکل پا رنج می‌برند.
همچنین روزانه بین ساعت یک تا چهار بعد از ظهر، در گرمترین ساعات روز، ۱۰ ببر برای نمایش بیرون آورده می‌شوند و هر روز تا ۴۰۰ نفر بازدیدکننده از آن‌ها دیدن می‌کند. جدا از دست زدن و نشستن روی ببرها، عکس گرفتن با ببرها یکی از جاذبه‌های اصلی برای بازدید گردشگران است.
در همین حال خبرگزاری رویترز گزارشی مصور از داخل معبد ببر منتشر کرده تا وضعیت ببرها را به تصویر بکشد. عکس‌های رویترز تا اندازه‌ای گزارش نهادهای حقوق حیوانات را تائید می‌کند.

دیگر مطالب

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.