توافق ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا برای گسترش همکاری‌ها در همه بخش‌های اقتصادی

وزیر تجارت اتحادیه اقتصادی اوراسیا گفت: ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا توافق دارند که سطح همکاری ها در همه بخش های اقتصادی، صنعتی و تجاری گسترش پیدا کند.

آندره اسلپنیوف، امروز (پنج شنبه) پس از دیدار با محمود واعظی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات جمهوری اسلامی ایران افزود: در این نشست، درباره افزایش مبادله تجاری و اقتصادی میان دو طرف مذاکره‌هایی انجام شد.
وی اضافه کرد: این مذاکره‌ها در راستای برنامه‌های مقامات ارشد کشور ایران و اتحادیه اوراسیا برای گسترش همکاری‌ها برگزار می‌شود.
وزیر تجارت اتحادیه اقتصادی اوراسیا با بیان اینکه اعضای اتحادیه اوراسیا برای گسترش همکاری‌ها با ایران توافق دارند، ادامه داد: در مذاکره‌های امروز برای اجرای کارهای بزرگ در آینده توافق شد.
وی اظهار داشت: ایران یک شریک کلیدی برای اتحادیه اوراسیا در منطقه به شمار می‌رود و این اتحادیه به گسترش همکاری‌ها با این کشور اهمیتی ویژه قائل است.
وزیر تجارت اتحادیه اقتصادی اوراسیا افزود: علاوه بر اتحادیه اوراسیا، کشورهای عضو این اتحادیه نیز تمایل دارند که سطح همکاری‌ها با ایران را افزایش دهند.
وی با بیان اینکه موافقت‌نامه‌های موقت به تفاهم‌نامه‌های همیشگی تبدیل خواهد شد، اضافه کرد: قرار است موافقتنامه‌هایی بین ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا به امضا رسیده تا شرایط برای گسترش مبادلات اقتصادی و تجاری میان دو طرف فراهم شود.
اتحادیه اقتصادی اوراسیا، با هدف تسهیل تجارت میان کشورهای استقلال‌یافته از اتحاد جماهیر شوروی، ابتدا با توافق سه کشور روسیه، قزاقستان و بلاروس ایجاد شد و اندکی بعد، جمهوری ارمنستان و جمهوری قرقیزستان نیز به این اتحادیه پیوستند.
اتحادیه اقتصادی اوراسیا درحال حاضر از کشورهای روسیه، بلاروس، قزاقستان، قرقیزستان و ارمنستان تشکیل شده است؛ مجموع مساحت کشورهای این اتحادیه بیش از ۲۰ میلیون کیلومترمربع و جمعیت آن‌ها بیش از ۱۸۰ میلیون نفر است و تولید ناخالص داخلی آن‌ها در سال ۲۰۱۳ میلادی حدود چهار تریلیون دلار بود.

در چارچوب این اتحادیه، اعضای آن موافقت خود را با تردد آزاد کالا، سرمایه، نیروی کار و خدمات در مرزهای اوراسیا اعلام کرده‌اند.
اعضای اوراسیا همچنین اعلام کرده‌اند که سیاست مشترکی در زمینه انرژی، صنعت، کشاورزی و وسایل نقلیه خواهند داشت.

دیگر مطالب

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.