بازگشت تورم منفی به اروپا

گزارشی که سازمان آمار اروپا روز دوشنبه منتشر کرد، از بازگشت تورم منفی به ۱۹ کشور حوزه یورو در ماه فوریه (بهمن – اسفند) خبر می دهد.

میانگین بهای کالاها در ماه فوریه نسبت به ماه مشابه سال گذشته، «دو دهم درصد» کاهش یافته است. پیش از این، با توجه به افزایش «سه دهم درصدی» قیمت ها در ماه ژانویه، پیش بینی می شد تورم در ماه فوریه به صفر برسد، اما روند معکوس در این ماه، باعث شگفتی اقتصاددانان شد.
با انتشار این آمار، اکنون انتظار می رود که بانک مرکزی اروپا در نشست اواخر اسفند خود، بسته محرک اقتصادی تازه ای را پیشنهاد کند.
پیش بینی اقدام از سوی بانک مرکزی اروپا، از اکنون بر واحد پولی این قاره اثر گذاشته و ارزش آن را «سه دهم درصد» کاسته است. امروز هر یورو با ۱.۰۹ دلار معامله شد.
بخش عمده ای از تورم معکوس در اروپا به کاهش بهای انرژی مربوط است. بهای فرآورده های انرژی در ماه فوریه ۸ درصد سقوط کرد. میزان سقوط این فرآورده ها در ماه پیش، ۵.۴ درصد بود.
اقتصاددانان اروپایی نگرانند که ادامه فروش نفت با بهای پایین در ماه های آینده و چشم انداز تیره رشد اقتصاد در چین و کشورهای دیگر، تداوم تورم منفی را به همراه داشته باشد.
تورم منفی به این دلیل که باعث می شود مصرف کنندگان به امید کاهش بیشتر قیمت ها از خرید کالا خودداری کنند، موجب کاهش تولید می شود و شاخصی منفی به شمار می رود.
کشورهای اروپایی از زمان بحران اقتصادی غرب در سال ۲۰۰۸ تاکنون، بارها با نوسان اقتصادی و تورم معکوس رو به رو شده اند.
 

دیگر مطالب

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.