ناطق‌نوری: برجام جمع تصمیم همه نهادهای کلیدی نظام بود/ انتقاد از رفتار منتقدان مغرض علیه دولت

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: نباید از این موضوع غافل شویم که مذاکره و پذیرفتن برجام حاصل تصمیم‌گیری مجموعه نهادهای کلیدی نظام همچون دولت، مجلس، شورای عالی امنیت ملی و با نظر مساعد رهبر معظم انقلاب بوده است.

حجت الاسلام والمسلمین ناطق نوری در دیدار برخی از خبرنگاران و سردبیران ایرنا، در خصوص موضوع برجام و خروج آمریکا از آن افزود: رهبر معظم انقلاب ضمن اعلان بی اعتمادی به آمریکا، کلیات برجام را تأیید کردند که بدون اذن ایشان هم، برجام از سوی ایران قابل پذیرش نبود. ایشان مکرر تیم مذاکره‌کننده را تأیید و حمایت کردند ضمن اینکه پیش‌بینی بدعهدی و خروج آمریکا را هم کرده بودند، لذا موضوع خروج آمریکا از برجام خیلی هم غیرمنتظره نبود.

وی ادامه داد: هرچند برجام همه اهداف ایران را تأمین نکرده اما آثار و فوایدی داشته که قابل توجه است. مطلبی که متأسفانه گاهی مورد غفلت برخی قرار می‌گیرد این است که پیش از برجام ایران در ذیل بند هفت منشور سازمان ملل قرار داشت.

اهم اظهارات ناطق نوری را به نقل از ایرنا بخوانید:
* هر کشوری که تحت فصل هفت منشور، روی میز شورای امنیت سازمان ملل قرار گیرد، به عنوان کشور تهدیدکننده صلح و امنیت جهان شناخته شده و تحریم و حمله نظامی به آن کشور از نظر مقررات بین‌المللی مجاز است و آمریکا با استفاده از همین بند به عراق حمله نظامی کرد.
* لذا خروج ایران از ذیل بند هفت، یکی از آثار و فواید برجام است. از طرفی چالش اصلی ما با جهان غرب در بحران هسته‌ای در مورد غنی‌سازی و آب سنگین بود که با برجام این حق توسط هر پنج قدرت جهانی به رسمیت شناخته شد و به تصویب شورای امنیت سازمان ملل نیز رسید.
* اکنون که آمریکا از برجام خارج شده، باز هم نتوانسته این حق را تضییع کند؛ لذا باید گفت ایران با برجام در جدال ۱۲ ساله با قدرت‌های جهانی در مورد حق غنی‌سازی و آب سنگین به پیروزی رسید که قابل بازگشت هم نیست و عصبانیت صهیونیست‌ها و امثال آن‌ها نیز از همین موضوع است.
* از نظر اقتصادی هم مهمترین اثر برجام این بود که فروش نفت و بانک مرکزی از تحریم خارج شدند. پیش از برجام ناچار بودیم نفت را روی آب به طور قاچاق و یا با پرچم دیگران و با قیمت پایین بفروشیم که در بیشتر مواقع هم پولش را نمی‌دادند و ناگزیر بودیم کالای چینی یا هندی به جای پول نفت بگیریم.
* به علاوه تحریم‌هایی همچون بیمه و کشتیرانی که تجارت بین‌المللی ما را بسیار سخت، گران و پرریسک کرده بودند نیز برداشته شد و رفع این تحریم‌های کلیدی آثار مثبتی داشت؛ هرچند مشکلات اقتصادی هنوز به طور مطلوب برطرف نشده است، اما باید توجه داشته باشیم که بخش مهمی از مشکلات اقتصادی ما مانند بیکاری، تورم و رکود، ریشه در چگونگی مدیریت خودمان و مسائلی همچون اقتصاد دولتی، نگاه غیرحمایتی به بخش خصوصی، تنگ‌نظری، تغییرات پی‌درپی قوانین و… دارد که همگی مسائل داخلی هستند.
* بخش دیگری از مشکلات ما به دلیل چالش‌های جدید ما با غرب و آمریکا در مورد مسائل منطقه‌ای است که فرای از برجام است. غرب به ویژه آمریکا از حضور مؤثر و موفقیت‌های ایران در منطقه ناخشنود است و به بهانه‌های مختلف مانند مساله حقوق بشر و موشک‌های بالستیک، ایران را به چالش می‌کشانند.
* اگر بدون غرض‌ورزی بخواهیم درخصوص برجام داوری داشته باشیم، درک این موضوع دشوار نیست که خروج آمریکا از برجام اجماع قدرت‌های بین‌المللی علیه ایران را شکست.
* بُرد بین‌المللی ایران در این ماجرا این است که همه بلوک‌های قدرت در جهان حتی اتحادیه اروپا جملگی معتقدند ایران به تعهداتش عمل کرده و بدعهدی از آمریکاست.
* با این تدبیر درست و همراه با شکیبایی، ضرر سنگینی به حیثیت و جایگاه بین‌المللی آمریکا وارد شد؛ به عبارت دیگر در این ماجرا آمریکا به جهانیان نشان داد که امضای او در هر پیمان و قراردادی بین‌المللی نمی‌تواند دارای اعتبار باشد و نباید به او اعتماد کرد.
* یکی دیگر از آثار مهم خروج آمریکا از برجام این است که اروپا برای حفظ حیثیت و هویت خود و نیز پاسخ‌گویی به افکار عمومی، به فکر استقلال از آمریکا افتاده است. صدر اعظم آلمان و رئیس‌جمهوری فرانسه به طور رسمی اعلام کردند که اروپا باید به فکر استقلال از آمریکا باشد.
* برجام در حقیقت یکی از مهمترین دستاوردهای سیاست خارجی اتحادیه اروپاست که نابودی و نادیده گرفتن آن سرشکستگی بزرگی برای آنان خواهد بود.
* به نظر بنده اروپا دچار یک تضاد بزرگ شده است؛ از یک طرف تحت فشار آمریکاست و از طرف دیگر به دلیل پای‌بندی ایران به اصول برجام نمی‌تواند ایرادی به ما بگیرد و چنان‌چه تحت تأثیر آمریکا قرار گیرد میراث سیاست خارجی و اعتبار بین‌المللی خود را به مخاطره می‌اندازد و در بین مردمش زیر سؤال می‌رود؛ لذا باید تکلیف خود را روشن کنند.
* برخی از منتقدان داخلی از روی بی‌توجهی و گاهی مغرضانه، موضوع خروج آمریکا از برجام را بهانه تسویه حساب با دولت قرارداده‌اند و نمی‌دانم چرا به این واقعیت روشن توجه نمی‌کنند که رژیم صهیونیستی، اعراب تکفیری و جریان‌های راست افراطی در آمریکا علیه برجام متحدند و این بهترین دلیل برصحت عملکرد نظام جمهوری اسلامی در مورد توافق هسته‌ای است.
* البته باید توجه داشته باشیم که در شرایط کنونی، چالش ایران فراتر از برجام است، زیرا دولت جدید آمریکا با وقاحت و به طوررسمی اعلام می‌کند به دنبال براندازی نظام در ایران است که البته این آرزو را به گور خواهند برد.
* رژیم صهیونیستی و عربستان به دنبال کشاندن آمریکا به جنگ با ایران هستند؛ در این شرایط، حفظ و تقویت وحدت ملی و یکپارچگی همه جریانات سیاسی در دفاع از منافع ملی و استقلال کشور همانند دوران دفاع مقدس و جنگ تحمیلی از ضروریات و وظایف آحاد ملت و جریان‌های سیاسی است.
* کسانی که با نیت تسویه حساب سیاسی اقدام به انتقادهای مخرب می‌کنند متوجه نیستند این روش موجب شکست جبهه داخلی شده و زمینه موفقیت برنامه‌های دشمن را فراهم خواهد کرد.

دیگر مطالب

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.