نگرانی صندوق بین‌المللی پول از بازگشت ایران به بازار جهانی

صندوق بین المللی پول به تازگی در گزارشی از احتمال افت 5 تا 15 دلاری قیمت جهانی نفت خام پس از ورود دوباره نفت خام ایران به بازارهای جهانی خبر داده است.

صندوق بین‌المللی پول در گزارش خود نوشت که بازگشت ایران به بازار جهانی بعد از برداشته شدن تحریم‌ها تاثیر زیادی بر جهان خواهد گذاشت. تجدید حیات صادرات نفت ایران در سال ۲۰۱۶ می‌تواند عواقب وخیمی را برای قیمت نفت داشته باشد که حتی بیشتر از  سقوط اخیر بازار نفت است.
براساس این گزارش جریان صادرات نفت ایران در بازارهای جهانی قیمت نفت را بین ۵ تا ۱۵ دلار دیگر کاهش خواهد داد.
در این گزارش تاکید شده است، بی شک بازگشت نفت ایران که دارنده چهارمین دارنده ذخایر نفت دنیاست تاثیر  بسیاری بر بازار جهانی خواهد گذاشت. این کشور خاورمیانه که عضو کشورهای صادرکننده نفت است به زودی با اضافه کردن ۵۰۰ هزار بشکه نفت خام در هر روز به بازار در سال ۲۰۱۶ این کاهش را در قیمت‌های جهانی رقم خواهد زد.
در گزارش صندوق همچنین به رونمایی از ۷۰ پروژه صنعت نفت اشاره شده که به سرمایه‌گذاران غربی پیشنهاد شده است.
 سازمان کشورهای عضو اوپک اخیرا در گزارشی اعلام کرد که بخش انرزی جهانی با از سر گیری قدرت صادرات نفت ایران که در سال آینده اتفاق خواهد افتاد، احتمالا از مدل‌های جدیدی استفاده می‌کنند. به هر حال تحلیل‌گران می‌گویند که  از سرگیری صادرات نفت خام ایران بر بازار تاثیر خواهد گذاشت و ایران به زودی به شرایط عادی قبل از تحریم‌ها برمی‌گردد.
گزارش صندوق بین‌المللی پول در حالی منتشر شده که هفته گذشته نیز آژانس بین‌المللی انرژی گزارشی درباره وضعیت ذخایر نفتی دنیا، افزایش تولید نفت و کاهش قیمت‌ها منتشر کرد.
در گزارش این صندوق همچنین اشاره شده زمانی که قدرت‌های بزرگ درسال ۲۰۱۱ تصمیم گرفتند که به دلیل پرونده هسته‌ای، ایران را از بازار جهانی نفت دور کنند، میلیون‌ها بشکه نفت ایران بر روی کشتی در حال حمل برای صادرات بود.
در این گزارش همچنین آمده است: «به دنبال توافق تابستان گذشته بر سر پرونده هسته‌ای ایران که محدودیت ایران را در صادرات نفت به بازار جهانی برمی‌دارد، قیمت نفت در بازار جهانی به دلیل حضور این کشور دارنده ذخایر غنی رو به کاهش گذاشت.»
صندوق بین‌المللی پول همچنین در پیش‌بینی سال آینده خود تاکید کرده اگر حضور ایران همچنان در بازار صادرات جهانی برقرار باشد، باید انتظار کاهش قیمت‌های بیشتر را داشت مگر آن که اوپک به نظام سهمیه‌بندی بازگردد و سقف تولید اعضا از جمله ایران را محدود کند.
این گزارش در حالی منتشر می‌شود که اوپک در اخرین نشست خود بر تولید کنونی اصرار کرده و سقف تولید را برای کشورها برداشته است.
دیگر مطالب

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.