وضعیت کتاب‌فروشی‌های تعطیل‌شده و رو به تعطیلی

معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به پیشنهادها و انتقادهای کتاب‌فروشان گوش داد و درباره وضعیت کتاب‌فروشی‌های تعطیل‌شده و رو به تعطیلی اظهاراتی را مطرح کرد.

سیدعباس صالحی عصر شنبه پنجم دی‌ماه در بازدید از کتاب‌فروشی دارالکتب اسلامیه در بازارچه کتاب درباره آینده کتاب‌فروشی‌های تعطیل‌شده و رو به تعطیلی اظهار کرد: حمایت از برخی کتاب‌فروشی‌ها که این شرایط را داشته‌اند کار سخت‌تری است. همزمان با پیشرفت برنامه ششم توسعه که گزارشش را هفته آینده خواهم داد فعالیت‌هایی در این زمینه انجام خواهد شد. پیشنهادهایی در این زمینه ارائه شده که در مراحل بعدی برنامه ششم از مرحله پیشنهاد به مرحله پشتوانه کتاب‌فروشی‌های دارای مشکل خواهد رسید. البته معاونت هم اقداماتی انجام می‌دهد که آن را در جلسه بعد اعلام خواهم کرد.
او همچنین درباره حمایت وزارت ارشاد از کتاب‌فروشی‌ها گفت: برنامه‌ای که امروز اجرا می‌شود نوعی نگاه به کتاب‌فروشی به عنوان پایگاه فرهنگی به حساب می‌آید و در کنارش فرصتی برای من است که با اهالی فرهنگ و نشر دیدار کنم تا اگر کسی نکته، پیشنهاد و انتقادی داشته باشد بدون فاصله زمانی بشنوم. هدف این است که اهل قلم و نشر به راحتی به من دسترسی داشته باشند تا از انتقاد آن‌ها استفاده کنم.
صالحی در ادامه افزود: این یک فرصت آزاد در محیط طبیعی است که باب ارتباطات آزاد و روان را فراهم می‌کند. ارتباط آن‌لاین نیز اهل قلم را به وزارتخانه وصل می‌کند. اما این دیدارها حضور بی‌واسطه و پیوسته‌ای است که هفتگی در این مکان‌ها ساعت‌ها با اصحاب فرهنگ برقرار می‌کنیم. طبیعت این گفت‌وگوها این است که اولویت فرهنگی مشخص می‌شود و این اولویت‌ها کمک می‌کند در اجرا و برنامه‌ریزی بهتر عمل کنیم.
معاون فرهنگی وزیر ارشاد درباره حمایت از ناشران دینی نیز گفت: دو نوع حمایت از این افراد می‌شود؛ اول خرید آثار با مقدورات ارشاد است که قابل توجه قرار می‌دهیم و آثار دینی را می‌خرند. البته کتاب‌های دینی در آمار فروش آمار یک تا سوم را در دست دارند که این خودش فرصتی می‌شود تا هیات خرید وزارت ارشاد به آن‌ها توجه ویژه‌ای کند. بخش دوم نیز حمایت از آثار ارزشمند دینی است که در بخش دیگری انجام می‌شود.
او در ادامه درباره برنامه هفته آینده دیدار از کتاب‌فروشی‌ها بیان کرد: قرار است هفته آینده به کتاب‌فروشی مرکز سر بزنیم زیرا این کتاب‌فروشی چندین دهه فعالیت کرده. ما با این کار هم از نسل قبل تشکر می‌کنیم هم از یک کتاب‌فروشی بزرگ و پرکار دیدن می‌کنیم.
صالحی درباره کتاب‌فروشی‌گردی در شهرستان‌ها هم گفت: ما به هر شهرستانی که می‌رویم سعی می‌کنیم در یک کتاب‌فروشی حضور داشته باشیم. تا کنون به کتاب‌فروشی در بندرعباس سر زده‌ایم و کتاب‌فروشی شهرستان بعدی در اهواز خواهد بود.
دیگر مطالب

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.