گشایش مسیر جدید در روابط بانکی ایران و ترکیه

عضو هیات مدیره بانک ملی ایران جزئیات اولین گشایش اعتبار اسنادی (LC) با استفاده از قرارداد پیمان پولی – سوآپ ارزی با ترکیه توسط این بانک را اعلام کرد.

به گزارش روابط عمومی بانک ملی ایران، غلامرضا پناهی با تاکید بر اینکه این قرارداد با ابتکار بانک‌های مرکزی دو کشور تهیه شده است، عنوان کرد: پس از انعقاد قرارداد، جلسات مشترک کارشناسی با هدایت و نظارت کارشناسان بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران و طرف‌های ترکیه‌ای برگزار و روش اجرایی قرارداد نهایی شد.
وی تصریح کرد: این روش بر مبنای استفاده از پول‌های ملی دو کشور به منظور نقل‌وانتقالات مالی و حذف ارزهای واسط پایه‌ریزی شده و با کاهش قابل ملاحظه ریسک‌ها و هزینه‌ها، قطعا روابط تجاری دو کشور بیش از پیش تسهیل خواهد شد. بر این اساس می‌تواند الگوی خوبی برای گسترش مراودات مالی و تجاری با سایر کشورها نیز باشد.
عضو هیات مدیره بانک ملی ایران بیان کرد: ورود هوشمندانه به پیمان‌های پولی دو و چند جانبه با سایر کشورها خصوصا همسایگان می‌تواند تا حد زیادی از محدودیت‌های احتمالی جلوگیری کند. ضمن اینکه در این روش صادرکنندگان دو کشور قادر خواهند بود، وجه حاصل از صادرات خود را به صورت نقد دریافت کنند.
پناهی از بازرگانان و فعالان اقتصادی حاضر در بازار واردات و صادرات ترکیه دعوت کرد تا از تسهیلات و مزایای متعدد این قرارداد از جمله پرداخت مدت‌دار اعتبارات اسنادی بهره‌مند شوند.

دیگر مطالب

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.