توصیه نماینده مجلس: مردم از همین حالا پیام‌رسان داخلی موردنظرشان را نصب کنند

کلاف پر پیچ و خم استفاده از پیام‌رسان‌ها هر روز در هم تنیده‌تر می‌شود، برخی مسئولان به مهاجرت اختیاری مردم از پیام‌رسان‌های خارجی به پیام‌رسان‌های داخلی اعتقاد دارند و در مقابل گروهی نیز بر کوچ اجباری تأکید می‌ورزند.

اعلام فیلترینگ تلگرام تا پایان فروردین ماه، خبری بود که به نقل از علاءالدین بروجردی در ایام نوروز عنوان شد. علی‎رغم اعلام مخالفت برخی نمایندگان و دیگر مسئولین و تاکیدشان بر لزوم اعتمادسازی مردم نسبت به استفاده از پیام‎رسان‌های داخلی، او بار دیگر بر این موضوع تاکید کرد و مسائل امنیتی ناشی از استفاده از تلگرام را به عنوان ضرورت فیلتر شدن آن تبیین کرد.
اما امروز یکی دیگر از نمایندگان پس از جلسه با دبیر شورای عالی فضای مجازی خبر داد که ماجرای فیلتر شدن تلگرام به اردیبهشت ماه موکول شده است. او همچین از فیلتر شدن اینستاگرام و واتس‎اپ به مرور زمان خبر داد.
ابوالفضل ابوترابی در توضیح جلسه امروز فراکسیون نمایندگان ولایی با حضور فیروزآبادی، دبیر شورای عالی فضای مجازی به ایسنا گفت: بارها به تلگرام پیشنهاد دادیم که فعالیتش را ذیل قوانین ایران ادامه دهد ولی تلگرام این موضوع را نپذیرفت. اگر تلگرام یا بقیه پیام‌رسان‎های خارجی حاضر به پای‌بندی به قوانین ما باشند می‌توانند فعالیتشان را ادامه دهند وگرنه بر اساس شنیده‌ها در آینده نزدیک و احتمالا اوایل اردیبهشت تمامی پیام‌رسان‌های خارجی و در وهله اول تلگرام در صورت عدم پذیرش قوانین کشورمان بسته می‌شوند.
این عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس با تاکید بر این که بنایی بر فیلتر وجود ندارد، اظهار کرد: ما نمی‌خواهیم پیام‌رسانی را فیلتر کنیم بلکه شرطمان رعایت قوانین کشورمان است. به همین دلیل برنامه زمان‌بندی وجود دارد تا بعد از تلگرام سایر پیام‌رسان‌ها همچون اینستاگرام و واتس‌اپ در صورت عدم پای‌بندی به قوانین ایران به مرور زمان بسته شوند.

افزایش ۱۰ برابری ظرفیت پیام‌رسان‌های داخلی
ابوترابی در عین حال با اشاره به افزایش ظرفیت پیام‌رسان‌های داخلی گفت: از دی ماه تاکنون ظرفیت پیام‌رسان‌های داخلی ۱۰ برابر افزایش پیدا کرده. پنج پیام‌رسان داخلی یعنی گپ، بله، ایتا، سروش و ویسپی از جمله پیام‌رسان‌های داخلی هستند که با بیشترین ظرفیت در اختیار مردم بوده و می‌توانند تا مرز ۸۵میلیون نفر را پوشش دهند. قطعا در آینده نه چندان دور کیفیت آن‌ها با کیفیت پیام‌رسان‌های خارجی همسان می‌شود. این پیام‌رسان‌ها زیر نظر بانک مرکزی، صداوسیما و بخش خصوصی است.
ابوترابی درباره فعالیت نسخه‌های تلگرام داخلی گفت: موبوگرام و تلگرام طلایی که تحت لیسانس تلگرام فعالیت می‌کنند فعلا در فاز بسته شدن قرار ندارند چون آن‌ها داخلی‌تر بوده و بک‌آپ داخلی دارند. به همین دلیل تصمیمی برای بسته شدن آن‌ها وجود ندارد. توصیه ما به مردم آن است که از همین الان پیام‌رسان داخلی مورد نظرشان را انتخاب و نصب کنند و اعضای کانال‌های تلگرامی‌‌شان را برای حضور در پیام‌رسان‌های داخلی تشویق کنند. چون برنامه‌ریزی برای کوچ از پیام‌رسان خارجی به داخلی وجود دارد.
ایجاد شرایط استفاده از پیام‌رسان‌های داخلی
حمیدرضا حاجی‌بابایی رئیس فراکسیون نمایندگان ولایی نیز درباره جلسه با ابوالحسن فیروزآبادی دبیر شورای عالی فضای مجازی گفت: فیروزآبادی در این جلسه به طور مشروح تصمیمات اتخاذ شده در حوزه فضای مجازی را برای نمایندگان بیان و بر سازماندهی این فضا و خروج از شرایط انحصاری تاکید کرد.
حاجی‌بابایی ازدیگر موضوعات مطرح شده در این جلسه را وضعیت پیام‌رسان‌های داخلی در آینده بیان کرد و یادآور شد: امکانات و شرایط داخلی برای استفاده از پیام‌رسان‌های داخلی آماده است. دبیر شورای عالی فضای مجازی در این جلسه ضمن تشکر از تشکیل کمیسیون ویژه فضای مجازی در مجلس اعلام کرد که شرایط برای رضایت کامل و واقعی از شبکه‌های داخلی پیام‌رسان مهیا می‌شود.
درخواست ۳ فراکسیون مجلس برای تشکیل کمیسیون ویژه فضای مجازی
درخواست تشکیل کمیسیون ویژه فضای مجازی با امضای روسای سه فراکسیون امید، ولایی و مستقلین ولایی تقدیم هیات رئیسه مجلس شده است.در پی گسترش فضای مجازی در حوزه‌های اقتصادی، مالی، اجتماعی، آموزشی، خدماتی و فنی و تاثیر روزافزون در زندگی روزمره شهروندان این کمیسیون با هدف پی‌گیری تخصصی موضوعات مربوط در دو بخش تقنینی و نظارتی تشکیل می‌شود.

تاکنون مسائل مربوط به فناوری اطلاعات در کمیسیون صنایع و کمیته مخابرات آن کمیسیون مطرح و رسیدگی می‌شد. این اولین بار است که سه فراکسیون مجلس متفقا طرح ساختاری جهت تشکیل کمیسیونی ویژه را در مجلس بطور مشترک مطرح می‌نمایند.
براساس ماده ۴۴ آیین‌نامه داخلی، در صورت تصویب مجلس امکان تشکیل کمیسیون‌های ویژه وجود دارد و اعضای آن با رای نمایندگان در صحن تعیین می‌شوند. در دوره دهم مجلس، کمیسیون ویژه‌ای به‌نام حمایت از تولید ملی و نظارت بر اصل ۴۴ در سال ۹۶ تشکیل شده است.

دیگر مطالب

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.