روحانی به بشار اسد: حمله به سوریه تجاوز به ثبات منطقه است/ مرزهای جغرافیایی سوریه نباید تغییر کند

رئیس جمهور با محکوم کردن حمله تجاوزکارانه آمریکا، انگلیس و فرانسه علیه دولت و مردم سوریه، تاکید کرد: بی تردید مسئولیت تبعات این حرکت تجاوزکارانه و نادرست، با سه کشور غربی و کشورهای عربی حامی این تجاوز است.

حجت‌الاسلام و المسلمین حسن روحانی روز شنبه در تماس تلفنی بشار اسد، رئیس‌جمهور سوریه، با بیان اینکه این تجاوز نقض آشکار موازین بین‌المللی از جمله منشور ملل متحد است، گفت: این تجاوز آشکار، تنها تجاوز به خاک سوریه نبوده بلکه به ثبات و استقرار کل منطقه تجاوز شده است.
رئیس‌جمهور، حرکت تجاوزکارانه سه کشور علیه دولت و ملت سوریه را اقدامی عملی برای تقویت تروریسم در منطقه دانست و تاکید کرد: نادیده گرفتن حق حاکمیت ملی یک کشور به معنای تلاش برای ایجاد بی ثباتی و ناآرامی در منطقه است.
وی با تاکید بر اینکه جمهوری اسلامی ایران در کنار دولت و ملت سوریه است، اظهار داشت: در شرایطی که تروریست‌ها هر روز در سوریه متحمل شکست جدید می‌شوند، این حرکت تجاوزکارانه سه کشور قطعا به معنای حمایت از این گروه‌های شکست‌خورده می‌باشد.
روحانی ضرورت احترام به تمامیت ارضی سوریه را مورد تاکید قرار داد و با بیان اینکه مرزهای جغرافیایی سوریه به هیچ عنوان نباید تغییر کند، افزود: همانطورکه بارها تاکید کرده‌ایم حضور هر نیروی خارجی بدون اجازه دولت سوریه در این کشور، بر خلاف قوانین بین‌المللی و نوعی تجاوز به خاک سوریه است.
رئیس‌جمهور اظهار داشت: هیچ دولت خارجی نمی‌تواند درباره آینده سوریه تصمیم بگیرد و تنها تصمیم‌گیر اصلی مردم سوریه هستند و جمهوری اسلامی ایران در کنار دولت و مردم سوریه خواهد ماند.
روحانی افزود: ایران در همه مجامع بین‌المللی فعالیت خود را به‌ویژه با همراهی روسیه و ترکیه برای تحقق صلح و ثبات در منطقه و سوریه، ادامه خواهد داد.
رئیس‌جمهور در ابتدای این گفت‌وگو نیز فرا رسیدن عید سعید مبعث را به دولت و ملت سوریه تبریک گفت.
بشار اسد رئیس‌جمهور سوریه نیز با تبریک عید مبعث پیامبر عظیم‌الشان اسلام(ص) تاکید کرد که این حرکت تجاوزکارانه دشمنان اثری در اراده ملت و دولت سوریه در تداوم راه مقاومت، برجای نگذاشته است و به مقاومت و ایستادگی خود در برابر تجاوزکاران و تروریست‌ها ادامه خواهند داد.
رئیس‌جمهور سوریه با قدردانی از حمایت‌ها و پشتیبانی ملت و دولت ایران از ملت و دولت سوریه گفت: این حرکت تجاوزکارانه هیچ دستاوردی برای متجاوزان نداشته است.
وی تجاوز سه کشور غربی به خاک سوریه را فاقد دستاورد نظامی دانست و افزود: تجاوزگران پس از آن‌که نتوانستند از راه‌های سیاسی به اهداف خود دست پیدا کنند، به این حرکت تجاوزکارانه که خلاف همه قوانین بین‌المللی است، دست زدند.

دیگر مطالب

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.