اژه‌ای: تاخیر برخورد با احمدی‌نژاد حکمتی دارد/ ما موافقیم، قانون مانع علنی‌شدن دادگاه‌هاست

معاون اول قوه قضاییه گفت: من در کمتر پرونده‌ای بوده است که گفته باشم رسیدگی آن به مصلحت نیست، در مورد پرونده احمدی‌نژاد نیز این را گفتم که در تاخیر برخورد با شخص ایشان، نه اطرافیان، حکمتی است. تنها موردی که در طول این چند سال اخیر چنین چیزی گفته‌ام، همین مورد بوده است.

حجت الاسلام غلامحسین محسنی‌اژه‌ای ظهر امروز در نشست بررسی عملکرد قوه قضاییه با عنوان «از گفت‌وگوی تمدن‌ها تا عدالت‌خواهی و اعتدال» در دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی مشهد اظهار کرد: در دستگاه قضایی مشکلات زیاد داریم. مسایلی وجود دارد که دانشجویان بتوانند به ما کمک کنند. یک مساله طولانی شدن پرونده‌ها به دلیل نظر کارشناسی است. یکی از این موارد کارشناسی پزشکی است. ما در خصوص چندین هزار تصادف در سال و مجروحان و جان‌باختگان آن نیازمند نظر پزشکی هستیم. چه مقدار نزاع در کشور داریم که تمام آن نیازمند نظر پزشکی است. چه تعداد پرونده‌هایی داریم که افراد در کارخانه‌جات وظایفی دارند و بر اثر کار صدمه می‌بینند، باید تشخیص داده شود صدمه چیست و چه میزان باید برای جبران خسارت در نظر گرفت.
سخنگوی قوه قضاییه گفت: ما برای تسریع نظر پزشک و عدم تکرار آن نیازمند نظر شما دانشجویان هستیم، مساله دیگر این است که مردم علاقه‌مند به صحبت با مسئولان هستند تا مساله خود را در میان گذارند. چگونه می‌توان این امکان را فراهم کرد. اگر ما وظایف خود را کنار گذاریم، باز هم نمی‌توانیم به همه این درخواست‌ها رسیدگی کرد. حقیقتا می‌خواهم مردم را ببینم چون هر بار مردم را ببینم، این برای من مفید است. این توقعی که از سوی مسئولان و از طرف مقابل از طرف مردم وجود دارد را چگونه می‌توان تسریع کرد؟ باید این اقدام سریع و مطابق با واقع باشد تا انتظارات را برآورده کند.
وی اضافه کرد: مساله دیگری که نیاز به کمک دانشجویان دارد، این است که برخی مسایل داخل پرونده‌ها را نمی‌توان به دلیل عدم اجازه شرع بازگو کرد. برخی موارد را نیز قانون اجازه نمی‌دهد. خیلی راحت‌تر است که بتوان ماجرا را به صورت روایت بیان کرد. برخی موارد را شرع اجازه نمی‌دهد و برخی نیز قانون مجوز نمی‌دهد. یکی از مسایلی که ما گرفتار آن هستیم این است که قانون اجازه نمی‌دهد تا زمان صدور حکم قطعی مسایل یک پرونده را باز کنیم.
معاون اول قوه قضاییه اظهار کرد: بارها برای همین منظور به مجلس و دولت رفته‌ایم. اصل ۱۶۵ قانون اساسی تاکید کرده که به غیر از ۳ استثنا باید دادگاه‌ها علنی باشد. بقیه موارد را قانون مجلس مانع شده است که تا صدور حکم قطعی حق انتشار عناوین اتهامی، نام شخص و… را ندارید. حتی اگر دادگاه علنی برگزار شود باز هم حق انتشار نداریم. از یک سو مردم توقع دارند مسایل بیان شود از دیگر سو قانون اجازه نمی‌دهد.
وی ادامه داد: اواخر سال گذشته این قانونی که منع کرده مفاد دادگاه‌های علنی انتشار یابد تغییراتی داشت و گفته شد می‌تواند مسایل آن منتشر شود. این امر به شورای نگهبان رفت ولی ایراد به آن گرفته شد و امروز در مجمع تشخیص مصلحت نظام است. ما این را در کمیسیون مجمع گفته‌ایم که دادگاه علنی برای جامعه و قاضی و در برخی موارد برای متهم هم مفید است. وقتی فرد ببیند در برابر دیده شدن است، سعی می‌کند درست سخن گفته و مستحکم حکم دهد. این به نفع دستگاه قضایی است و موجب شفافیت می‌شود. من این امر را با تمام وجود در مجمع مطرح کرده‌ام که هنوز رسیدگی به آن تمام نشده است. تا تصویب نشود نمی‌توان بیان کرد وگرنه از من شکایت می‌شود. یک مورد هم بوده که من اسم نبردم ولی خبرنگار منتشر کرد. آن هم این‌گونه بود که خبرنگار از من پرسید آیا فلان فرد دستگیر شده است و من گفتم بله و او در این خصوص از من شکایت کرد.
محسنی اژه‌ای گفت: این ذهنیتی که در مردم وجود دارد که ما نمی‌خواهیم مساله را بیان کنیم، این‌گونه نیست بلکه این امری قانونی است.
رسیدگی مصلحتی به پرونده‌ها
وی در خصوص مساله مصلحت در رسیدگی به مسایل قضایی گفت: من در کمتر پرونده‌ای بوده است که گفته باشم رسیدگی آن به مصلحت نیست، در مورد پرونده احمدی‌نژاد نیز این را گفتم که در تاخیر برخورد با شخص ایشان، نه اطرافیان، حکمتی است؛ تنها موردی که در طول این چند سال اخیر چنین چیزی گفته‌ام، همین مورد بوده است.
معاون اول قوه قضاییه گفت: اینکه گفته می‌شود در برخورد با پرونده ها برخورد دوگانه وجود دارد و یا تاخیر و تسریع در رسیدگی وجود دارد، باید گفت برخی پرونده‌ها شاکی داشته و یا گزارشی به قوه قضاییه در مورد آن به ما می‌رسد. از دیگر سو مواردی نیز وجود دارد که شاکی که شکایت نکرده و اگر آن مورد جنبه عمومی نداشته باشد، دادستان نمی‌تواند وارد مساله شود. همچنین ممکن است زمانی طول بکشد تا دستگاه‎های نظارتی به یک جمع‌بندی برسد، در این موارد نیز نمی‌توان به سرعت به مساله رسیدگی کرد، این‌طور هم نیست که هر پرونده‌ای که آمد، ثبت نشود، این فرمایش درست است و اگر موارد این‌گونه‌ای است، به ما گزارش دهید.
محسنی اژه‌ای گفت: گاهی اوقات مواردی است که سریع اعتراف می‌شود یا برعکس؛ مواردی وجود دارد که طرف در جرم ارتکابی کار خود را بلد بوده و ردی از خود به جای نگذاشته است و این پرونده زمان بیشتری می‌برد. اگر پرونده راکد باشد، این نقد صحیح است و اگر موردی باشد، باید به ما گزارش داده شود. این مسایل موردی است. وقتی فردی که جرم روشنی انجام داده، سریعا به آن رسیدگی می‌شود ولی برخی موارد به این ترتیب نیست.

دیگر مطالب

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.