آیا ایران برای پس گرفتن بازار در پساتحریم تخفیف‌های جذابی ارائه خواهد داد؟ پاسخ زنگنه را بخوانید

در روزهای گذشته برخی منابع خبری از برنامه ایران برای ارائه تخفیف‌های زیاد به مشتریان نفت خود خبر داده بودند. بیژن زنگنه می‌گوید اولویت ایران پس از رفع تحریم‌ها، افزایش صادرات نفت است و قصد دارد میزان آن را به پیش از دوران تحریم برساند.

وزیر نفت درباره ادعای ارائه تخفیف‌های جذاب توسط ایران برای پس گرفتن بازار در پساتحریم گفت: پس از رفع تحریم‌ها، براساس عُرف بازار نفت تخفیف می‌دهیم.
زنگنه پیش از این نیز گفته بود: در نخستین روزهای بعد از لغو تحریم‌ها ۵۰۰ هزار بشکه نفت خام اضافه تولید می‌کنیم و تا پایان سال نیز ۵۰۰ هزار بشکه نفت دیگر را به بازار عرضه خواهیم کرد.

برای بازگشت به بازار جهانی، یک روز هم درنگ نمی‌کنیم
وزیر نفت با بیان اینکه ما را به زور و ستم از بازارهای جهانی خارج کردند و برای بازگشت حتی یک روز هم درنگ نمی‌کنیم، تاکید کرده بود: «اعتقاد داریم باید سهم خود را بدست بیاوریم تا در روزهای بعد مجبور به سرخَم کردن مقابل برخی اعضای اوپک برای جاباز کردن برای افزایش صادرات نفت ایران نشویم.»

به گزارش ایرنا، ایران تا پیش از تشدید تحریم‌ها، روزانه بیش از دو میلیون بشکه نفت خام صادر می‌کرد، اما پس از رفع تحریم‌ها ناچار شد که میزان صادرات را به یک میلیون بشکه در روز کاهش دهد.
در سال‌هایی که حضور ایران در بازار جهانی نفت کمرنگ شده بود، سایر تولیدکنندگان مانند عربستان، روسیه و عراق سهم ایران در بازار را تصاحب کردند.
اما در هفته‌های گذشته و پس از موفقیت مذاکرات هسته‌ای و با نزدیک شدن به زمان لغو تحریم‌ها، وزیر نفت به شرکت‌های تولیدکننده نفت دستور آمادگی برای افزایش تولید و صادرات نفت پس از لغو تحریم‌ها را صادر کرده است.
در عملیات رکوردگیری که چندی پیش در شرکت مناطق نفت‌خیز جنوب انجام شد، در کمتر از یک روز، میزان تولید نفت ۵۰۰ هزار بشکه افزایش یافت.
علاوه بر این، پایانه صادراتی خارگ نیز خود را برای افزایش ۵۰۰ هزار بشکه‌ای صادرات نفت خام آماده می‌کند به گونه‌ای که زیرساخت لازم برای این افزایش صادرات فراهم شده است.

دیگر مطالب

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.