روحانی: باید جلوی خشونت فکری و گفتمانی بایستیم

رئیس جمهوری از وقوع ۸۴ درصد خشونت، ترور و آدم‌کشی در دنیای اسلام اظهار تاسف کرد و گفت: باید جلوی خشونت فکری و گفتمانی بایستیم و تصویر منفی اسلام را در فضای مجازی و حقیقی بگیریم.

حجت‌الاسلام و المسلمین حسن روحانی صبح یکشنبه در بیست و نهمین کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی این مطلب را بیان کرد.
رئیس جمهوری خطاب به حاضرین در کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی گفت: امیدوارم نتیجه مباحثی که در این جمع مبارک و فرهیخته مطرح می‌شود نزدیکی و تقارب بیشتر بین افکار مسلمانان و ملت‌های اسلامی باشد.
روحانی ادامه داد: ما در شرایطی، میلاد پیامبر اسلام (ص) را جشن می‌گیریم که از هر زمان دیگر به راه و سیره و اخلاق آن بزرگوار برای زندگی، تمدن، وحدت، قدرت و همچنین توسعه و پیشرفت خود نیازمندیم و در شرایطی میلاد آن پیامبر عظیم‌الشان را گرامی می‌داریم که از هر زمان دیگر چهره پیامبر (ص) در میان افکار جهان مظلوم‌تر از سال‌های گذشته است.
وی اظهار داشت: اگر روزی فکر و غصه ما این بود که متجاوزان، قدرت‌های خارجی و دشمنان اسلام به جان مسلمانان افتاده‌اند، کشوری از کشورهای اسلامی را اشغال کرده‌اند و به کشتار مسلمانان می‌پردازند، متاسفانه امروز در شرایطی قرار گرفته‌ایم که در جمع کشورهای اسلامی، یا کشوری به کشوری دیگر می‌تازد و بمب و موشک را بر سر مردم بی گناه و مظلوم می‌ریزد و یا درون دنیای اسلامی گروه و گروهک‌هایی به نام دین اسلام و جهاد، تیغ بر رخ مسلمین می‌کشند و چهره خود پیامبر عظیم‌الشان(ص) را هم، به جهان مشوه معرفی می‌کنند.
رئیس جمهوری ادامه داد: شاید هیچ‌وقت فکر نمی‌کردیم که در دنیای اسلام متجاوز و اشغال‌گر اصلی یعنی رژیم غاصب صهیونیستی فراموش شود و حتی از صحنه اخبار کشورهای اسلامی هم از یاد برود اما آنچه مطرح می‌شود کشتار ملسمانان به دست مسلمانان و یا حداقل آنان که ادعای اسلامی دارند و با پرچمی به جان مردم افتاده‌اند که نام مبارک الله و پیامبر عظیم‌الشان بر پرچم آن‌ها نقش بسته است.
روحانی اضافه کرد: آیا هیچوقت فکر می‌کردیم به جای اینکه دشمن، متجاوزین و ابرقدرت‌ها اسلام را دین خشونت و خون‌ریزی معرفی کنند، جمعی ولو اندک در داخل دنیای اسلام، عملا و با زبان، اسلام را دین کشتار، خشونت، شلاق، اجحاف و ظلم در جامعه معرفی کنند؟
وی تصریح کرد: در این شرایط حساس منطقه و دنیای اسلام، همه باید رسالت و وظیفه سنگینی بر دوش خود احساس کنیم.
رئیس جمهوری یادآور شد: بیش از دو سال پیش دولت جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد مطرح کرد که در دنیای امروز آنچه ما را تهدید می‌کند، خشونت و افراطی‌گری است و اگر جهان می‌خواهد آرامش ببیند همه باید دست به دست هم دهیم و با افراط، خشونت و تروریسم مبارزه کنیم.
روحانی سپس گفت: گرچه به زبان و ظاهر این پیشنهاد به اتفاق آرا مورد تصویب کشورهای اسلامی، غیر اسلامی و همه کشورهای جهان قرار گرفت اما متاسفانه در مقام عمل، قدمی که حاکی از حسن نیت باشد کمتر مشاهده می‌کنیم.
وی با طرح این سوال که چرا این همه خشونت و خون‌ریزی وجود دارد، به دنبال چه هدفی هستیم، گفت: این خشونت از کجا نشات گرفته است، بی تردید آغاز خشونت از خشونت ذهنی و فکری یک جمعی بر می‌خیزد. در آغاز اندیشه و فکر از تعادل خارج می‌شود و آنچه از متون اسلامی درک می‌شود متاسفانه درک و فهم ناصحیح است.
رئیس جمهوری گفت: اگر خشونت از فکر آغاز شد این خشونت به سخن، گفتار و سپس به گفتمان تبدیل می‌شود و خطر آن روزی است که در یک جامعه اسلامی و غیر اسلامی، گفتمان، خشونت و افراط باشد. تا گفتمان ما عادلانه، متعادل و به دور از افراط و تفریط نباشد نتیجه آن خشونت عملی هم خواهد بود.
روحانی ادامه داد: برخی مدارسی که به نام دینی برپا شده‌اند، قرائت آن‌ها از اسلام، متن قرآن و سیره پیامبر(ص)، قرائت خشونت بار است.
وی اظهار داشت: تقابل هویتی که از روز اول ترسیم می‌شود، تقابل بین اسلام و غیراسلام و تقابل بین تدین و کفر نیست. همه ادیان الهی در یک کلام خلاصه شده است و آن عبارت بی چون و چرای فرمان حق و اجتناب از قدرت‌های غیرخدایی و ضد خدایی است.
رئیس جمهوری یادآور شد: چه طور اساس هویت ما که باید بر مبنای هویت خداپرستی و توحید در برابر کفر و الحاد ترسیم شود از آغاز به عنوان هویت این مذهب علیه آن مذهب بنا می‌شود؟
روحانی تکفیر را از خشونت فکری، تحجر و عدم اعتدال نشات گرفته دانست و گفت: چرا جامعه، مدارس و دروس ما بر مبنای هویت توحید و معاد بنا نمی‌شود؟ مگر اسلام جز لا الله الا الله، محمد رسول الله به عنوان پایه اصلی شهادتین چیز دیگری هم هست؟
وی متذکر شد: اگر تفاوت‌ها وجود دارد و اگر تفسیرها و تعبیرها یکی نیست، این طبیعت انسان است؛ تفاوت قابل قبول است اما چرا تنازع و رو در روی هم ایستادن؟

هلال شیعی و سنی نداریم، ما یک بدر اسلامی هستیم
رئیس جمهوری ادامه داد: چرا اهم را فدای مهم می‌کنیم و اصول اساسی را که باید مایه وحدت جهان اسلام باشد از یاد برده‌ایم؟ ما در بسیاری از کلمات و سیره پیامبر عظیم‌الشان اتفاق نظر داریم.
روحانی گفت: وقتی سخنی از عالمی مربوط به قرن ها که امروز محققان، اندیشمندان و صاحب‌نظران همان مذهب آن افکار را نقد کنند، مبنا قرار گیرد و ترویج و تبلیغ شود آنگاه به جای این که هویت اسلام در برابر کفر مطرح شود، هویت شیعه در برابر سنی یا حنفی، در برابر شافعی یا مالکی در برابر حنبلی و یا غیره مطرح می‌شود.
وی تصریح کرد: ما یک هویت داریم و آن هویت اسلامی ما است. من قبلا هم گفته‌ام آنچه عده‌ای به نام هلال شیعه تبلیغ می‌کنند، این گفتمان بیمارگونه و غلط است. ما نه هلال شیعه و نه هلال سنی داریم ما یک بدر اسلامی داریم همه مسلمانان در دنیایی هستیم که در کنار هم باید متحد باشیم.

آیا تضعیف سوریه موجب بنای ترکیه، اردن، عربستان، قطر و امارات می‌شود؟
رئیس جمهوری اضافه کرد: از شما صاحب‌نظران، اندیشمندان و مسئولان کشورهای اسلامی سوال می‌کنم ویرانی سوریه به نفع کیست؟ اگر خیابان‌های سوریه و همه آثار تمدنی آن تخریب شد، اگر نفت مردم سوریه را دزدیدند و به دیگران فروختند و اگر کشوری که سال‌ها در مقابل متجاوز اصلی منطقه یعنی رژیم صهیونیستی ایستاده و مقاومت کرده را تضعیف کردند، به نفع کیست؟
روحانی اضافه کرد: آیا تضعیف سوریه به نفع همسایگان، مسلمانان این کشور و دنیای اسلام است؟ آیا تخریب سوریه، موجب بنای ترکیه، اردن، عربستان، قطر، امارات یا دیگر کشورها می‌شود؟ چه کسی از ویرانی سوریه و عراق خوشحال است غیر از رژیم صهیونیستی.
رئیس جمهوری با بیان این که چه کسی از ویرانی سوریه و عراق جز اسرائیل و آن‌هایی که ضد مسلمانند، خوشحال هستند، افزود: ۸۴ درصد خشونت ترور و آدم‌کشی متاسفانه در دنیای اسلام، در شمال آفریقا، خاورمیانه و غرب آسیا در حال رخ دادن است.
روحانی ادامه داد: مگر ما مسلمانان در برابر خون مسملانان مسئول نیستیم و نباید پاسخگو باشیم؟ آیا این قابل قبول است که پول نفت مسلمانان را به آمریکا بدهیم، موشک بخریم و بر سر مسلمانان بریزیم؟
وی با یادآوری آیه شریفه انما المومنون اخوه اضافه کرد: امروز ولایتی را در میان مسلمین و مومنین مشاهده می‌کنیم؟ چه شده است ما را که در برابر این همه کشتار و خون‌ریزی سکوت کرده‌ایم؟
رئیس جمهوری اظهار داشت: آیا این برای دنیای اسلام شرم نیست که مسلمان‌ها و بچه‌های کوچک از میان آب سرد، رودخانه، دریاچه و دریا به پناه یک کشور غیر اسلامی بروند و آن کشور غیر اسلامی هم آن‌ها را پشت دروازه نگاه دارد؟
روحانی تصریح کرد: آیا اگر پیامبر و اصحاب پیامبر(ص) در میان ما بودند این فاجعه بزرگ را تحمل می‌کردند؟ ما باید از خشونت فکری و گفتمانی کار را آغاز کنیم، باید جلوی خشونت فکری و گفتمانی بایستیم و باید تصویر منفی اسلام را در فضای مجازی و حقیقی دنیای امروز بگیریم.
روحانی ادامه داد: ظلم بزرگ تنها بر مسلمان‌ها نیست، تنها بر مردم لیبی نیست، تنها بر مردم سوریه، عراق و یمن نیست که بزرگترین ظلم بر چهره اسلام رحمانی است.

پیامبر عظیم الشان(ص) هم مکلف به مشورت با مردم بود
رئیس جمهوری با اشاره به آیه «ما ارسلناک الا رحمه للعالمین» افزود: این پیامبر، پیامبر عظیم‌الشان و دین، دین رحمت و دینی است که آغاز هر نماز و قرائتش با نام خدای رحمان و رحیم است و پایان این نماز با سلام، صلح و دوستی تمام می‌شود.
روحانی اضافه کرد: این دین، دین محبت و برادری است، دینی که پیامبرش نسبت به مردمش دستور می‌یابد، دینی که پیامبر عظیم‌الشان مکلف به عفو، بخشایش، طلب آمرزش و مشورت با مردم و سخن گفتن با مردم می‌شود، او که اشرف مخلوقات عالم و متصل به وحی بود و تمام زندگی‌اش حسن خلق بود.

انتقاد از وابستگی اقتصادی، علمی و فرهنگی جهان اسلام به غیر اسلام
رئیس جمهوری افزود: اسلام همان حسن خلق است و پیامبر(ص) بعثت خود را برای حسن خلق اعلام کرد.
روحانی ادامه داد: در برابر جهان این چنینی، راهی نداریم جز آن که ما مسلمانان دست به دست هم دهیم، همه کشورهای اسلامی این منطقه و خارج منطقه را دعوت می‌کنم، حتی آن‌هایی که تا امروز بر سر همسایگان خود بمب و موشک زده‌اند که دست بردارید و راه صحیح را برگزینید.
وی اضافه کرد: ببینیم وضع مسلمانان چگونه است، در یک سال گذشته چقدر از آمریکا بمب و موشک خریدید؟ اگر همان پول‌ها را درمیان فقرای مسلمانان تقسیم می‌کردید، دیگر شب گرسنه‌ای بر بستر بالین خود نمی‌رفت.
رئیس جمهوری اظهار داشت: اگر گروهک‌هایی مثل داعش سربازگیری می‌کنند، عاملش فقر مادی و فرهنگی است؛ بنابراین بیاییم فقر فرهنگی و مادی را در جامعه از بین ببریم.
روحانی گفت: سال‌ها و سال‌ها از وحدت سخن گفتیم، مگر وحدت دنیای اسلام بدون اتصال اقتصادی دنیای اسلامی امکان‌پذیر است؟ ما اقتصادمان به دنیای غیر اسلام وابسته است و فرهنگ و دانشگاهمان نیز همینطور به غیر از اسلام متصل است.
روحانی اضافه کرد: مگر می‌شود علم و دانش ما به دنیای غیر اسلام متصل باشد، آن گاه از وحدت و اتحاد و برادری سخن بگوییم؟ مگر با کلام برادری ایجاد می‌شود؟ مگر پیغمبر اسلام(ص) در مدینه فقط با کلام حکومت کرد؟ مگر مسلمان‌ها در صدر اسلام که پرچم علم و توسعه علمی را در عالم به اهتزاز درآوردند چگونه سخن گفتند؟
وی گفت: ما با کلام‌مان، گفتمان‌مان، تبلیغ‌مان، عالمان دینی، صاحبان منبر، صاحبان تریبون، مدرسان دانشگاه‌ها و حوزه‌های علمیه بیاییم و کاری کنیم تا در برابر تروریسم سد ایجاد کنیم.

تروریسم با بمب از بین نمی‌رود
رئیس جمهوری با تاکید بر اینکه ترور و تروریسم با بمب از بین نمی‌رود، اظهار داشت: ما با تغییر گفتمان باید مسیر تروریسم را از بین ببریم، در همین ایران ما یک روزی حاکمانی بر کشور ما به نام مغول مسلط شدند، عالمان را کشتند و مسجدها را ویران کردند.
روحانی افزود: اما موقعی که فرهنگ گفتمانی ایران توسط عالمان، محققان، حکیمان، فقیهان و عارفان مسلط شد و در دربار همین مغولان عارفان و فیلسوفان و فقیهان جمع شدند؛ این مغول مروج احکام رحمت اسلام شد و همین مغول، سازنده مساجد بزرگ اسلامی شد.
وی خاطرنشان کرد: ما باید فکر جوان‌های دنیای امروز را تصرف کنیم، امروز بزرگترین وظیفه‌ای که بر دوش داریم تصحیح تصویر اسلام در افکار عمومی جهانیان است.
رئیس دولت تدبیر و امید خاطرنشان کرد: به تعبیر امام راحل ما امام خمینی که فرمود در برابر افکار عمومی دنیا هیچ قدرتی نمی‌تواند بایستد، اگر خدای ناکرده در دنیای امروز افکار عمومی اسلام را از دیدگاه خشونتی که در منطقه قرار می‌گیرد ببینند، چگونه می‌توان افکار عمومی دنیا را در مسیر و سیره‌ای که پیامبر عظیم‌الشان اسلام(ص) برای ما قرار داده بود، قرار دهیم؟

راه ما جهان عاری از خشونت است/حل پیچیده‌ترین مسئله سیاسی بین‌المللی با مذاکره
روحانی اضافه کرد: از روز اول به دنیا گفته‌ایم راه ما جهان عاری از خشونت است و در این دولت گفته‌ایم که هر مشکلی در هر حدی باشد، پای میز مذاکره و گفتمان قابل حل است.
وی یادآور شد: ما توانستیم با مذاکره و منطق در برابر قدرت‌های بزرگ جهانی اختلاف و معضلی که سال‌ها در میان ما و آن‌ها در حال تشدید بود را مهار کنیم و پای میز مذاکره توانستیم پیچیده‌ترین مسئله سیاسی بین‌المللی را به راه حلی بکشانیم که به نفع همه طرف‌های مذاکره کننده، منطقه و جهان باشد.
روحانی گفت:ما توانستیم به دنیا ثابت کنیم بعد از ۱۲ سال گفت‌وگو و تهمت‌هایی که بر ما روا داشتند. همسایگان ما را از ما ترساندند و گفتند ایران در مراکز مخفی مشغول ساختن بمب‌های اتمی است، چه نشسته‌اید، همسایه‌های ما را، دوستان و رقبای ما را ترساندند و خصم ما را تحریک کردند، بعد از ۱۲ سال معلوم شد جمهوری اسلامی ایران به کسی دروغ نمی‌گوید و آنچه گفته، راست بوده است.
رئیس جمهوری ادامه داد: بعد از ۱۲ سال آژانس اعلام کرد در ایران مرکز مخفی برای غنی‌سازی اورانیوم وجود ندارد و مواد هسته‌ای ایران در مسیر نظامی انحرافی پیدا نکرده است و به دنیا اعلام کردند پرونده گذشته ایران به طور کامل بسته است و از این پس به آینده می‌نگریم.
روحانی گفت: می‌توان با منطق و استدلال دنیای بزرگ امروز را به منطق، راه حق و مسیر درست کشاند، پس می‌توان در دنیای امروز مشکلات عظیم و پیچیده را با مذاکره حل و فصل کرد.
وی ادامه داد: اگر می‌توانیم با ۶ قدرت جهانی، برجام را خلق کنیم، چرا نتوانیم از این مدل برای حل معضلات خود استفاده کنیم؟ پای میز مذاکره باهم سخن گفتن و مذاکره کردن. فکر نکنیم گروهک‌های تروریستی به نفع کسی یا کشوری خواهد بود.

هیچ قدرت خارجی نمی‌تواند برای آینده حکومت یک ملتی تصمیم بگیرد
وی ادامه داد: فکر نکنیم اگر با رهبر کشوری مخالف هستیم با بمب و موشک می‌توانیم رهبری آن کشور را عوض کنیم، باید بدانیم آینده کشورها به دست ملت‌هاست، به دست مردم آن کشور است و هیچ قدرت خارجی نمی‌تواند برای آینده حکومت یک ملتی تصمیم بگیرد.
رئیس جمهوری تاکید کرد: همه بیاییم در برابر قدرت ملت سر تواضع فرود آورده و به مردم کمک کنیم، مگر امکان‌پذیر است در کشوری مرکز آن حکومت را تضعیف کرده و مدعی مبارزه با ترریسم باشیم، آیا شدنی و امکان‌پذیر است؟
روحانی گفت: اگر امروز می‌خواهیم به ندای پیامبر اسلام(ص) پاسخ مثبت دهیم، فریاد ما و عالمان، بزرگان، فرهیختگان، فریاد وحدت، پایان خشونت، معرفی اسلام رحمانی، معرفی سیره پیامبر(ص) برای جهانیان و بالاخره در نهایت به هم نزدیک شدن، دست به دست هم دادن برای آینده دنیای اسلامی که به نفع همه ملت‌های اسلامی است، باشد.
وی افزود: کار کردن ما قبل از دیگران باید برای هم باشد، تجربه علمی را تقدیم هم کنیم و قبل از دیگران روابط اقتصادی را با دنیای اسلامی برقرار کنیم. به فکر فقرای دنیای اسلام باشیم و چهره واقعی اسلام را در عمل، زبان و گفتمان به جهانیان معرفی کنیم؛ این کار گرچه دشوار است اما هم شدنی است و هم وظیفه ماست.
رئیس جمهوری ادامه داد: امام بزرگوار، ما را به وحدت دعوت کرد و این هفته را هفته وحدت نام‌گذاری کرد؛ هفته‌ای که می‌تواند همه مذاهب و فرق اسلامی را تحت نام، لوا و سیره پیامبر خاتم(ص) به هم نزدیک و نزدیک‌تر کند.
روحانی افزود: این هفته را مقام معظم رهبری بر وحدت، نزدیکی و برادری دنیای اسلام تاکید کردند، ما تنها هفته وحدت نداریم، باید همه روزهای ما روزهای وحدت باشد. همه ماه‌های ما باید ماه‌های وحدت باشد و با وحدت و اتحاد ماست که دشمنان اسلام از اهداف‌شان دور خواهند شد.
وی با این جمله سخن خود را به پایان برد که با وحدت و اتحاد ماست که می‌توانیم امت واحد اسلامی را بسازیم که «ان هذه امتکم امه واحده و انا ربکم.»

دیگر مطالب

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.