لغو تحریم‌ها پای شرکت‌های آمریکایی را به ایران باز می‌کند

اکثر شرکت‌های آمریکایی در طی یک دهه گذشته از معامله با ایران منع شده بودند اما بر اساس توافق جدید، این شرکت‌ها قادر خواهند بود به بازار رو به رشد ایران دسترسی داشته باشند.

به نقل از پایگاه خبری بنزینگا، تحریم‌ها علیه ایران از ابتدای سال آینده میلادی برداشته خواهد شد. بسیاری انتظار دارند قواعد سختگیرانه‌ای که معامله با ایران را محدود کرده بود در ماه ژانویه لغو شود.
اکثر شرکت‌های آمریکایی در طی یک دهه گذشته از معامله با ایران منع شده بودند و مقررات تنها به صنایع خاصی اجازه می‌داد تا معاملات محدودی در تهران داشته باشند، اما بر اساس توافق جدید، اکثر شرکت‌های آمریکایی قادر خواهند بود به بازار رو به رشد ایران دسترسی داشته باشند.
شرکت‌های تکنولوژی الکترونیک از مهمترین منتفعان گشایش بازار ایران خواهند بود. بر اساس اعلام شرکت بی ام آی ریسرچ، انتظار می‌رود جمعیت بیش از ۷۷ میلیون نفری ایران در طی ۴ سال آینده بازاری به ارزش ۱۳ میلیارد دلار ایجاد کند و تقاضا برای کالاهایی مانند رایانه‌ها، کنسول‌های بازی و گوشی‌های تلفن همراه مطرح شود.
این می‌تواند به خصوص برای شرکت‌هایی نظیر اپل و اچ‌پی پر سود باشد، زیرا هر دوی آن‌ها مدتی است زمینه‌سازی برای ورود به بازار ایران به محض لغو تحریم‌ها را آغاز کرده‌اند.
صنعت مالی بخش دیگری است که احتمالا بعد از لغو تحریم‌های ایران شاهد رشد خواهد بود. بانک‌های بین‌المللی به دلیل تحریم‌ها از معامله با بانک‌های ایرانی منع شده بودند، اما مقررات جدید اجازه معامله با این بانک‌ها را می‌دهد. بنابراین بانک‌های خارجی آزادی بیشتری برای معامله با بانک‌های ایرانی خواهند داشت.
در گذشته، شرکت‌هایی نظیر داچ بانک آلمان جریمه‌های سنگینی برای همکاری با ایران پرداخت کرده‌اند، اما به محض اینکه تحریم‌ها لغو شود، انجام این تراکنش‌ها مجددا قانونی خواهد شد.
انتظار می‌رود به محض لغو تحریم‌ها، تقاضا برای خودروهای غربی مجددا افزایش یابد و شرکت‌های خودروسازی اروپایی از این وضعیت منتفع شوند.
شرکت‌هایی نظیر فولکس واگن آلمان و پژوی فرانسه قبل از تحریم‌ها در ایران مشتریان زیادی داشتند. به محض اینکه تحریم‌ها برداشته شود، انتظار می‌رود این شرکت‌ها مجددا از ورود به بازار ایران نفع ببرند.
دیگر مطالب

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.