وزیر ارشاد: نسبت به تخلفات بسیار حساس هستیم/ یاد کردن صالحی از برادر مفقودالاثرش

سیدعباس صالحی با اشاره به کمبودهای حمایتی که از سوی هنرمندان مطرح می‌شود گفت: به طور جدی پی‌گیر بحث بیمه هنرمندان هستیم و با همین نگاه در حوزه رسانه هم پیش می‌رویم.

سیدعباس صالحی، دیروز (جمعه ۱۸ اسفند) در نشستی با اهالی فرهنگ، هنر و رسانه آبادان و خرمشهر که در تالار خلیج فارس خرمشهر برگزار شد، پای صحبت‌های آنان نشست و از تلاش وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای حل مشکلات هنرمندان و شفافیت در عرصه هنر گفت.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در این‌باره توضیح داد: «در حوزه کاری خود هشت پروژه کلان برنامه‌ریزی کرده‌ام که یکی از آن‌ها پروژه شفافیت است که هدف این است که تصمیمات را در فرآیند اتخاذ و اجرا مخفی نکنیم.»
او به تدوین آیین‌نامه در این خصوص اشاره کرد و گفت: «شفافیت در سطح ملی و منطقه‌ای کمک می‌کند تا همه در فضای قابل اعتماد قرار گیرند و حس کنند آن‌چه می‌بینند واقعی است و با سوء‌تفاهم با مسایل برخورد نکنند.»
صالحی افزود: «در پروژه شفافیت مجموعه جشنواره‌ها، درآمدها و هزینه‌ها و مسیر آن‌ها به طور شفاف عرضه می‌شود و دیگر دستورالعمل‌ها چیزی پشت پرده نخواهد داشت.»
وزیر ارشاد بر شفافیت در حوزه‌های فرهنگی و هنری تاکید کرد و گفت: «هر چقدر با شفافیت بیشتر پیش برویم ضرر نمی‌کنیم؛ اعتماد، سرمایه ارتباط مسئولان با مردم به ویژه اهالی فرهنگ و هنر است.»
او درباره حساسیت نسبت به تخلفات هم گفت: «ما به انواع تخلفات بسیار حساس هستیم اما همه موارد باید به صورت مستند و با مدرک معتبر ارائه شود.»
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه از پوشش بیمه ۱۶هزار هنرمند خبر داد و گفت: «تا کنون این تعداد هنرمند را تحت پوشش بیمه قرار داده‌ایم که این تعداد تا پایان سال، یا اواخر فروردین ماه سال آینده، به ۳۲هزار نفر خواهد رسید.»
صالحی همچنین افزود: «به دنبال آن هستیم تسهیلات خوداشتغالی را برای هنرمندان ارائه دهیم و این موضوع را نیز به شکل جدی دنبال می‌کنیم.»
او با بیان اینکه منطقه آزاد بدون عنصر فرهنگی، منطقه آزاد نیست، گفت: «اگر بخواهیم اقتصاد در این منطقه رشد کند و شکوفا شود، باید به فرهنگ و هنر توجه ویژه و بیشتری کنیم. زیرا توسعه منطقه آزاد اروند بدون توجه به فرهنگ و هنر میسر نیست. همچنین این سازمان باید تلاش کند تا مشکلات کاهش پیدا کند.»
وزیر ارشاد در بخش دیگری از سخنان خود درباره احساسش نسبت به خرمشهر و آبادان گفت: «ما و امثال من، اگر در شناسنامه‌مان نیامده است که متولد آبادان و خرمشهر هستیم، اما احساس‌مان این است که در این دو شهر متولد شده‌ایم. این یک ادعای گزاف نیست؛ چراکه برادرم به عنوان مهندس دانشکده نفت آبادان در دوران قبل از انقلاب در این منطقه حضور داشت و در دوران دفاع مقدس در ایام اشغال خرمشهر، او در این شهر مقاومت داشت و در آن اشغال، مفقودالاثر شد و دیگر خبری از آن نیامد.»
صالحی همچنین با تبریک به مناسبت فرا رسیدن میلاد با سعادت حضرت فاطمه زهرا (س)، روز زن و مادر، گفت: «مادر من مثل همه مادران ایران است. او در انتظار برادرم ماند و ماند و ماند و هیچ خبری به او نرسید. در ۴۰ روز مقاومت شهر خرمشهر، برادرم به عنوان معاون سیاسی فرماندار، پادگان دژ و جاهایی از این قبیل، حضوری فعال داشت. امثال ما به شهر و منطقه شما علقه وجودی داشته و داریم و وقتی وارد این مناطق می‌شویم، احساس نمی‌کنیم که به شهر غریبه وارد شده‌ایم؛ زیرا این شهر، شهر ما است.»

دیگر مطالب

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.