نگران دریافت و پرداخت ارز نباشید!

یکی از دغدغه‌های همیشگی فعالان اقتصادی کشورمان، اطمینان خاطر از دسترسی به منابع ارزی ناشی از صادرات است. در واقع برای صادرکنندگان این سوال مطرح است که چگونه می‌توانند هر لحظه به ارز حاصل از صادرات خود دسترسی داشته باشند.

ارز حاصل از صادرات به دو شکل قابل استفاده است. در روش نخست می‌توان این ارز را در کشور مقصد، صرف خرید کالا یا خدمات از همان کشور یا کشور ثالث کرد. در این زمینه، شعب خارجی بانک ملی ایران آمادگی دارند ارز صادرکنندگان را در حساب‌های آن‌ها نگهداری کرده و در موقع لزوم به صاحب حساب تحویل دهند. همچنین امکان حواله کردن منابع ارزی به حساب‌های مورد نظر آن‌ها در هر نقطه‌ای از دنیا وجود دارد.
در حالت دوم، صادرکننده می‌تواند ارز خود را به داخل کشور منتقل کند. در این مورد نیز بانک ملی ایران از طریق شعب خارجی خود می‌تواند ارز فعالان اقتصادی را تحویل گرفته و آن را در داخل کشور به صورت ارزی یا معادل ریالی به مشتری تحویل دهد.
این امکان نه تنها برای صادرکنندگان، بلکه برای همه مشتریان ارزی بانک ملی ایران فراهم است. از سوی دیگر بانک ملی ایران به سپرده‌های ارزی مشتریان سود قابل توجهی پرداخت می‌کند.
به طور کلی، در شرایط کنونی که وضعیت منابع ارزی کشور مناسب است، اساسا دغدغه تحویل نشدن ارز یا معادل ریالی آن مبنایی ندارد.
بانک ملی ایران به دنبال رفع تحریم‌ها علیه کشور و از سر گرفتن روابط بین‌الملل در سیستم بانکی جهان، تا کنون با ۴۵ بانک خارجی ارتباط کارگزاری مستقیم ایجاد کرده و از این رو امکان ارائه خدمات در ۱۵۰ بانک فراهم شده است. این اقدام در حال حاضر به ایجاد رابطه کارگزاری مستقیم با کشورهای حوزه اروپا، آسیای شرقی و آمریکای جنوبی منتهی شده است.
بانک ملی ایران خود را پشتیبان صادرکنندگان، تولیدکنندگان و ارائه‌کنندگان خدمات می‌داند و از این رو همه توان خود را برای تسهیل امور مرتبط با آن‌ها به کار می‌گیرد، چرا که همه این امور به رونق اقتصادی کشور و در نهایت ایجاد اشتغال و افزایش سطح رفاه عمومی در کشور می‌انجامد.
* حسین‌زاده، مدیرعامل بانک ملی ایران

دیگر مطالب

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.