تاثیر مستقیم لغو تحریم ها بر صادرات محصولات پتروشیمی

معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی گفت: در صورت رفع تحریم ها، هزینه های صادرات محصولات پتروشیمی حدود 10 درصد کاهش می یابد.

عباس شعری مقدم، معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی درباره تاثیر رفع تحریم ها بر صادرات محصولات پتروشیمی، اظهار داشت: ما مشکل عمده ای در صادرات محصولات پتروشیمی نداریم، و در واقع چالش اصلی ما در انتقال ارز است.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی، پرداخت هزینه اضافی برای صادرات را از دیگر مشکلات این بخش بیان کرد و افزود: با رفع تحریم ها، دیگر این هزینه های اضافی پرداخت نخواهد شد. وی درباره صادرات محصولات پتروشیمی به اروپا در پساتحریم نیز گفت: بازار جذاب ما اروپا نیست بلکه شرق آسیا، چین و هند، مشتری اصلی محصولات پتروشیمی ایران هستند.

در دوران تحریم به دلیل فراهم نبودن امکان گشایش ال.سی، معاملات خارجی با ریسک بالایی انجام می شد، اما با رفع تحریم ها و از سرگیری استفاده از ال.سی، ریسک معاملات کاهش یافته و به تبع آن میزان مراودات افزایش می یابد.

همچنین در سال های تحریم، برخی مشتریان از این فرصت سوءاستفاده کرده و قیمت های پایینی را برای محموله های پتروشیمی پرداخت می کردند. همچنین گاهی اوقات، خریداران با یکدیگر تبانی کرده و قیمت محصولات ما را پایین نگاه می داشتند.

«مهدی شریفی نیک نفس» مدیرعامل شرکت بازرگانی پتروشیمی نیز در گفت و گو با ایرنا با تشریح جزئیات افزایش سودآوری صادرات محصولات پتروشیمی در پساتحریم گفته بود: با رفع موانع بانکی، بیمه ای و حمل ونقل، شرایط صادرات تسهیل شده و هزینه ها کاهش قابل توجهی می یابد. 

ایران در نظر دارد میزان ظرفیت تولید محصولات پتروشیمی خود را از 60 میلیون تن کنونی به 120 میلیون تن در طول برنامه ششم توسعه و تا سال 1404 به 180 میلیون تن افزایش دهد. در سال گذشته حدود 16 میلیون تن انواع محصولات پتروشیمی به ارزش 10 میلیارد دلار به خارج از کشور صادر شد.

دیگر مطالب

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.