ناسا شروع فعالیت چرخه جدید خورشید را تایید کرد

لکه‌های جدید و کوچکی روی خورشید رویت شده که خبر از چرخه جدید فعالیت‌ خورشید می‌دهد. «ناسا» و «NOAA»، شروع فعالیت چرخه جدید خورشید را تایید کردند.

به گزارش کیوسک تایمز و به نقل از دیجیاتو، آذرماه گذشته اعلام شد که خورشید در چرخه‌ای با کمترین میزان فعالیت قرار دارد و حتی برخی محققان صحبت از عصر یخبندان جدیدی می‌کردند. اما براساس آخرین گزارش ها به نظر می‌رسد خورشید به آرامی وارد چرخه بعدی فعالیت خود می شود.

میزان فعالیت خورشید از طریق بررسی تعداد و اندازه لکه‌های آن محاسبه می شود. لکه‌های تیره روی سطح خورشید، معمولا دمای نسبتاً پایین‌تری دارند ولی با خاصیت مغناطیسی که از خود نشان می‌دهند باعث ایجاد شعله‌های بیشتر در خورشید می‌شوند.

«فریدریک کلت»، مدیر مرکز جهانی ثبت داده‌های خورشید اعلام کرد:

«مدت زمانی طولانی است که لکه های روی خورشید را به دقت مورد بررسی قرار می دهیم. مشاهدات ما نشان می دهد چند لکه کوچک روی خورشید ایجاد شده که نشانه شروع چرخه فعالیت جدید خورشید است. این لکه های کوچک برای ردیابی روند فعالیت چرخه های خورشید بسیار کارساز هستند.»

معمولا چرخه فعالیت خورشید ۱۱ ساله است. سال گذشته دانشمندان اعلام کردند که به میانه بازه زمانی کاهش فعالیت های خورشیدی موسوم به «solar minimum» رسیده‌ایم.

معمولا در بازه کاهش فعالیت خورشیدی، لکه‌های روی سطح خورشید نیز کاهش پیدا می‌کنند و شدت گرمای سوزان سطح خورشید نیز کمی آرامتر می‌شود. البته این آرامش قبل از طوفان است و حتی ممکن است کاهش فعالیت خورشید منجر به ایجاد طوفان‌های مغناطیسی شود. اما در اوج فعالیت‌های خورشیدی یا «solar maximum»، لکه‌هایی روی خورشید دیده می‌شود.

طوفان‌های مغناطیسی نیز باعث اختلال فعالیت ماهواره‌ها می شوند و حتی می‌توانند تاثیرات مخربی را روی شبکه‌های برق زمینی ایجاد کنند.

پیش بینی می‌شود چرخه بعدی فعالیت خورشیدی یعنی چرخه «Solar Cycle ۲۵» در جولای ۲۰۲۵، حداکثر فعالیت را به نمایش بگذارد. دانشمندان معتقدند که چرخه بعدی فعالیت خورشیدی، به آرامی و کندی شروع می شود ولی بین سال های ۲۰۲۳ تا ۲۰۲۶ این فعالیت به نقطه اوج خود خواهد رسید.

دیگر مطالب

ثبت نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.