نوبخت: اگر دیوان محاسبات شبهه دارد، از ما مدرک بخواهد/ این‌که گفته شود پول حاصل از فروش گاز به خزانه نرفت، القای اشتباه است

رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: «انتظار این بود که دیوان محاسبات درباره گزارش تفریغ بودجه دولت را مطلع می‌کرد که مورد استفاده رسانه‌های معاند قرار نمی‌گرفت.»

محمدباقر نوبخت در نشست خبری به همراه بیژن زنگنه وزیر نفت، با تقدیر از گزارش به هنگام دیوان محاسبات به مجلس درباره تفریغ بودجه سال ۹۵ اظهار داشت: «دیوان محاسبات مدتی است که سر وقت گزارش تفریغ بودجه را به مجلس گزارش می‌کند و به نوعی می‌شود گفت به‌هنگام عمل می‌کند. طی سال‌های گذشته رویکرد دیوان محاسبات این است که تلاش می‌کند به عنوان یک دستگاه نظارتی قانونمند، واقع‌بین و هدایتگر دستگاه‌ها عمل کند؛ در مقابل، روش دیگری به عنوان مچ‌گیر و پرونده‌ساز هست که با روش و رویکردی که در سال‌های اخیر در دیوان محاسبات قوت بیشتری گرفته متفاوت است، به همین دلیل باید از دیوان محاسبات تقدیر و تشکر کرد.»
رئیس سازمان برنامه و بودجه تصریح کرد: «دیوان محاسبات برمبنای لایحه تفریغی که باید از سوی قوه مجریه تهیه شود، باید روی آن کار کند، این در حالی است که گزارش اخیر دیوان محاسبات، خودِ دیوان روی آن کارکرده و گزارش تفریغ را تهیه کرده است که انتظار این بود که حداقل دولت را مطلع می‌کرد.»
نوبخت عنوان کرد: «این‌گونه نه‌تنها تشویق اذهان عمومی نمی‌شد و حتی مورد استفاده رسانه‌های معاند قرار نمی گرفت.»
وی متذکر شد: «در این گزارش اعداد و ارقامی مطرح شد که کسانی که از اصطلاحات حقوقی و مالی اطلاعاتی ندارد، باعث انتقاد آن‌ها شد، بر این اساس، امروز دولت وظیفه پاسخ‌گویی در سازمان برنامه بودجه دارد.»
نوبخت با بیان اینکه امیدواریم با شفافیت و روشنی بتوانیم این موارد را تبیین کنیم و به برخی از ایرادات و اشکالاتی که در گزارش دیوان محاسبات وجود داشت، بپردازیم، گفت: «به طور طبیعی ما هر سال در تبصره‌های مختلف تلاش می‌کنیم مجوزهایی برای استفاده از منابع مالی داخلی و خارجی داشته باشیم. امسال در بند الف تبصره ۵ اجازه استفاده از انتشار اوراق مشارکت به شرکت‌های دولتی داده شد.»
او با طرح این سوال که آیا سال قبل شرکت‌ها از همه اوراق استفاده کردند؟ تصریح کرد: «این‌که ما اجازه انتشار اوراق را داشته باشیم با این‌که تکلیف داشته باشیم، مجزا و متفاوت است.»
رئیس سازمان برنامه و بودجه عنوان کرد: «این‌که اوراق مشارکت را نوعی آینده‌فروشی تحلیل می‌کنند، اشتباه است.»
نوبخت درباره عدم واریز ۱۱هزار و ۴۷۹میلیارد تومان پول حاصل از فروش داخلی گاز طبیعی به حساب خزانه، اظهار داشت: «فکر می‌کنید این گزارش برای جامعه چه تلقی‌ای می‌تواند ایجاد کند؟ در حالی که براساس سازوکارهایی که بین شرکت ملی گاز و خزانه‌داری کل برقرار شد، مالیات بر ارزش افزوده سود سهام، سهم سازمان هدفمندی یارانه‌ها واریز می‌شود.»
وی با اشاره به گزارش دیوان محاسبات درباره عدم واریز ۴هزار و ۴۷۹میلیارد تومان وجوه واریزی خوراک پتروشیمی‌ها توسط شرکت ملی گاز ایران به خزانه هم گفت: «این‌که ما بگوییم این مبلغ پول به خزانه نرفت، القای اشتباه است.»
ارقام فروش بنزین مشخص است
رئیس سازمان برنامه و بودجه درباره عدم گردش (چرخش) خزانه مربوط به سهم هدفمندی حاصل از فروش داخلی فرآورده‌های نفتی و گاز طبیعی تصریح کرد: «براساس سازوکاری که بین شرکت‌های مسئول و خزانه وجود دارد، شرکت‌ها سهم هدفمندی را طبق مقررات واریز کردند و ما نظارت را انجام دادیم. در حال حاضر کل فروش گاز و فرآورده‌های نفتی مشخص است. دقیقا مشخص است که در روز چقدر بنزین معمولی و سوپر می‌فروشیم.»
او افزود: «طبق قانون هدفمندی یارانه‌ها به طور خالص حداکثر ۵۰ درصد برای پرداخت یارانه‌های نقدی، ۳۰ درصد تولید و ۲۰ درصد به حساب خزانه واریز می‌شود.»
نوبخت عنوان کرد: «قانونگذار مشخص کرده که باید ۵ درصد از این مبلغ را برای نوسازی لوله‌ها و شبکه‌های نفت و گاز استفاده کنیم. از سوی دیگر، بخش دیگر باید به عنوان مالیات بر ارزش افزوده حذف شود. در این میان، مجلس مصوب کرده که ۴میلیون تن قیر توسط بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در روستاها و شهرهای زیر ۲۰هزار نفر در کشور توزیع شود.»
وی متذکر شد: «سازمان هدفمندی یارانه‌ها مدعی این کار است؛ سازمان برنامه و بودجه که باید این تخصیص‌ها را بدهد، یک روز تاخیر در پرداخت یارانه‌ها نداشته است.»
رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: «حساب خزانه نشان می‌دهد که چه پولی به آن واریز شده است. در این خصوص اگر دیوان محاسبات شبهه‌ای دارد، از ما مدرک بخواهد و ما بلافاصله از خزانه صورت می‌گیریم و به دیوان ارائه می‌دهیم. نکته این نیست که چرا دیوان محاسبات گزارش تفریغ ارائه داده است. منتها براساس قانون و عقل وقتی می‌خواهید موضوعی را مطرح کنید که شبهه‌برانگیر است، باید از دولت سوال می‌کرد. آن هم زمانی که گزارش را دولت تهیه نکرده و دیوان محاسبات این کار را کرده است.»
وی افزود: «تمام اعدادی که در بودجه دیده شده، علی‌الحساب است تا کارگروه نظر نهایی را بدهد.

دیگر مطالب

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.