کاهش ۲ متری سطح آب پایتخت/ گشت آب تشدید می‌شود

یک مقام مسئول در وزارت نیرو با اعلام اینکه سالیانه یک تا دو متر از سطح آب پایتخت کم می‌شود، گفت: گروه‌های گشت و بازرسی تقویت می‌شود.

 خسرو ارتقایی گفت: امسال ۶۵۰ حلقه چاه غیرمجاز در تهران پُر و از چرخه بهره‌برداری خارج شد که مطابق برنامه، این رقم باید به دو هزار حلقه چاه غیرمجاز برسد. مصرف بیش از اندازه از ظرفیت‌های آبخوان ها، منجر به کاهش سالانه یک تا دو متری سطح آب‌های زیرزمینی استان می‌شود.
این مقام مسئول در وزارت نیرو اظهارداشت: پُرشدن دو هزار حلقه چاه غیرمجاز در استان تهران، سالیانه از برداشت ۹۰ میلیون متر مکعب آب‌های زیرزمینی جلوگیری می‌کند. تعداد ۳۰۰ کنتور نیز بر روی چاه‌ها نصب شده که این آمار در مقایسه با متوسط سال‌های گذشته افزایش دو برابری را نشان می‌دهد.
به گفته ارتقایی، کسری آبخوان سالانه دشت‌های استان تهران ۱۵۰ میلیون مترمکعب است؛ یعنی سالیانه بیش از استاندارد، آب برداشت می‌شود و مصرف آن هم فراتر از ظرفیت آبخوان است. مطابق این آمارها، سالانه سطح آب منابع زیرزمینی استان بین یک تا دو متر پایین تر می‌رود و با اجرای طرح احیاء و تعادل بخشی آب‌های زیرزمینی می‌توان در یک دوره ۱۰ ساله کسری سالانه آب را به حدود صفر رساند.
وی خاطرنشان کرد: طرح احیا و تعادل بخشی آب‌های زیرزمینی، با توجه به مصوبه شورای عالی آب اقدامات مشترک وزارتخانه‌های کشور، کشاورزی، راه، صنعت و سازمان مدیریت را به دنبال دارد که به همراه وزارت نیرو در خصوص مدیریت مصرف آب باید پیاده شود.
ارتقایی تاکید کرد: براساس این طرح، امسال به میزان ۴۷۵ میلیون مترمکعب، در پنج سال به میزان ۵.۷ میلیارد مترمکعب و پس از ۲۰ سال به میزان ۱۱۰ میلیارد مترمکعب اضافه برداشت از منابع آب زیرزمینی کنترل خواهد شد. تقویت گروه‌های گشت و بازرسی، تجهیز چاه‌های کشور به ابزار اندازه‌گیری و جای‌گزینی پساب از محورهای عملیاتی این طرح به شمار می‌رود.
دیگر مطالب

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.