بررسی درخواست عضویت ایران در سازمان همکاری‌های شانگهای

بنا بر اعلام دبیرکل سازمان همکاری‌های شانگهای، این سازمان پس از لغو تحریم‌ها درخواست ایران برای عضویت دائم در آن را بررسی خواهد کرد.

 به گفته خبرگزاری اسپوتنیک، دمیتری مزنتسف، دبیرکل سازمان همکاری‌های شانگهای (SCO) در این‌باره، اظهار کرد: این موضوع که کشوری که از سوی شورای امنیت سازمان ملل مورد تحریم واقع شده باشد نمی‌تواند در سازمان همکاری‌های شانگهای عضویت دائم داشته باشد، در نخستین نشست این سازمان اعلام شد. این سازمان برای ایران در راستای انجام کامل تعهدات خود در مسیر انجام مراحل قانونی برای برداشته شدن تحریم‌های شورای امنیت آرزوی موفقیت دارد.
دبیرکل این سازمان تأکید کرد که به محض کامل شدن اجرای برجام و لغو تحریم‌ها این سازمان درخواست ایران برای عضویت دائم را بررسی خواهد کرد.
سازمان همکاری‌های شانگهای پیش‌تر اعلام کرده بود که همکاری با تهران به خصوص در دو یا سه روز اخیر و تمایل طرف ایرانی برای این همکاری‌ها باعث ایجاد پایه و اساس همکاری عمیقی میان دو طرف شده است.
هم‌چنین تحت ریاست روسیه بر این سازمان قرار است پاکستان و هند به‌زودی عضو دائم این سازمان شوند.
سازمان همکاری‌های شانگهای (SCO) یک ائتلاف سیاسی، اقتصادی و نظامی شامل روسیه، چین، قزاقستان، تاجیکستان، ازبکستان و قرقیزستان است.
دیگر مطالب

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.