سه شاهزاده عربستانی مخالف رژیم آل سعود در سال گذشته ناپدید شدند

پایگاه خبری شوون خلیجیه امروز چهارشنبه به نقل از روزنامه انگلیسی گاردین نوشت: در سال گذشته میلادی سه تن از شاهزادگان عربستانی مخالف رژیم آل سعود ناپدید شدند.

روزنامه گاردین به نقل از یکی از نزدیکان شاهزاده «سلطان بن ترکی» که یکی از مخالفان رژیم حاکم بر عربستان است نوشت که شاهزاده سلطان بر خلاف میل خود از اروپا به عربستان برده شده و اکنون در وضعیت جسمانی بدی قرار دارد.
این روزنامه نوشت: شاهزاده سلطان در ماه فوریه سال گذشته میلادی قصد داشت با یک هواپیمای عربستانی از پاریس به قاهره برود تا با خانواده ودوستان خود دیدار کند اما هیچگاه پایش به قاهره نرسید.
براساس این خبر، غیر از شاهزاده سلطان، دو تن از شاهزادگان مخالف دیگر عربستانی نیز به نام های شاهزاده «ترکی بن بندر بن محمد بن عبدالرحمن آل سعود» و شاهزاده «سعود بن سیف النصر بن سعود بن عبدالعزیز آل سعود» نیز که از منتقدان علنی رژیم سعودی بودند در سال گذشته ناپدید شدند.
روزنامه گاردین افزود: شاهزاده ترکی از کشور مغرب ربوده شد و گفته می شود او اکنون در عربستان در شرایط سختی زندانی است و شاهزاده سعود نیز که با یک گروه روسی – ایتالیایی کار می کرد قرار بود با یک فروند هواپیمای خصوصی عربستانی که برای او فرستاده شده بود برای شرکت در نشست کاری در ایتالیا شرکت کند اما در نهایت سر از عربستان درآورد.
شاهزادگان سعودی از ترس شعله ور شدن درگیری های خونبار میان افراد خاندان حاکم ، بطور چشمگیری از عربستان به کشورهای دیگر از جمله مغرب و کشورهای غربی به ویژه فرانسه و انگلیس گریخته اند.
خاندان آل سعود از ساختار حکومت جدید شکل یافته توسط سلمان بن عبدالعزیز شاه بیمار عربستان که زمام امور این کشور را به فرزندش سلمان و برادرزاده اش «محمد بن نایف» سپرده ناراضی هستند.
به گفته محافل غربی، رهبران جناح های مخالف در درون خاندان آل سعود تحت مراقبت، پیگرد و اقامت اجباری قرار دارند.
محافل خبری پیش از این احتمال دادند که برخی از شاهزادگان سعودی به ویژه آن دسته از کسانی که هنوز پست های رسمی در اختیار دارند و در میان محافل امنیتی و اطلاعاتی عربستان دست دارند با تشکیل گروههای مسلح و انجام عملیات انفجار و ترور در این کشور آشوب ایجاد کنند و پس از آن سلمان بن عبدالعزیز و سران حکومت او را به ضعف و ناتوانی و عدم توانایی در حفظ امنیت عربستان متهم نمایند.
برخی اقدامات ملک سلمان که همراه با فرزندش محمد بن سلمان زمام امور عربستان را در قبضه خود گرفته است بخصوص در زمینه سیاست خارجی مثل حمله به کشور یمن و دخالت در امور کشورهای دیگر مانند سوریه و بحرین و یا قرار دادن گروه حزب الله لبنان در فهرست گروه های تروریستی ، همواره مورد مخالفت شدید شاهزادگان مخالف قرار گرفته است.
دیگر مطالب

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.