حداد عادل از احتمال حضور تعدادی از وزرای دولت سابق در ائتلاف اصولگرایان سخن گفت

غلامعلی حداد عادل اظهار کرد: ائتلاف اصولگرایان خطوط قرمز خود را در مشی سیاسی خود ترسیم کرده و یکی از این خطوط قرمز جریان انحرافی است. لذا این جریان در ائتلاف اصولگرایی جایی ندارد.

سخنگوی ائتلاف اصولگرایان در اولین نشست خبری خود با اشاره به مشی اصلی این ائتلاف گفت: ما به دنبال برگزاری یک انتخابات پیروزمندانه هستیم و از نظر ما پیروزی به معنی حضور و مشارکت حداکثری مردم در همایش بزرگ مردم‌سالاری و پیروزی و شکست هیچ جریانی را در این مسیر مهمتر از پیروزی مردم نمی‌دانیم.
حداد عادل افزود: در طول 37 سال گذشته همواره مردم پیروز قطعی انتخابات بوده‌اند و خود سرنوشت خود را در دست گرفته بودند و بهانه را از دشمنان گرفته‌اند و اگر جریان‌های سیاسی عاقلانه عمل کنند انتخابات به یک همایش وحدت و مردم‌سالاری تبدیل می‌شود.
وی با بیان اینکه خطوط ترسیمی اصولگرایی، اعتقاد به اصول اصلی انقلاب و ترسیم شده از سوی امام (ره) و رهبری است و این ائتلاف نیز در همین مسیر حرکت می‌کند و روحانیان نیز در این ائتلاف حضور خواهند شد.
حداد عادل تصریح کرد: به دنبال خواست طیف وسیعی از اصولگرایان و دعوت آیت‌الله موحدی کرمانی برای تشکیل یک ائتلاف متحد برای انتخابات مجلس این ائتلاف تشکیل شد و یکی از وظایف آن تشکیل یک مجلس نیرومند و مستقل است.
سخنگوی ائتلاف اصولگرایان در بخش دیگری از صحبت‌های خود با تاکید بر همدلی و همزبانی با دولت گفت: در درجه اول همدلی و همزبانی براساس فرمایش رهبری و همچنین با نقد سازنده در کنار دولت خواهیم بود و معتقدیم یک مجلس مستقل و با رعایت این اصول بیشتر می‌تواند به نفع دولت باشد و مجلس دولت‌ساخته به سود قوه مجریه نخواهد بود.
وی خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه هنوز اسامی قطعی کاندیداهای انتخابات مشخص نشده است برای تهیه و اعلام یک فهرست زود است اما صحبت‌های اولیه برای تشکیل لیست ائتلاف صورت گرفت و ما به دنبال آن هستیم که در تهران و سایر شهرها لیستی متشکل از روحانیون، دانشگاهیان، ورزشکاران، هنرمندان و متخصصین اختصاصی معرفی کنیم.
رئیس مجلس هفتم شورای اسلامی ابراز امیدواری کرد که علی لاریجانی نماینده خود را به این ائتلاف معرفی کند و در این باره گفت: ما دکتر لاریجانی را اصولگرا می‌دانیم و این ائتلاف ایشان را به حضور در جمع خود دعوت کرد و امیدواریم ایشان هرچه زودتر نماینده خود را به این شورا معرفی کند. ما می‌پذیریم که در جریان اصولگرایی اختلافاتی وجود دارد، اما این اختلافات نباید مانع ائتلاف سراسری شود.
وی در پاسخ به سوال ایسنا در مورد صحبت‌های ضد و نقیض در جریان اصولگرایی و جریان رهروان در مورد حضور در ائتلاف و همچنین جریان پایداری در این ائتلاف گفت: در روزهای گذشته صحبت‌های ضد و نقیضی که بویی از وحدت در آن به مشام نمی‌رسید در مورد حضور جریان رهروان در ائتلاف اصولگرایی مطرح شده بود. اما باید عرض کنم جریان اصولگرایی با تجربه 12 ساله خود و مرور این تجربیات به این جمع‌بندی رسید که باید در انتخابات اختلاف سلیقه‌ها را کنار گذاشت و وحدت را حاکم کرد و قرار است نمایندگان جریان‌های داخل اصولگرایی وقتی در ائتلاف حضور می‌یابند نگاه جریانی خود را کنار بگذارند. همچنین در مورد حضور جریان پایداری و تعدادی از مسوولین دولت سابق در ائتلاف نیز باید بگویم خطوط قرمز ما کاملا مشخص است و جریان انحرافی در این ائتلاف جایی ندارد. اما ممکن است تعدادی از وزرای دولت سابق در این ائتلاف حاضر شوند و جریان‌های اصولگرایی نیز همگی در آن نماینده‌ای داشته باشند.
حداد عادل همچنین در مورد اولویت مجلس آینده گفت: موضوع معیشتی موضوع اصلی ما خواهد بود و معتقدیم اقتصاد و معیشت مساله اصلی در کشور است و می‌بینیم که آمریکایی‌ها نیز برخلاف تعهدات خود در برجام برخی دست‌اندازی‌ها به اموال جمهوری اسلامی ایران را ادامه و نشان دادند که به دنبال بهبود اقتصادی در کشور نیستند و ما معتقدیم که خود باید این خطوط را متناسب با اقتصاد مقاومتی پیش ببریم.
وی تاکید کرد: پذیرش روحانیت از جلوه‌های جدا نبودن دین از سیاست است و جریان اصولگرایی نیز روحانیت را بخشی از جریان سیاسی کشور می‌داند و قطعاً از این وزنه و ظرفیت بزرگ استفاده می‌کنند.
وی افزود: ما معتقدیم رقابت در انتخابات از جلوه‌های زنده بودن یک ملت است و به هیچ‌وجه از رد صلاحیت شدن افراد استقبال نمی‌کنیم و آن را با انتخاباتی پرشور مقایر می‌دانیم اما معتقدیم باید به قانون توجه کرد و به شورای نگهبان نیز توصیه می‌کنیم در بررسی صلاحیت‌های قانونی را نه یک کلمه بیش و نه یک کلمه کم در پیش رو داشته باشد.
حداد عادل در ادامه صحبت‌های خود با ابراز بی‌اطلاعی از عدم ثبت‌نام محمدرضا باهنر در انتخابات این دوره گفت: شرکت نکردن آقای باهنر جزء نقشه طراحی شده اصولگرایان نبوده و بنده نیز از این ثبت‌نام نکردن مطلع نبودم. اما این کار ایشان در گذشته نیز سابقه داشته و ایشان در مجلس هشتم نیز قصد ثبت‌نام نداشتند. اما در این دوره نیز بدون هیچ‌گونه صحبت قبلی ثبت‌نام نکردند ولی قطعاً نقش سیاسی خود را در کشور ایفا خواهد کرد.
وی همچنین تصریح کرد: در ائتلاف اصولگرایان هیچ وقت شورای رهبری مطرح نبوده و این ائتلاف به دنبال اداره کردن جریان اصولگرایی به این شکل نیست و در گذشته نیز از نظرات آقایان مصباح، یزدی و موحدی کرمانی استفاده کرده‌اند و آقای ناطق نیز در کنار این جریان مساعدت و کمک خواهد کرد و ما عبور از هیچ اصولگرایی را به رغم اختلافات صحیح نمی‌دانیم و برای وحدت تلاش می‌کنیم و در این مسیر بی‌توفیق نبوده‌ایم.
سخنگوی ائتلاف اصولگرایان در پایان صحبت‌های خود در نشستی که در خبرگزاری فارس برگزار شد در مورد چگونگی حضور افراد و نمایندگان آنها در این ائتلاف گفت: ما از همه شخصیت‌های داخل اصولگرایی برای حضور در ائتلاف دعوت کرده‌ایم و آقایان قالیباف و لاریجانی با توجه به جایگاه و مشغله و یا به هر دلیلی ترجیح دادند در این جلسات شرکت نکنند و حتی نماینده‌ای نیز معرفی ننمایند، اما ایمان داریم که آقای لاریجانی طوری حرکت نمی‌کند که به ائتلاف اصولگرایی لطمه‌ای بخورد و ایشان را اصولگرا می‌دانیم و به رغم برخی اختلافات و جریان‌های مختلف اصولگرایی به دنبال وحدت هستیم و باید عرض کنم ائتلاف اصولگرایی منحصراً برای انتخابات مجلس شورای اسلامی تشکیل شده و برنامه‌ای برای مجلس خبرگان ندارد.

دیگر مطالب

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.