تراز تجاری کشاورزی غذایی ایران ۷ سال دیگر صفر می‌شود

معاون وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه برنامه‌های وزارت جهاد کشاورزی در زمینه اقتصاد مقاومتی تدوین و به تصویب شورای اقتصاد رسیده است گفت: در راستای این سیاست ها، با اجرای برنامه ای ۷ ساله تراز تجاری کشاورزی غذایی کشور به صفر می‌رسد.

به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی، عبدالمهدی بخشنده با بیان این که در سیاست های اقتصاد مقاومتی ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری در زمینه سه موضوع امنیت غذایی با اتکا بر تولید داخلی،ارتقای ذخایر راهبردی و تامین نهاده های تولید، تاکید شده است، اظهار داشت:برنامه های وزارت جهاد کشاورزی در زمینه اقتصاد مقاومتی تدوین و به تصویب شورای اقتصاد رسیده است.
وی در تشریح علل معرفی وزارت جهاد کشاورزی به عنوان موفق ترین دستگاه در اجرای برنامه های اقتصاد مقاومتی از سوی رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور،اعلام کرد:با برنامه ریزی و انجام اقدامات فنی مناسب،تولید محصولات کشاورزی با رشد ۱۴ درصدی از ۹۷ میلیون تن در سال ۹۲ به ۱۱۲ میلیون تن در سال ۹۴ افزایش یافته است.
معاون برنامه ریزی و اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به این که رشد بخش کشاورزی در دو سال گذشته مثبت بوده است،تصریح کرد:با افزایش تولید محصولات کشاورزی و کاهش واردات، تراز تجاری کشاورزی غذایی کشور از منفی ۸.۱ میلیارد دلار در سال ۹۲ به کمتر از منفی ۴ میلیارد دلار در سال ۹۴ بهبود یافته است.
وی خاطرنشان کرد: در راستای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی با اجرای برنامه ای ۷ ساله تراز تجاری کشاورزی غذایی کشور به صفر می رسد.

۸۰ درصد جو مورد نیاز کشور در داخل تولید می شود
بخشنده در زمینه تولید نهاده های دامی گفت: ۸۰ درصد جو و بخش زیادی از علوفه های تازه نظیر یونجه و شبدر مورد نیاز کشور در داخل تولید می شود.
وی افزود: محصولات تابستانه و آب بر مانند ذرت نیز ۲ میلیون تن در داخل تولید و به خاطر حفظ منابع آبی بقیه نیاز کشور از خارج تامین می‌شود.
معاون برنامه ریزی و اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به افزایش دو برابری سطح زیر کشت و تولید دانه روغنی کلزا در سال ۹۴ اظهار داشت:در راستای برنامه های اقتصاد مقاومتی و به منظور تامین روغن مورد نیاز کشور و کاهش وابستگی،طرح ۱۰ ساله افزایش تولید دانه های روغنی تهیه شده که با اجرای این طرح ضریب خوداتکایی در تامین روغن مورد نیاز کشور به ۷۰ درصد افزایش می یابد ضمن آن که از کنجاله دانه های روغنی به عنوان نهاده دامی در صنعت دامپروری استفاده می شود و واردات این نهاده ها نیز کاهش می یابد.

دیگر مطالب

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.