اطلاعات فوق محرمانه بلژیک در رایانه تروریست ها

یک مقام دولت بلژیک امروز (چهارشنبه) گفت که یک فایل حاوی نقشه دقیق و تصاویری از دفتر شارل میشل نخست وزیر این کشور در لپ تاپ یکی از تروریست های مرتبط با حملات سه شنبه هفته گذشته بروکسل، پیدا شده است.

به گزارش روزنامه نیویورک تایمز از بروکسل، تروریست ها این لپ تاپ را در یک سطل زباله انداخته بودند.
وی افزود این رایانه در عملیات ماموران امنیتی در محله شاربیک بروکسل چند ساعت پس از حملات ۲۲ مارس (۳ فروردین) به پایانه های خروج فرودگاه و قطار زیرزمینی بروکسل، پیدا شده است.
براساس آخرین اطلاعات انتشار یافته، آمار قربانیان حملات بروکسل به ۳۲ کشته و حدود ۳۰۰ زخمی و مصدوم رسیده است.
چند روزنامه بلژیکی از جمله لکو، دوتد و دومورگن نیز نوشتند: اطلاعاتی در باره دفتر نخست وزیری بلژیک واقع در «رو دولا لوی» که مکان برگزاری نشست های هیات دولت است، در این رایانه یافت شده است.
یک مقام رسمی بلژیک آگاه از تحقیقات ماموران امنیتی روز چهارشنبه به شرط ناشناس ماندن به دلیل ممنوعیت انتشار جرییات، این گزارش ها را تایید کرد.
بر اساس گزارش های منابع خبری، این رایانه همچنین حاوی اطلاعات دقیقی در باره مکان اقامت نخست وزیر بلژیک معروف به «لمرمونت» نزدیک سفارتخانه آمریکا در بروکسل است.
به نوشته نشریه لکو، میشل از تشدید تدابیر امنیتی در اطراف دفتر کار خود و همچنین درخواست آمریکا برای کمک به تجزیه وتحلیل و رمزگشایی اطلاعات درون این ریانه، آگاه شده است.
«ارد ون در استور» وزیر امنیت و دادگستری هلند نیز امروز (چهارشنبه) اعلام کرد: بخش اطلاعات پلیس نیویورک ۱۶ مارس (۲۶ اسفند) از طریق سفارت هلند در واشنگتن به دولت این کشور هشدار داده بود که برادران البکراوی با تروریسم ارتباط دارند.
هنوز معلوم نیست که پلیس نیویورک چگونه اطلاعاتی در باره برادران البکراوی به دست آورده است و به چه علتی این اطلاعات را به جای بلژیک در اختیار مقام های هلند قرار داده است.
به نوشته رسانه های هلند، دولت این کشور هشدار آمریکاییان را یک روز پس از دریافت (۲۷ اسفند) به مقام های بلژیک انتقال داده است.
ماموران تحقیق پلیس بلژیک همچنین در رایانه متعلق به تروریست ها یک بیانیه یافتند که به عنوان وصیتنامه ابراهیم البکراوی یکی از سه مهاجم انتحاری عامل حملات سه شنبه گذشته بروکسل یاد شده است.
بکراوی در این بیانیه خود را به صورت فزاینده ای نگران و هراسناک از زندانی شدن، توصیف کرده بود.
نجیم الشروای و البکراوی خود را در پایانه فرودگاه بروکسل و خالد بکراوی برادر جوان تر وی، خود را در ایستگاه متروی مالبیک منفجر کردند.
مقام های بلژیک در تعقیب مهاجم سوم فرودگاه بروکسل هستند که در تصاویر دوربین های نظارتی و امنیتی مرد جوانی با یک ژاکت سفید دیده شده است.
مقام های بلژیک همچنین در پی یافتن فرد دیگری هستند که در انفجار ایستگاه متروی بروکسل شرکت داشته است.
دیگر مطالب

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.