سخنان رئیس‌جمهور درباره تصمیمات دولت برای کاهش آلودگی هوا

رئیس جمهوری با تاکید بر لزوم تلاش برای رفع کامل نگرانی مردم در خصوص آلودگی هوا، اعلام کرد که در هیات دولت تصمیمات فوری و کوتاه‌مدت اتخاذ شد که همه دستگاه‌های ذیربط باید اجرای جدی آن را مورد توجه قرار دهند.

حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی روز چهارشنبه در جلسه هیات دولت گفت: نگرانی عمومی از آلودگی هوا به ویژه در کلان‌شهرها به حق و رفع این نگرانی ضروری است.
وی افزود: در جلسه امروز هیأت دولت در خصوص همه اقدامات ضروری که باید به طور فوری برای رفع آلودگی هوا انجام شود، تصمیم‌گیری و برای اجرا به دستگاه‌های مربوط ابلاغ می‌شود.
رئیس جمهوری خاطر نشان کرد: اگر چه آلودگی هوا همه ساله وجود داشته و نمی‌توان در کوتاه‌مدت به طور کامل آن را برطرف کرد، اما دولت لازم می‌داند در این روزهایی که آلودگی هوا برای مردم ملموس‌تر شده، تصمیمات کوتاه‌مدت و میان‌مدتی اتخاذ کند به نحوی که مردم احساس کنند روند امور به سمت بهبود و حل و فصل پیش می‌رود.
رئیس جمهوری با یادآوری اینکه دولت پیش‌بینی‌های لازم برای اقدامات میان‌مدت را از سال ۹۳ آغاز کرده است، افزود: لایحه مربوط به هوای پاک در سال ۹۳ از سوی دولت به مجلس تقدیم شد و ضمن اعلام نظر در مورد طرح نمایندگان درباره معاینه فنی، زمان معاینه فنی را به ۳ سال تقلیل داد.
رئیس جمهوری همچنین با اشاره به درخواست دولت از وزارت راه و شهرسازی و شورای عالی شهرسازی، لزوم نظارت بر بلندمرتبه‌سازی در برخی مناطق شهری را مورد تأکید قرار داد و گفت: باید برای برج‌ها و ساختمان‌های بلندمرتبه، بخصوص آن‌هایی که در کریدور جابه جایی هوا قرار دارند، چاره‌اندیشی شود و حداقل از این به بعد از ساختن آن‌ها در این‌گونه مناطق جلوگیری شود.
روحانی همچنین نظارت بر خودروهایی که آلوده‌کنندگی بیشتری دارند، به‌خصوص خودروهای متعلق به دستگاه‌های دولتی و وسایل نقلیه عمومی به ویژه اتوبوس‌ها را ضروری دانست و گفت: پلیس باید در این زمینه و نیز موضوع معاینه فنی خودروها، تمام اهتمام خود را بکار ببرد.
رئیس جمهوری اضافه کرد: موتورسیکلت‌ها آلودگی زیادی ایجاد می‌کنند و باید حداقل برای روزهایی که هوا ناسالم است برای یکی دو روز تردد آن‌ها محدود شده و از سوی دیگر برای اصلاح سیستم تولید آن‌ها اقدام شود.
روحانی همچنین با اشاره به اهمیت مشارکت اجتماعی در پیشبرد طرح‌های بهینه‌سازی مصرف انرژی سامانه‌های گرمایشی منازل و در نتیجه کاهش آلودگی هوا گفت: در جلسه امروز همچنین تصمیم گرفته شد تا از مردم درخواست شود که در صورت امکان، میزان دمای وسایل گرمایشی در منازل خود را چند درجه کاهش دهند و در این راستا ارگان‌های دولتی باید پیش‌گام باشند.
رئیس جمهوری با اشاره به لزوم تقویت و به‌سازی وسایل نقلیه عمومی گفت: دولت تصمیم گرفته است که به تقویت وسایل حمل و نقل عمومی از جمله اتوبوس و مترو، کمک بیشتری انجام دهد.
روحانی ماه‌های آذر و دی را بیشترین زمان آلودگی هوا در سال دانست و گفت: باید در طول سال برای رفع آلودگی هوا برنامه‌ریزی و اقدام شود و این مساله تا زمانی که به طور کلی رفع نشده، نباید فراموش شود.
وی خاطر نشان کرد: البته اگر روزی هم لازم و ضروری باشد که مدارس و یا ادارات تعطیل شوند، در این زمینه‌ها توسط مراجع مسئول تصمیم‌گیری خواهد شد.
دیگر مطالب

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.