جزئیات سیدبندی احتمالی مرحله آخر انتخابی جام جهانی ۲۰۱۸ در آسیا/ ایران و استرالیا هم‌گروه نمی‌شوند

تیم ملی کشورمان در سید یک قرعه‌کشی مرحله پایانی جام جهانی ۲۰۱۸ در کنار استرالیا قرار می‌گیرد و این بدین معناست که دو تیم هم‌گروه نخواهند شد.

با مشخص شدن چهره ۱۲ تیم صعود کننده به دور پایانی مرحله انتخابی جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه در منطقه آسیا، سیدبندی تیم‌های راه‌یافته به این دور برای قرعه‌کشی ۱۲ آوریل (۲۴ فروردین) که در کوالالامپور مالزی برگزار خواهد شد، بسته به رده‌بندی تیم‌های ملی فوتبال جهان دارد که در تاریخ ۹ آوریل (۲۱ فروردین) توسط سایت رسمی فدراسیون جهانی فوتبال اعلام می‌شود. دو تیمی که بالاترین جایگاه را در رنکینگ پیش‌روی فیفا داشته باشند، در سید یک این قرعه‌کشی قرار می‌گیرند که تیم ملی کشورمان مالک یکی از این دو جایگاه خواهد بود.
خبرگزاری «یونهاپ» کره‌جنوبی، در تحلیل سیدبندی احتمالی این مسابقات نوشت؛ تیم ملی ایران که در آخرین رده‌بندی فیفا صاحب رده چهل‌و‌چهارم جهان و جایگاه اول آسیاست، انتظار می‌رود یکی از این دو سهمیه سید یک را به خود اختصاص دهد و تیم‌های ژاپن (جایگاه اخیرش در رنکینگ جهانی: ۵۶)، کره جنوبی (جایگاه اخیرش در رنکینگ جهانی: ۵۷)، عربستان (جایگاه اخیرش در رنکینگ جهانی: ۶۰) و استرالیا (جایگاه اخیرش در رنکینگ جهانی: ۶۷) برای کسب سهیمه دوم سید یک به رقابت با یکدیگر بپردازند.
در ادامه این گزارش آمده است؛ پس از پایان دور دوم از مرحله انتخابی جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه، محاسبه امتیازات ۱۲ تیم‌ آسیایی برای تخمین جایگاه احتمالی‌شان در سیدبندی نشان داد که استرالیا به احتمال زیاد به همراه ایران در سید یک قرار خواهد گرفت. بر این اساس ایران و استرالیا در این مرحله با یکدیگر تقابل نخواهند کرد. امتیازبندی در رنکینگ فیفا بسته به نتایج تیم‌ها در یک دوره چهار ساله دارد و امتیازی که به تیم‌ها تعلق می‌گیرد بسته به نتیجه، ارزش مسابقات، قدرت حریف و اینکه از چه کنفدراسیونی است، دارد.
گزارش اینچنین ادامه پیدا می‌کند؛ با توجه به اینکه کره‌جنوبی در دو بازی اخیر خود موفق به پیروزی مقابل لبنان (جایگاه اخیرش در رنکینگ جهانی: ۱۴۵) و تایلند (جایگاه اخیرش در رنکینگ جهانی: ۱۱۸) شده و بر اساس محاسبات صورت گرفته، کره‌جنوبی در رده‌بندی ماه آوریل فیفا ۵۷۹ امتیازی می‌شود و به این ترتیب به عنوان تیم سوم آسیا در سید دوم قرار می‌گیرد. این در حالی است که استرالیای ۶۰۱ امتیازی بالاتر از کره جنوبی خواهد ایستاد.
در بخش دیگری از گزارش «یونهاپ» می‌خوانیم؛ سیستم محاسبه امتیازات فیفا نشان می‌دهد که ژاپن با کسب ۵۷۷ امتیاز در جایگاه چهارم آسیا خواهد ایستاد و به این ترتیب در سید دوم و در کنار کره قرار می‌گیرد و این بدین معنی است که این دو تیم در دور پایانی مرحله انتخابی جام جهانی به هم نخواهند خورد. بر اساس همین محاسبات عربستان و ازبکستان در سید سوم، امارات و چین در سید چهارم، قطر و عراق در سید پنجم و سوریه و تایلند هم در سید ششم قرار خواهند گرفت.
۱۲ تیم حاضر در این مسابقات در دو گروه ۶ تیمی با یکدیگر رقابت خواهند کرد که دو تیم برتر هر گروه به طور مستقیم به مرحله پایانی جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه صعود خواهند کرد و دو تیم سوم برتر هر گروه به مصاف هم می‌روند و برنده این بازی در یک بازی رفت و برگشتی پلی‌آف بین‌قاره‌ای به دیدار تیمی از کونکاکاف (کنفدراسیون فوتبال آمریکای شمالی، مرکزی و حوزه دریای کارائیب) خواهد رفت تا آخرین شانس خود برای کسب بلیت سفر به جام جهانی را امتحان کند.

دیگر مطالب

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.