حسین کمالی: عارف نماد جریان اصلاحات نبوده/ شورای عالی سیاستگذاری ادامه حیات می‌دهد؟

رئیس شورای هماهنگی جبهه اصلاحات گفت: آقای عارف در شورای عالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان فقط مدیر جلسات بود، شورای ۳۰-۴۰ نفره آنجا را اداره می‌کرد.

اصلاح‌طلبان بعد از انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۹۲ ساختار تشکیلاتی را تحت عنوان شورای عالی سیاست‌گذاری راه‌اندازی کردند که گرچه در انتخابات مجلس دهم، شورای شهر پنجم و ریاست جمهوری دوازدهم جواب گرفتند اما امروز این ساختار منتقدان فراوانی دارد.
حسین کمالی رئیس شورای هماهنگی جبهه اصلاحات می‌گوید: این شورا درباره ساختار تشکیلاتی اصلاح‌طلبان برای انتخابات مجلس در حال بحث و بررسی است و دو هفته آینده تصمیم خواهد گرفت. مشروح این گفت‌وگو را در ادامه بخوانید.

جریان اصلاحات برای یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی که در سال ۹۸ برگزار می‌شود نیاز است ساختار تصمیم‌گیری تشکیلاتی خود را تغییر دهد یا فکر می‌کنید سازوکار فعلی جواب‌گو است؟
{اصلاح طلبان} درباره همین موضوع در حال بحث هستند؛ هنوز به جمع‌بندی و نتیجه‌گیری نرسیدند.
موضوع دیگر درباره نمادهای جریان اصلاحات در انتخابات مجلس شورای اسلامی است؛ سال ۹۴ آقای عارف نماد جریان اصلاحات در انتخابات مجلس دهم بود و الان برای انتخابات مجلس یازدهم برخی صحبت از حضور آقای جهانگیری می‌کنند.
من این خبرها را نشنیدم.
در کل شاهد تغییر نمادهای اصلاح‌طلب در انتخابات سال ۹۸ از آقای عارف به فرد دیگری خواهیم بود؟
آقای عارف که نماد جریان اصلاحات نبوده است.
اما عارف محوریت هماهنگی نیروهای جریان اصلاحات و سرلیستی این جریان را در زمان انتخابات مجلس دهم برعهده داشت.
اینکه نماد نمی‌شود. بالاخره هر جایی مدیری دارد و کسی را انتخاب می‌کنند و مدیر قرار می‌دهند اما او که نماد نمی‌شود. نماد تعریف ایدئولوژیک و مرامنامه‌ای دارد و باید بیان‌گر مانیفست باشد. پس ویژگی‌های خاص خود را داراست. شما یک موضوعی در ذهن‌تان است می‌خواهید آن را جا بیاندازید …
نه این طور نیست، آن مدیریت محوری که آقای عارف برای انتخابات مجلس دهم انجام داد…
دقت نمی‌کنید؛ آن‌جا ایشان فقط مدیر جلسات بود، شورای ۳۰-۴۰ نفره آن‌جا را اداره می‌کرد. پس این شکلی نبود. یک موضوعاتی در ذهن شما است آن‌ها را جایگزین واقعیات می‌کنید.
بحثی درباره تشکیل پارلمان اصلاحات وجود دارد، نظر شما چیست؟
همان طور که گفتم در حال بحث و بررسی نظرات هستیم یعنی افراد مختلفی نظرات متفاوتی را ارائه می‌دهند ما یک‌شنبه دو هفته آینده درباره این مسئله در شورای هماهنگی جبهه اصلاحات تصمیم خواهیم گرفت.
شورای عالی سیاست‌گذاری امکان ادامه کار دارد یا باید قالب آن عوض شود؟
بستگی به نظر اکثریت شورای هماهنگی جبهه اصلاحات دارد.
یعنی از آن‌جا که دو سوم ترکیب شورای عالی سیاست‌گذاری احزاب عضو شورای هماهنگی جبهه اصلاحات هستند، اگر اکثریت اعضای شورای هماهنگی جبهه اصلاحات تصمیم بگیرند ساختار شورای عالی سیاست‌گذاری عوض شود، آن قالب عوض خواهد شد؟
اعضای شورای هماهنگی جبهه اصلاحات بررسی و نظر خودشان را اعلام می‌کنند.
درباره تلاش‌هایی که برای انتخابات مجلس شورای اسلامی انجام می‌شود آیا رایزنی‌ها با شورای نگهبان ادامه خواهد داشت؟
من از رایزنی‌ها اطلاعی ندارم. اصلا کسی از اصلاح‌طلبان با شورای نگهبان صحبتی نکرده است که حالا بگوییم ادامه‌اش چه می‌شود. گاهی یک کسی مطلبی را می‌گوید فرض را می‌گذارید این کار انجام شده است و حالا همه اصلاح‌طلبان دارند با هم دنبال شورای نگهبان می‌دوند؛ خیر اصلا این خبرها نیست. گرچه کار روزنامه‌ای است اما مقداری واقع‌گرایی هم بد نیست.
این صحبتی بود که دوستان شما مطرح کردند.
دوستان من هزار نفر هستند. از هزار نفر چند نفر چنین موضوعی را گفتند؟ یک نفر. حالا یک نفر یک موضوعی را گفته است.

دیگر مطالب

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.