عراقچی: برنامه موشکی خود را با شتاب بیشتری ادامه می‌دهیم

معاون وزیر امور خارجه کشورمان گفت: در صورتی که آمریکایی‌ها بخواهند به سیاست‌های خصمانه خود در مقابل برنامه موشکی ایران ادامه دهند طبق دستور دکتر روحانی با شتاب بیشتری توسعه موشکی ایران را دنبال می‌کنیم.

سیدعباس عراقچی رئیس ستاد پیگیری اجرای برجام و معاون وزیر امور خارجه درباره تاثیر برنامه موشکی ایران بر اجرایی شدن برجام توضیح داد: یکی از مهمترین موضوعاتی که در دو سال گذشته در حین مذاکرات دنبال می کردیم جدا کردن موضوع سیستم‌های دفاعی و موشکی ایران از بحث هسته‌ای بود. یک خط قرمز بسیار پررنگی را جلوی مذاکره کنندگان می‌گذاشتیم که به هیچ وجه وارد مسایل دفاعی ما نشوند. نهایتا در برجام هیچ اشاره‌ای به موضوع موشکی نشد و کلا چنین بحثی مطرح نیست، فقط در قطعنامه به آن پرداخته شده است. قطعنامه در ادامه قطعنامه‌های قبلی است که در آن‌ها بحث موشکی و تسلیحاتی بود. این تفکیک بسیار روشنی است که مشخص شده نقض قطعنامه، نقض برجام نیست. این بحث‌ها قبلا انجام شده است.

وی با بیان این‌که «تاکید می‌کنم سیستم‌های دفاعی جمهوری اسلامی به ویژه بحث‌های موشکی قابل مذاکره نبوده و نیست چه برسد به این‌که بخواهیم مصالحه کنیم»، گفت: بعد از برجام نیز برخی از عزیزان درباره جدایی بین قطعنامه و برجام تردید داشتند تا این‌که ما در مقطعی که موشک قدرتمند عماد را در راستای برنامه های دفاعی خود آزمایش کردیم، آمریکا و اروپا اعلام کردند برجام نقض نشده و قطعنامه ۱۹۲۹ نقض شده و محکوم کردند. این را تاکید کنم تا به روز اجرایی شدن نرسیم قطعنامه‌های گذشته به خصوص ۱۹۲۹ هنوز معتبر است. در روز اجرایی شدن که امیدواریم ظرف کمتر از ۲ هفته آینده باشد، تحریم‌ها نقض می‌شوند و قطعنامه جدید حاکم می‌شود. پس در این مقطعی که هستیم قطعنامه ۱۹۲۹ حاکم است و اعتبار دارد. به همین دلیل آمریکایی ها می گفتند قطعنامه ۱۹۲۹ نقض شده است.

وی درباره واکنش‌های اخیر آمریکا گفت: در روزهای گذشته مطلع شدیم آمریکایی‌ها در صدد هستند به بهانه نقض قطعنامه برخی را که دست اندر کار آزمایش موشکی بودند، در لیست تحریم قرار دهند. پیگیری های مفصلی را انجام دادیم. قرار بود ظرف روز گذشته اعلام شود. امروز وزارت خارجه شان اعلام کرد در حال بررسی هستند. البته دیروز برخی از روزنامه‌ها از جمله وال استریت ژورنال این را درز دادند و گفتند آمریکا دنبال تحریم ۱۱ شخص حقیقی و حقوقی شامل ۸ نفر و ۳ شرکت از کشورهای مختلف است که ادعا کردند در برنامه موشکی ایران همکاری می‌کردند.

معاون وزیر خارجه با ذکر این‌که «بین بحث برنامه موشکی و برجام تفاوت‌های زیادی آشکار است»، گفت: تست موشکی از طرف ما نقض برجام نیست، حساب برنامه موشکی از برجام جداست. ما تاکید زیادی کردیم که نباید بحث‌های تحریمی را در حوزه‌های دیگر ادامه دهند. نامه اخیر رئیس‌جمهور تاکید بر این بود که موضوع برنامه‌های موشکی ما قابل مصالحه نیست و باید ادامه پیدا کند. اگر آمریکایی‌ها بخواهند در این زمینه دست به تحریم‌های جدید بزنند، پاسخ قاطعانه ما پیشبرد هر چه بیشتر و سریعتر برنامه موشکی‌مان خواهد بود. به وزیر دفاع این ماموریت را دادند که قاطعانه برنامه ها را پیش ببرد. به جناب آقای نوبخت هم دستور دادند مسایل مالی را تامین کند. همانطور که تحت تدابیر فرماندهی کل قوا مقام معظم رهبری برنامه ما در ابعاد مختلف پیشرفت داشته در پاسخ به هر حرکت آمریکاییها این برنامه وسیعتر و با شتاب تر انجام می شود.

وی درباره وضعیت بین ایران و آمریکا پس از توسعه برنامه های موشکی و دفاعی کشور گفت: دیدگاه‌های ما کاملا مشخص است و به آمریکایی‌ها و سایر مقامات ۱+۵ به صورت روشن منعکس شده که بحث موشکی از برجام جداست. ما به برنامه موشکی خود با قدرت ادامه می دهیم. نامه مقام معظم رهبری که الزامات و شرایط برجام را تعیین کرده اند، مشخص است و به طرف مقابل منعکس شده است. این‌ها را باید به طور دقیق مد نظر قرار داد. همین بحث‌ها بود که منجر به این شد که وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد علی رغم اخبار، این مسایل هنوز در حد بررسی است و آنها از برقراری تحریمهای جدید خودداری کردند.

وی با بیان این‌که «ما همواره نگران بودیم و همواره با بدبینی مذاکره کردیم و در تعاملات‌مان با بدبینی برخورد می‌کنیم»، توضیح داد: اتفاقا نامه جناب آقای رئیس‌جمهور بر اساس بدبینی و نگرانی نسبت به حرکات خصومت‌آمیز آمریکایی‌ها نوشته شده است. اگر آن‌ها چنین خطی را دنبال کنند برخورد ما قاطع و محکم است.

رئیس ستاد پیگیری اجرای برجام در توضیح معنای حرکات آمریکایی‌ها در چند ماه اخیر گفت: معنایی که از حرکات آمریکایی‌ها برداشت می‌شود این است که نیروهایی در آمریکا به دنبال برهم زدن برجام هستند. این‌ها در یکی دو سال گذشته دنبال عدم موفقیت برجام بودند. بعد سعی کردند آن را در کنگره متوقف کنند و بعد هم به انحای مختلف می‌خواستند اجرای برجام را خدشه‌دار کنند. نیروهای مختلف و لابی‌ها و در راس آن‌ها صهیونیست‌ها نقش‌آفرینی می‌کنند. اینها تلاش زیادی کردند تا موانعی را در راه برجام ایجاد کنند. البته سیاست‌های خصمانه آمریکا محدود به چند ماه اخیر نبوده است. ما در طول ۳۰ و چند سال اخیر با این سیاست‌های خصمانه مواجه بودیم. بارها هم به ملت عزیز ایران عرض کردیم برجام به معنی خاتمه دادن به سیاست‌های خصمانه آمریکا نیست. ما دنبال مدیریت یکی از مواردی هستیم که بین ما و جهان و شورای امنیت وجود دارد و فقط در موضوع هسته ای مذاکره کردیم. موضوع هسته ای و رسیدن به توافق به معنی این نیست که سیاستهای خصمانه آمریکا در مقابل ما خاتمه یافته. عواملی نیز می خواهند جلوی اجرای برجام یا اجرای موفق برجام را بگیرند و اجازه ندهند ایران در اجرای برجام منتفع شوند. ما باید هشیار باشیم که اجازه ندهیم لابی های صهیونیستی در آمریکا برای ما دستور کار تعیین کنند.

وی با اشاره به این‌که «هیچ کسی نباید توقع داشته باشد خصومت آمریکا نسبت به جمهوری اسلامی ایران خاتمه یافته باشد»، گفت: تا ما دنبال اهداف و اصول انقلاب اسلامی هستیم، این خصومتها ادامه می یابد. کسی نباید این امید را داشته باشد که خاتمه مذاکرات هسته ای به خصومتهای آمریکا خاتمه دهد. این تصور که برخی امید واهی و اشتباه دارند که پس از مذاکرات هسته ای آمریکایی ها با ما رفیق شوند، کاملا اشتباه است. بعد از مذاکرات بارها تذکر دادیم که خصومت آمریکا ادامه خواهد یافت. مذاکرات به معنی ایجاد رابطه با آمریکا نیست. به معنی خاتمه یافتن خصومت نیست. به معنی رضایت دادن آنها به اصول و اهداف انقلاب نیست. ما فقط موضوع هسته ای را که بین ایران و شورای امنیت است مدیریت کردیم در قالب چند کشور تا به راه حل مطلوب جامعه بین الملل برسیم. سیاست‌های خصمانه آمریکا ادامه خواهد یافت. رئیس جمهور محترم به وزیر دفاع دستور دادند اگر بخواهند خللی ایجاد کنند ما به برنامه موشکی خود با شتاب بیشتری ادامه می دهیم.

دیگر مطالب

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.