زلزله بار دیگر افغانستان و پاکستان را لرزاند

زلزله صبح امروز شنبه کابل، پایتخت افغانستان و بخش هایی از پاکستان را لرزاند.

به گزارش خبرگزاری افغانستان، مرکز لرزه نگاری آمریکا شدت این زمین لرزه را ۵.۴ درجه در امواج درونی زمین اعلام و مرکز آن را هندوکش در افغانستان و عمق آن را ۱۷۷ کیلومتری زمین اعلام کرد.

در دو ماه اخیر این پنجمین بار است که زمین لرزه در افغانستان به وقوع می پیوندند.

چهارم دی ماه گذشته زلزله نسبتا شدیدی بیش از۱۰۰ خانه را در افغانستان تخریب کرد و ۱۳ تن زخمی شدند. زلزله ۷.۲ ریشتری شانزدهم آذرماه امسال که مرکز آن شهرستان«مرغاب»در ۳۶۰ کیلومتری «دوشنبه» پایتخت تاجیکستان اعلام شد، بخش هایی از افغانستان را نیز لرزاند.

اول آذرماه نیز زمین لرزه ای به بزرگی ۵.۹ ریشتردرمقیاس امواج درونی زمین، افغانستان،  تاجیکستان و پاکستان رخ داد که مرکز آن شهر «اشکاشم» از توابع استان بدخشان افغانستان بود.

شدیدترین زلزله دو ماه اخیر چهارم آبان ماه گذشته با قدرت ۷.۵ ریشتر بخش وسیعی از مناطق شرق، شمال شرق و مرکز افغانستان به وقوع پیوست که ۱۱۸ کشته و بیش از ۵۰۰ زخمی برجای گذاشت.

این زلزله بخش های وسیعی از پاکستان و تاجیکستان را هم لرزاند و ده ها کشته و زخمی در پاکستان بر جای گذاشت. کارشناسان زمین شناسی می گویند که مناطق شمال شرق و مرکز افغانستان در مسیر گسل های زلزله قرار دارد.

افغانستان فاقد مرکز لرزه نگاری است.

 زمین لرزه نسبتا شدیدی به بزرگی پنج و هشت دهم در مقیاس امواج درونی زمین (ریشتر) حدود ساعت ۲ بعد از ظهر روز شنبه به وقت محلی، پایتخت پاکستان و مناطق وسیعی از این کشور را لرزاند.

زمین لرزه امروز در پاکستان، در ایالت پنجاب در مناطق مرکزی و ایالت خیبرپختونخوا در شمال غرب این کشور ، شدیدتر از سایر مناطق بوده است.

موسسه لرزه نگاری پاکستان، مرکز این زمین لرزه را نقطه ای واقع در کوه های هندوکش در مناطق مرزی میان پاکستان و افغانستان اعلام کرد. عمق این زمین لرزه نیز ۱۷۵ کیلومتری از سطح زمین اعلام شده است.

هنوز گزارشی از خسارات و تلفات احتمالی ناشی از این زمین لرزه اعلام نشده است.
هشت روز پیش نیز زمین لرزه شدیدی به بزرگی شش و ۹ دهم ریشتر مناطق وسیعی از پاکستان، افغانستان و تاجیکستان را لرزاند و موجب مجروح شدن دهها نفر در پاکستان شد.

روز چهارم آبان ماه سال جاری نیز زمین لرزه ای به بزرگی هفت و نیم ریشتر مناطقه وسیعی از پاکستان، افغانستان، تاجیکستان و هند را لرزاند که موجب کشته شدن دست کم ۳۰۰ نفر در پاکستان شد.

مرگبار ترین زمین لرزه پاکستان در دهه اخیر، در مهر سال ۸۴ رخ داد. این زمین لرزه ای به بزرگی هشت و شش دهم ریشتر در منطقه کشمیر تحت کنترل پاکستان، ۷۴ هزار کشته و بیش از سه و نیم میلیون نفر آواره بر جای گذاشت.

در شهریور ۱۳۹۲ (سپتامبر ۲۰۱۳) نیز وقوع زمین لرزه در مناطق مختلف ایالت بلوچستان در جنوب غربی پاکستان به بزرگی ۷.۷ مقیاس امواج درونی زمین (ریشتر) بیش از ۸۵۲ نفر کشته و هزاران نفر را مصدوم و تحت تاثیر قرار داد.

دیگر مطالب

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.