۱۶۸ هزار خودروی فرسوده امسال از رده خارج شده است

سرپرست ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت کشور با بیان اینکه سال گذشته در مجموع ۳۱۰ هزار دستگاه خودرو فرسوده از رده خارج شد، گفت: امسال تاکنون ۱۶۸ هزار خودرو سبک و سنگین از رده خارج شده است.

سید علی حسینی افزود: بدلیل رکود در بازار خرید و فروش خودروهای داخلی و خارجی، امسال اسقاط خودروهای فرسوده در کشور روند نزولی داشته است.
وی ادامه داد: هدفگذاری ستاد حمل ونقل سوخت برای امسال اسقاط ۴۰۰ هزار دستگاه خودرو فرسوده بود که ۲۰۰ هزار دستگاه آن با انجام واردات خودروهای خارجی عملی می شود؛ ۲۰۰ هزار دستگاه نیز با استفاده از منابع دولتی باید از رده خارج شوند. 
این مقام مسئول یادآورشد: پیشنهاد ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت برای تخصیص منابع دولتی برای اسقاط ۲۰۰ هزار دستگاه خودرو فرسوده هم اکنون در کمیسیون زیربنایی دولت در دست بررسی است. 
سرپرست ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت کشور درباره شمار خودروهای اسقاطی نیز گفت: تاکنون یک میلیون و ۷۳۲ هزار دستگاه انواع خودرو سبک و سنگین فرسوده در کشور از رده خارج شده است.
حسینی یادآورشد: امسال با تلاش مسئولان این ستاد تاکنون ۸۶ هزار دستگاه خودرو سنگین نیز از رده خارج شده است در حالی که در بهترین شرایط در سال های گذشته یک هزار و ۵۰۰ خودرو سنگین از رده خارج شده بود. 
وی درباره مشکل مربوط به شرکت صدرا (مجری اسقاط خودروهای فرسوده) نیز گفت: این شرکت ساختمانی در زمان دولت گذشته به عنوان کارگزار نوسازی ناوگان برای از رده خارج کردن هر خودرو، از یک هزار و ۵۰۰ نفر متقاضی، ۳۰۰ هزار تومان بابت عوارض اسقاط و بین سه تا ۶ میلیون تومان پول نقد نیز از متقاضیان دریافت کرد.
وی ادامه داد: قرار بود این شرکت به غیر از مبالغ اخذ شده، با تسهیلات ۱۰ میلیون تومانی یکی از بانک های کشور، خودرو نو در اختیار متقاضیان قرار دهد. 
به گفته حسینی، این بانک به جای اینکه ۲۵ میلیارد تومان پول نقد را به حساب ایران خودرو واریز کند به طور مستقیم به مسئولان این شرکت پرداخت می کند که در نتیجه اکنون یک هزار و ۵۰۰ متقاضی در کشور بدون اینکه خودرو خود را تحویل بگیرند، اقساط این خودروها را به این بانک پرداخت می کنند. 
سرپرست ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت کشور یادآورشد: مشکل شرکت صدرا در ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی دو بار مطرح و حل و فصل آن به وزارت امور اقتصادی ودارایی محول شده تا اصل پول به مالباختگان پرداخت و بانک نیز متعهد شده است تسهیلات دیگری را به این افراد پرداخت کند تا مقداری از ضرر و زیان مردم جبران شود؛ ضمن اینکه مسئولان شرکت صدرا نیز هم اکنون در اختیار مراجع قضایی هستند.
به گزارش ایرنا، سرپرست ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت کشور در این رابطه به ایرنا گفته بود، با وجود ارسال پرونده «مطالبات ۹۰۰ میلیارد ریالی فروش گواهی اسقاط خودروهای فرسوده در دولت گذشته» به مراجع قضایی، هنوز به این پرونده رسیدگی نشده است.
به گفته حسینی، حدود ۱۸ ماه پیش برای بازگشت این مطالبات به ستاد سوخت، این پرونده به دادسرای کارکنان دولت ارسال شد اما تاکنون در این زمینه اقدامی انجام نشده است.
ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت با هدف برنامه ریزی راهبردی، هماهنگی بین بخشی و نظارت بر عملکرد دستگاه ها و پیگیری اجرای طرح های مرتبط در زمینه توسعه و ساماندهی حمل و نقل عمومی، بهینه سازی مصرف سوخت، نوسازی ناوگان فرسوده و صنایع از سال ۱۳۸۶ کار خود را در کشور آغاز کرد.

دیگر مطالب

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.