تشریح جزییات راهبری شبکه برق کشور

معاون اول رییس جمهور با همراهی وزیر نیرو، امروز از مرکز راهبری و مرکز داده‌های فازوری شبکه برق در شرکت مدیریت شبکه برق ایران بازدید کرد.

در این بازدید که معاونان وزیر نیرو، مدیرعامل توانیر و سرپرست شرکت مدیریت شبکه برق ایران حضور داشتند، مصطفی رجبی، معاون راهبری شبکه برق کشور گزارشی از وضعیت راهبری شبکه سراسری برق کشور ارائه داد.
رجبی ضمن معرفی ماموریت‌ها و اهداف شرکت گفت: بر اساس رده‌بندی انجام شده توسط پدافند غیرعامل در شورای امنیت ملی، این مرکز به دلیل حساس بودن جایگاه صنعت برق در کشور، یک مرکز حیاتی محسوب می شود.
معاون راهبری شبکه برق کشور حصول اطمینان از تامین و تداوم در تامین برق مورد نیاز کشور از طریق برنامه ریزی، پایش و مدیریت شبکه تولید و انتقال برق را از وظایف این معاونت برشمرد و گفت: حفظ پایداری و ایمنی شبکه تولید و انتقال، با توجه به معیارها و استانداردهای کمی و کیفی ناظر بر پایداری و امنیت شبکه برق از دیگر وظایف این مرکز است.
او یادآور شد: به منظور حفظ پایایی و امنیت شبکه برق کشور، تمامی مالکان و بهره برداران تاسیسات تولید و انتقال نیروی برق متصل به شبکه برق کشور، موظفند از روش و تصمیمات اتخاذ شده در مرکز راهبری و پایش شبکه برق کشور پیروی و آنها را به موقع اجرا کرده و آمار و اطلاعات مورد نیاز مرکز راهبری ملی را در اختیارشان قرار دهند.
رجبی عنوان کرد: راهبری، پایش و مدیریت شبکه سراسری برق کشور توسط مرکز راهبری (دیسپاچینگ ملی) انجام می شود و تمامی عملیات مرکز کنترل اصفهان به عنوان مرکز پشتیبان و مراکز راهبری 9 گانه مناطق زیر نظر برق‌های منطقه ای مربوطه در سطح کشور، به طور مستقیم و یا غیرمستقیم تحت پوشش و نظارت دیسپاچینگ ملی انجام می شود.
معاون راهبری شبکه برق کشور در خصوص مبادلات برون مرزی برق گفت: مبادلات برون مرزی برق در این شرکت انجام می شود و ما با تمامی کشورهایی که دارای مرز خاکی با ما هستند تبادلات برون مرزی (صادرات و واردات) داریم.
وی افزود: بیشترین حجم صادرات ما به کشورهای عراق و ترکیه است و برنامه ریزی شده تا در آینده از طریق ترکیه با بازار برق اروپا، از طریق سوریه با کشورهای شمال آفریقا و اردن و همچنین از سمت شرق با کشورهای آسیای شرقی تبادلات برق داشته باشیم.
بازدید از سامانه اندازه‌گیری گسترده
در ادامه این بازدید، دکتر جهانگیری از سامانه WAMS (سیستم اندازه گیری گسترده) به عنوان تنها مرجع اطلاعات زوایای جریان و ولتاژ شبکه برق کشور در مرکز داده‌های فازوری شبکه برق کشور(pmu) بازدید کرد.
در این بازدید، داود فرخزاد معاون برنامه‌ریزی و نظارت بر امنیت شبکه برق کشور گفت: هم‌­اکنون 26 دستگاه واحد اندازه‌­گیری فازور (PMU) در 16 پست 400 کیلوولت و 10 پست 230 کیلوولت شبکه انتقال برق کشور نصب شده است.
فرخزاد در بیان قابلیت‌های سیستم WAMS کنونی ایران و زمینه های خدمت‌رسانی آن به شبکه انتقال برق کشور گفت: اطلاعات اندازه­‌گیری شده توسط دستگاه­های PMU توسط زیرساخت‌های سخت­‌افزاری و نرم­‌افزاری (مرکز پایش لحظه‌­ای داده‌­های فازوری شبکه انتقال برق کشور)، مستقر در شرکت مدیریت شبکه برق ایران دریافت و تجمیع شده و در جهت پایش وضعیت شبکه و انجام مطالعات، مورد بهره­‌برداری قرار می‌­گیرد.
وی افزود: سامانه WAMS ایران مجهز به یک نرم­‌افزار تخصصی WAMS است که فرایند پایش لحظه‌ای اطلاعات را میسر می کند.
به گفته وی: پایش و تحلیل وضعیت فرکانس شبکه، وضعیت ولتاژ، جریان، توان خطوط و آلودگی هارمونیکی در پست­‌های مجهز به دستگاه PMU از جمله مطالعات پایه است که در مرکز پایش لحظه‌­ای داده‌­های فازوری شبکه انتقال برق ایران انجام می‌شود. همچنین تشخیص وضعیت پایداری ولتاژ، پایداری گذرا و وقوع نوسان فرکانس پایین، خط مشی اصلی بررسی رفتار دینامیکی شبکه انتقال در این مرکز است.
شرکت مدیریت شبکه برق ایران فعالیت خود را در سال 83، با هدف راهبری و پایش بهره‌برداری از شبکه تولید و انتقال برق کشور به منظور حفظ پایایی و امنیت شبکه و تامین مطمئن برق کشور، فراهم ساختن امکان دسترسی به شبکه برق کشور برای متقاضیان اعم از دولتی و غیردولتی به منظور خرید، فروش و جابجایی (ترانزیت) برق، برقراری شرایط خرید و فروش رقابتی برق و ایجاد، اداره و توسعه بازار و بورس برق، اتخاذ تدابیر و انجام اقدام‌های لازم در راستای حصول اطمینان از تامین برق کشور، گسترش مشارکت بخش غیردولتی و توسعه رقابت در تولید و توزیع برق در چارچوب سیاست‌های وزارت نیرو آغاز کرد.
دیگر مطالب

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.