کاتب: حذف ۲۴ میلیون خانوار از دریافت یارانه غیرواقعی است

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی مصوبه روز گذشته نمایندگان درباره هدفمندی یارانه‌ها را غیرعادلانه و حذف ۲۴ میلیون خانوار از دریافت یارانه نقدی، غیرواقعی دانست.

غلامرضا کاتب روز چهارشنبه در جمع خبرنگاران پارلمانی در پاسخ به این سوال که آیا حذف یارانه ۲۴ میلیون سرپرست خانوار به معنای حذف تمامی مردم از دریافت یارانه اظهارداشت: مردم استرس نداشته باشند چون دولت بر اساس آیین‌نامه‌ای جامع و کامل به دنبال اجرای خواست مردم است و یارانه افراد پردرآمد قطع خواهد شد.
وی با بیان این که در بررسی لایحه بودجه سال گذشته دولت چندین بار به کمیسیون تلفیق دعوت شد تا درباره حذف افراد پردرآمد از دریافت یارانه برنامه‌ریزی کند، ادامه داد: دولت پس از یک سال از این قانون اعلام کرد که چهار و نیم میلیون خانوار را حذف کرده که یک و نیم میلیون نفر آنها با اعتراضاتی که کردند و بررسی‌هایی که شده دوباره یارانه آنها برقرار شده است اما سه میلیون نفر آنها یارانه آنها کاملا حذف شد.
عضو کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس یادآور شد: در مصوبه روز گذشته مجلس مصادیق جامع و کامل بود یعنی در مصداق‌ها کارمندان و حقوق‌بگیر مشخص شده بودند که زودتر از دیگر مشاغل شناسایی می‌شوند و سریع‌تر یارانه آنها قطع می‌شود.
کاتب یادآور شد: ۱۷ میلیون سرپرست خانوار نیز وجود دارند که در قالب مصادیق قرار نمی‌گیرند مانند تجار و دارندگان مشاغل آزاد چون دولت نمی‌تواند آنها را شناسایی کند وگرنه دولت در طی سال گذشته این اختیار را داشت که افراد جدید را شناسایی و حذف کند.
به گزارش ایرنا نمایندگان مجلس شورای اسلامی روز گذشته در بخش درآمدی تبصره ۱۴ لایحه بودجه سال ۹۵ کل کشور که مربوط به هدفمندی یارانه ها است موافقت کردند که سه دهک بالای جامعه از دریافت یارانه حذف شوند.
نماینده مردم گرمسار در مجلس همچنین درمورد حضور خود در برنامه شب گذشته برنامه گفت و گوی ویژه خبری اظهارداشت: تعدادی از نمایندگان موافق و مخالف این مصوبه بودند که این موضوع منجر شد شب گذشته در گفت‌وگوی ویژه خبری بحثی در قالب گفتمان داشته باشیم.
وی افزود: روز گذشته قبل از ساعت ۱۴ با من تماس گرفته شد و گفتم که مخالف این تبصره هستم، به همین دلیل دعوتم کردند تا در گفت‌وگوی ویژه خبری حضور پیدا کنم.
عضو کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس همچنین گفت: دلیلم بر اجرایی‌نشدن این قانون این است که چون شناسایی ۲۴ میلیون نفر غیرممکن است و همین موضوع را در سال ۹۳ به صورت قانون تصویب کردیم اما دولت نتوانست افراد با درآمد بالا را شناسایی کند، به همین دلیل اجرایی هم نشد و گفت که من اطلاعات جامع و کاملی درباره افراد پردرآمد جامعه ندارم.
نماینده مردم گرمسار در مجلس ادامه داد: در جلسه علنی صبح امروز، سخنگوی کمیسیون تلفیق با مخاطب قرار دادن صداوسیما گفت: انصاف نبود شب گذشته وی در گفت‌وگوی ویژه خبری حضور نیابد اما صداوسیما یک مخالف و یک موافق را دعوت کرده بود و سخنگو را نیز به‌عنوان موافق و تبیین‌کننده مصوبه روز گذشته دعوت کرد.
کاتب خاطرنشان کرد: سخنگوی کمیسیون حتی تا داخل استودیو آمد ولی از حضور در برنامه شب گذشته خودداری کرد و صداوسیما را ترک کرد اما باید انصاف داشته باشیم چون مجری به شدت موافق این موضوع بود و از مصوبه حمایت می‌کرد.
عضو کمیسیون برنامه و بودجه گفت: صداوسیما مکلف به دعوت از موافقین و مخالفین است تا مردم بدانند و نظرات موافق و مخالف را بشنوند. البته مجلس، مجلسی است که همه افراد می‌توانند نظرات خود را بگویند و اگر در مجلس مصوبه‌ای تعدادی موافق و مخالف داشته باشد، ایرادی ندارد و بهتر بود سخنگوی کمیسیون تلفیق دیشب در این برنامه شرکت می‌کرد نه این که مجلس را ترک کند.
عضو کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس همچنین در پاسخ به این سوال که خنگوی کمیسیون تلفیق اظهار داشت دولت در جلسات این کمیسیون از پیشنهاد حذف یارانه‌ها حمایت کرد ولی در جلسه علنی حرف دیگری گفت، اظهار داشت: دیشب معاون تقنین سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی در گفت‌وگوی ویژه خبری گفت‌ من به‌عنوان نماینده دولت می‌گویم که هر کس این حرف را زده، درست نیست و آن تکذیب می‌شود.
کاتب در عین حال حذف ۲۴ میلیون خانوار از دریافت یارانه را غیرواقعی و غیرکارشناسی دانست.
محمدرضا پورابراهیمی سخنگوی کمیسیون تلفیق در جلسه علنی امروز مجلس از صدا و سیما به دلیل دعوت نکردن از این کمیسیون در گفت و گوی ویژه خبری انتقاد کرد.
رییس مجلس شورای اسلامی نیز با تاکید بر این که صدا و سیما سخنگوی کمیسیون تلفیق را برای تبیین مصوبات دعوت کند، گفت: مصوبات مجلس را باید سخنگوی این کمیسیون بیان کند.

 

دیگر مطالب

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.