مخالفت قاطع جمهوری اسلامی ایران با تلاش های مخرب عربستان در نشست استانبول

هیات جمهوری اسلامی ایران با تلاشهای مخرب عربستان سعودی در نشست وزرای خارجه کشورهای اسلامی در استانبول به طور قاطع مخالفت کرده و نسبت به عواقب این رویکرد هشدار داده است.

گفته می شود در نشست وزرای خارجه کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی در استانبول (سه شنبه ۲۴ فروردین)، محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه در واکنش به طرح چهار بند ضد ایرانی و یک بند علیه حزب الله لبنان در پیش نویس اعلامیه اجلاس سران کشورهای اسلامی ( پنج شنبه و جمعه ۲۶ و ۲۷ فروردین) که از سوی عربستان سعودی و با حمایت برخی از هم پیمانانش ارایه شده بود، این اقدام را برخلاف روح همبستگی اسلامی و در راستای منافع رژیم صهیونیستی دانسته و نسبت به عواقب این رویکرد مخرب هشدار داده است. 
ظریف با اشاره به تجربه سوء استفاده ابزاری از سازمان همکاری اسلامی در دوران جنگ تحمیلی صدام علیه ایران اظهار داشته است: در آن مقطع آقای طارق عزیز وزیر خارجه وقت عراق، بندهایی ضد ایرانی را با حمایت تعداد معدودی از کشورهای منطقه به تصویب می رساند اما ما اعتنایی به این رویکردهای ضد ایرانی نمی کردیم. باید از گذشته درس عبرت گرفت، ببینید الان طارق عزیز کجاست؟ 
وزیر خارجه تاکید کرده است که چرا برخی کشورهای عضو سازمان همان سیاستهای شکست خورده را تجربه می کنند. 
ظریف درباره محکوم کردن حزب الله لبنان نیز اظهار داشت، این اقدام تنها باعث خشنودی رژیم صهیونیستی و تشویق آن می شود. 
ظریف در سخنرانی خود در این نشست ضمن تاکید بر اینکه اجلاس سران باید بدنبال تقویت وحدت اسلامی باشد اعلام کرد، مشکلات و اختلافات میان کشورها باید از طریق گفت و گوهای دوجانبه حل شود نه اینکه مسایل دوجانبه را به نشست های چند جانبه کشاند.
وی ضمن اشاره به بهانه جویی های عربستان سعودی جهت سوء استفاده از حادثه حمله به سفارت و کنسولگری این کشور در ایران به دنبال اقدام تحریک آمیز سعودی ها، به محکومیت این حملات توسط ایران و برخورد جدی با مرتکبین این حادثه اشاره و تاکید کرد علیرغم اقدامات مخرب برخی کشورهای عضو سازمان علیه ایران، ما همواره بهبودی روابط با کشورهای همسایه و اسلامی را با اولویت دنبال کرده ایم. این درحالی است که برخی از این کشورها از صدام حسین در جریان جنگ علیه ایران حمایت کرده و در جنایات صدام علیه مردم ایران شریک بودند.
مطابق اخبار موجود ، هیات عربستان در اجلاس با همراهی تعدادی از کشورها مانع از باز شدن بحث در خصوص این بندهای اعلامیه سازمان شده اند.
لازم به ذکر است پیش نویس سند فوق الذکر در جریان نشست کارشناسان ارشد کشورهای عضو در اسفند ماه سال گذشته در جده تدوین شده و هیات رسمی کشورمان به دلیل عدم اعطای روادید از سوی دولت عربستان امکان حضور و مشارکت در این نشست را پیدا نکرده بود. 
تصویب بندهای ضد ایرانی و ضد حزب الله لبنان نشان دهنده سوء استفاده ابزاری عربستان و برخی کشورهای همسو از سازمان همکاری اسلامی برای اهداف سیاسی مخرب خود می باشد که تنها باعث تضعیف جایگاه سازمان در عرصه بین المللی و از میان رفتن اعتبار آن نزد افکار عمومی در جهان اسلام و ایجاد و گسترش تفرقه میان کشورهای اسلامی می شود.
دیگر مطالب

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.