تذکرهای مهم آیت‌الله مکارم خطاب به مداحان؛ از طولانی نکردن مجالس تا عدم استفاده از ریتم‌های موهن

آیت الله مکارم شیرازی با اشاره به فتوای خود در خصوص مستقر کردن بلندگو در بیرون از مساجد و تکایا بیان داشت: من بارها گفته‌ام و این فتوا را مجدد می‌گویم باز کردن صدای بلندگو از مساجد فقط در زمان پخش اذان جایز است و برای سایر مراسمات دینی چه عزاداری‌ها و چه جشن‌ها باید در خود مسجد پخش شود البته چند روز عاشورا و تاسوعا حسابش جدا است و لذا نباید تولید دردسر برای مردم کرد.

آیت‌الله مکارم شیرازی در جمع هیئت‌های مذهبی و قشر بسیج مداحان استان قم اظهار داشتند: هیئت‌های مذهبی شامل سه بخش خطیب، مداح و گردانندگان می‌باشد که هر کدام تکمیل‌کننده دیگری بوده تا مراسمات عزاداری وجشن‌های مناسبتی به خوبی برگزار شود.

وی افزود: آن‌چه امروز باید توسط این سه رکن هیئت‌های مذهبی مورد توجه و عنایت ویژه قرار بگیرد جذب حداکثری جوانان به تشکیلات مرتبط با امام حسین علیه الاسلام است.
آیت‌الله مکارم ادامه داد: برای جذب جوانان باید از هر ابزار و با بهترین لحن‌ها استفاده کرد، چرا که اگر نتوانیم در مراسم امام حسین (ع) جذب کنید دیگری آنان را جذب می‌کند.
این مرجع تقلید در ادامه با بیان حدیثی از امام صادق(ع) گفت: حضرت می‌فرمایند «رَحِمَ اللّهُ عَبْدا اَحْیا أمْرَنا» و بدون تردید خطبا و مداحان مصداق این حدیث حضرت می‌باشند، چرا که احیا کننده امر (ولایت) ائمه اطهار علیهاالسلام هستند.
آیت‌الله مکارم با اشاره به وظایف هیئت‌های مذهبی افزود: زنده نگه داشتن امر ولایت ائمه معصومین (ع) با هر وسیله، هر بضاعت و امکاناتی، تربیت افراد، چرا که نباید نسبت به ترویج مسائل تربیت دینی در محافل و مجالس غفلت کرد، اینکه خطبا و مداحان در بیانات، اشعار خود به مسائل اخلاق اسلامی، احکام اسلامی و عقاید اسلامی توجه و تاکید داشته باشند آثار و برکات ارزشمندی خواهد داشت.
ایشان ادامه داد: امروز نیز همانند گذشته تردیدی در نقش اثر بخش هیئت‌های مذهبی در خصوص مسائل اجتماعی، سیاسی در جامعه نداریم، چرا که همان کاری که هئیت‌های در به ثمر رسیدن انقلاب اسلامی ایفا کردند امروز در پشتیبانی از نظام، انقلاب و حفظ خون شهدا تجلی پیدا کرده است.
استاد حوزه علمیه قم در ادامه با بیان اینکه مداح نیاز به آموزش دارد، تصریح کرد: چطور آموزش صوت دارید، باید آموزش محتوا و بیان هم داشته باشید، مداح و خطیبی که به صورت خودرو رشد پیدا کنند تاثیر چندانی بر جای نخواهند گذاشت.
این مرجع تقلید ادامه داد: بهره‌گیری از تجربه پیشکسوتان، برپایی جلسات منظم و برنامه‌ریزی شده، آموزش مسائل مرتبط با احکام اسلامی، تربیت دینی، اعتقادات و منابع مورد نیاز یک مداح خوب مسائلی است که باید از سوی هئیت‌های مذهبی و دست اندرکاران این عرصه مورد توجه جدی قرار بگیرد.
ایشان با بیان اینکه خطیب و مداح نباید مستمع را خسته کنند، تاکید کرد: باید مراقب باشید که در مداحی‌ها و سخنرانی‌ها علاوه براینکه مخاطب‌شناس خوبی باشید باید زمان‌شناس و مجلس را طولانی نکنید.
آیت‌الله مکارم شیرازی با اشاره به فتوای خود در خصوص مستقر کردن بلندگو در بیرون از مساجد و تکایا بیان داشت: من بارها گفته‌ام و این فتوا را مجدد می‌گویم باز کردن صدای بلندگو از مساجد فقط در زمان پخش اذان جایز است و برای سایر مراسمات دینی چه عزاداری‌ها و چه جشن‌ها باید در خود مسجد پخش شود البته چند روز عاشورا و تاسوعا حسابش جدا است و لذا نباید تولید دردسر برای مردم کرد.
این مرجع تقلید اظهار داشت: پرهیز از سخنرانی‌ها و مداحی‌های تکراری، عدم غلو و تعبیراتی که موجب وهن معصومین و مجالس منصوب به ایشان می‌شود از جمله مسائلی است که باید هئیت‌های مذهبی نسبت به آن حساسیت جدی داشته باشند.
وی گفت: عدم استفاده از آهنگ‌ها و ریتم‌های موهن که موجب وهن مجالس می‌شود، خوش‌قولی خطبا و مداحان، عدم اولویت مسائل مالی و اینکه مردم سخن و مطالب کسی را می‌پذیرند که خود عامل به عمل باشد نه اینکه سخن را فقط برای مردم بگوید، این مواردی است که باید مد نظر عوامل هیئت‌های مذهبی قرار بگیرد.
دیگر مطالب

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.